Ako zápasiť s upchatým nosom?

Každý z nás to pozná- počasie pod psa, chorí ľudia okolo nás, vírusy na každom kroku, ktoré nás nijak raz nechcú preskočiť. Okrem zapáleného hrdla, zachrípnutého hlasu, kašľa nás často hlavne v tomto chladnom období trápi aj upchatý nos. Nepríjemné nachladnutie nám znepríjemňuje deň v práci či v škole, zbavuje možnosti mať kvalitný a ničím nerušený spánok. Ako si teda uvoľníme nosové dutiny?

Čo pomôže na upchatý nos?

Nosové dutiny môžeme uvoľniť napríklad dostatočnou vlhkosťou vzduchu v miestnosti či kvapkami do nosa. Treba dodržiavať tzv. hygienu nosa: nos si každé ráno prepláchnite vodou(naberte vodu do dlane a vtiahnite do jednej a potom druhej nosnej dierky.) Pomôže aj preplachovanie nosa morskou vodou v sprejoch alebo teplé obklady na čelo. Netreba zabúdať ani na dostatočný príjem tekutín v podobe teplých nápojov, ktoré pomôžu zrieďovať hlieny.

Pomôže aj morská soľ, škorica, cesnak a cibuľa

Do 1,5 litra vriacej vody pridajte dve až tri lyžice morskej soli, chvíľu povarte a po odstatí začnite inhalovať. Škorica vám okrem uvoľnenia dutín aj nádherne rozvonia celý byt. Na uvoľnenie nosa a dutín je veľmi účinný cesnak s cibuľou. Stačí ich len nakrájať a dýchať výpary. Pomáha aj to, keď si nakrájanú cibuľu položíte na nočný stolík a ona vám uvoľňuje nos celú noc počas spánku.

Najjednoduchšia metóda je naparovanie. Použite preto vodu, soľ, bylinky ako harmanček či mätu. Ak máte doma biolampu, použite ju, pretože vašej sliznici neublíži, práve naopak- uvoľní dutiny a vy sa budete cítiť oveľa lepšie. Dobrou a pritom jednoduchou metódou je aj nahrievanie horúcim uterákom či vreckom s nahriatou soľou a nahrievanie soluxom. Spôsobia uvoľnenie a zmiernia príznaky.

S kvapkami opatrne

Nezabudnite na pravidlo: Sedem dní a dosť! Žiadne nosné kvapky, spreje ani gély by ste nemali užívať dlhodobo, pretože sa z vás ľahko stane „závislák“. Je pravda, že sú veľmi užitočné, pretože sťahujú nosnú sliznicu, uvoľňujú tak dýchacie cesty, otvárajú prínosové dutiny a hlien môže z nosa ľahšie odtekať. Jeden druh kvapiek však môžete užívať nanajvýš sedem dní, potom ich vymeňte za iné. Pozor na časté a zbytočné používanie kvapiek, sliznica sa vďaka kvapkám síce stiahne, ale o to viac neskôr napuchne a žiada si kvapky častejšie. Dávkovať by ste ich mali podľa predpisu a nemali by ste ignorovať, čo je napísané v návodoch na použitie. Na suché sliznice pomáhajú aj špeciálne aromatické odparovače či zvlhčovače vzduchu.

Foto: weheartit.com

Zdroj:http://zdravie.pravda.sk/zdravie-a-prevencia/clanok/12921-ako-uvolnit-upchaty-nos/

http://www.pluska.sk/izdravie/budme-zdravi/liecba/mate-nadchu-upchaty-nos-ulavu-neprinesu-iba-kvapky.html