Kedy ste sa prvýkrát zaľúbili? A spomínate si aj na to, kedy vám kvôli nenaplnenej láske prvýkrát pukalo srdce? Ak áno, dnes sú tieto spomienky asi viac-menej úsmevné, ale vtedy vám do smiechu iste nebolo. A nebude ani vašim deťom. Ako im vtedy pomôcť?
Možno to príde už v škôlke, možno až v škole, možno v puberte, možno už omnoho skôr, ale príde to. Malé deti o tom rozprávajú otvorene – v škôlke som si našiel frajerku, budem sa ženiť. A s rovnakou ľahkosťou hovoria aj o zrušení naplánovanej svadby. Z toho, že mu Hanka dala košom, celý deň sa hrala s Tomášom ho srdce nebolí, lebo veď aj Vaneska sa vie super naháňať.
Iné to je, keď stretne lásku o niečo neskôr, v období puberty. Väčšina zaneprázdnených rodičov si ani nevšimne, že sa niečo deje a to je chyba! Pri prvých láskach a prvých sklamaniach by mal byť prítomný aj rodič. Sú tak krehké, zraniteľné, plné tajností a nejasností, že je riskantné nechať v tom dieťa samé. Začať však treba omnoho skôr. Vzťahy by nemali byť tabu ani v rannom detstve. Už pri tých škôlkarských sa treba primerane ich veku rozprávať o tom, ako to vo vzťahoch funguje, prečo sa nemusíme páčiť práve tomu, kto sa páči nám, čo v takom prípade, ak sa láska skončí. Keď sú tieto debaty súčasťou výchovy, s dieťaťom si vytvoríte priateľský, dôverný vzťah a ani v puberte, v období, keď má potrebu pred rodičmi všetko tajiť a riešiť si veci po svojom, nebude mať problém zdôveriť sa s touto intímnou záležitosťou.
Keď tomu tak nie je, zbystrite pozornosť keď sa pri prijatí správy usmieva až lieta nad zemou, keď sa pri telefonovaní zatvára do izby, keď začne omnoho viac dbať o svoj zovňajšok a podobne. A vtedy iniciujte rozhovor, v ktorom sa ho nesilene opýtajte, kto ho v posledných dňoch robí tak šťastným. Pravdepodobne mu bude trápne hovoriť o tom s vami, ale uľahčite mu to rozprávaním o tom, že presne tak ako on, aj vy ste lietali dva metre nad zemou, keď ste sa prvýkrát zamilovali. Milými, úsmevnými príhodami mu dáte najavo, že je to prirodzené, pekné, patrí to k jeho veku a nemusí sa báť povedať vám o tom, radi spoznáte človeka, ktorý vašu ratolesť tak očaril. Ak sa vám otvorí a zdôverí s tým, čo zažíva, neskôr mu porozprávajte o vašom prvom sklamaní, o tom, ako ste sa cítili, ako to bolelo a prebolelo! Prvé lásky skoro na 100 % prinesú aj prvé veľké sklamanie a vtedy je nesmierne dôležité, aby deti vedeli, že pri sebe majú rodiča, ktorý si tým prešiel, ktorý ich trápenie nebude bagatelizovať, ale vypočuje si ich, pochopí ich a bude zdieľať ich bolesť až dovtedy, kým neprejde.
Buďte svojim deťom nie len rodičom, ale aj tým najlepším priateľom. Je to tá najlepšia prevencia pred neuváženými hlúposťami, ktoré práve ľudia sklamaní z lásky zvyknú robiť.
Autor: Alžbeta
Foto: Ingimage