Ako získať krásne a zdravé nechty?

Popri tvári sú ruky a nechty najčastejšie  vystavené pohľadom iných. Sú našou vizitkou. Prezradia totiž veľa o našej fyzickej kondícii, ale aj o psychickej pohode. Mnohé ženy trápia krehké nechty. Ľahko sa lámu a štiepia. Necht trochu podrastie a hneď sa zlomí. Pozornosť venujeme vlasom, make-upu či oblečeniu. Rovnako by sme sa však mali sústrediť na pekné a upravené ruky, ktoré sú koniec-koncov súčasťou outfitu a celkového dojmu.

 

Ako sa správne starať o nechty, aby boli našou výkladnou skriňou?

1.      Používajte rukavice pri domácich prácach
Vo všeobecnosti nechty, ale i pokožku na rukách, poškodzuje používanie čistiacich prostriedkov a saponátov. Nechty neobsahujú veľa lipidov(tukov), čistiace prostriedky majú vysoký odmasťujúci účinok a spôsobujú ich vysúšanie a následné lámanie. Preto je dobré používať rukavice, ktoré ruky i nechty ochránia. Nechtová platnička sa odmasťuje aj nadmerným lakovaním a odlakovávaním. Následne sa nechty štiepia.

2.      Vyživujte ich zvnútra
Tak ako aj vlasy a pokožka, aj naše nechty vnímajú stravu, ktorou sa denno-denne kŕmime. Tenkým nechtom chýba vitamín A. Nájdete ho v rybách, pečienke, žĺtku, mlieku, špenáte, brokolici či v zelenine žltej a červenej farby. Zdrojom železa je zase mäso a orechy. Pre nechty sú dôležité najmä vitamíny skupiny B, ktoré sú v sóji, pivných kvasniciach, syroch, slnečnicových semienkach, morských riasach, vajciach alebo orechoch.

Lesk, krásu a kvalitu vlasov, pleti a nechtov najefektívnejšie podporíme zvnútra. Výživové doplnky  obsahujú látky, ktoré ocení celý organizmus. Kremík je dôležitým stavebným prvkom organizmu – uplatňuje sa pri tvorbe spojivových tkanív, kostí, kĺbov, chrupaviek a podobne. Kremík sa môže do tela doplňovať zlúčeninami rozpustnými v žalúdočnom a črevnom prostredí. Výživové doplnky zase priaznivo vplývajú na kvalitu a funkciu kože, slizničných membrán a vlasov. Zinok priaznivo ovplyvňuje kvalitu kože a podporuje jej revitalizáciu. Kyselina pantothenová  (vitamín B5) prispieva k udržaniu zdravej kože, nechtov, vlasov, zubov a kostí. Viac informácií na www.happytrade.sk.

3.      Olejová kúra
Častým problémom sú aj nechty, ktoré sa štiepajú, lámu, sú krehké alebo zničené umelými nechtami. Pomáha najmä namáčanie do extra panenského olivového oleja. Olejová kúra pôsobí ako balzam. Aplikujte ju každý deň po 10 minút aspoň mesiac.

4.      Bolestivé zádery
S nepríjemnými zádermi môžeme bojovať napríklad pomocou potravín bohatých na proteíny, vitamín C a kyselinu listovú. Nielen rukám, ale aj nechtom prospeje denná dávka mastného krému, napríklad mandľového.

5.      Pilník vs. nožnice

Nechty ocenia, ak vymeníte nožnice za pilník. Ideálne keramický. Nebrúste ich hneď po sprchovaní či kúpeli. Mokré sa ľahko lámu. Obrusujte ich vždy jedným smerom, nie ako pri ťahaní pílou. Nepodceňujte leštenie. Zlepšuje prísun krvi do nechtových lôžok a tým stimuluje ich rast.

Zdroj: Juliana