Ako správne uzavrieť životné poistenie?“

Allianz SP

Otázka:
Mám 32 rokov, splácam hypotéku a chcela by som sa zabezpečiť do budúcnosti. Rozmýšľam nad uzavretím životnej poistky. Ako si mám vybrať tú správnu poistku, na čo si treba dať pozor a ako sa vyznať v množstve ponúk a informácií a zároveň sa nenechať oklamať finančným poradcom?                                                           Andrea, Trnava

Poradňa
Róbert Zemko – špecialista na životné poistenie a najúspešnejší poradca životnej siete Allianz – SP za rok 2015 a 2012

Výber správnej životnej poistky by som prirovnal k výberu správneho životného partnera, ktorého si vyberáte na celý život a mal by byť podľa vašich predstáv. Pri uzatváraní životného poistenia treba brať do úvahy nielen cenu samotného poistenia, ako to býva vo väčšine prípadov, ale aj výber správnej poisťovne a samozrejme výber správneho poradcu. Určite platí, že akákoľvek poistka je lepšia ako žiadna. Aby poistka slúžila vám a vašim potrebám, je dôležité aby:

  • poistku treba mať správne nastavenú na svoj príjem (váš príjem pri prípadnom zdravotnom probléme zväčša klesá a znížené plnenie zo strany štátu tak bude doplnené pravé cez poistku
  • pokiaľ je váš zdravotný stav v poriadku, snažte sa poistkou pokryť čo najväčší rozsah rizík (nikdy neviete, čo život prinesie a ktoré pripoistenie využijete)
  • ideálna cena poistenia by mala byť v rozmedzí 8-10% vášho mesačného príjmu
  • vašu poistku môžete doplniť sporením, čím si zabezpečíte aj dostatok prostriedkov na starobu
  • svoju poistku môžete kedykoľvek meniť v prípade nepredvídaných situácii, čím dosiahnete väčšiu variabilitu

Životné poistenie je vhodné pre každého, kto považuje za dôležité zabezpečiť sa pred nepredvídateľnými udalosťami, alebo sa chce zabezpečiť na starobu. Rozhodujúci nie je váš príjem, ale jeho výška samozrejme ovplyvňuje výšku pravidelného poistného.
A hoci sa to na prvý pohľad nezdá, pri výbere poistenia je dôležitý aj výber poradcu. Pre mnohých je určite dôležitý prvý dojem – ako na mňa poradca zapôsobí ako človek, možno čo má oblečené. Mnohí zákazníci nemajú radi naškrobených poradcov v čiernom obleku s kravatou. Z mojej skúsenosti viem, že bežní ľudia ma začali viac brať keď som oblek vymenil za športovú eleganciu (nohavice, farbená košeľa, topánky. Ale nie je to všetko, oveľa dôležitejší je ľudský prístup a prejav.

Moja rada znie, vyvarujte sa poradcov, ktorí robia tieto chyby:

  • snaží sa vám predať produkt hneď na prvom stretnutí
  • nepýta sa, nezisťuje vaše potreby, nerobí si poznámky o vás a vašich potrebách
  • rozpráva veľa o sebe aj napriek tomu, že vás to nezaujíma

Toto sú také najhlavnejšie dôvody prečo si povedať, že toto nie je ten pravý poradca, s kým by som sa chcela stretávať počas celej doby. V neposlednom rade je dôležitý aj servis, ktorý mi poradca poskytuje, keďže životná situácia človeka sa počas života mení a adekvátne tomu by sa mala prispôsobovať aj naša poistka. Tými najväčšími zmenami v živote sú sobáš, narodenie dieťaťa, zmena zamestnania a teda príjmu, zdravotný stav, kúpa domu/bytu na hypotéku, športový koníček. Svoju rolu pri výbere poistenia zohráva aj výber poisťovne , keďže meno poisťovne zaručuje likviditu poisťovne. To znamená, že poisťovňa nebude hľadať ,,cestičky, ako vám v prípade poistnej udalosti peniaze nevyplatiť“, ale v ťažkej životnej situácii by mala stáť po vašom boku ako silný partner a je schopná vám poskytnúť plnenie už v priebehu niekoľkých dní či týždňov. Vyberajte si teda poisťovňu podľa mena, postavenia na trhu, histórie, číselných faktov a hlavne buď podľa osobnej skúsenosti z minulosti, čí skúsenosti vášho najbližšieho okolia.

V prípade poistenia totiž platí:  „Životné poistenie je ako padák. Keď ho nemáme vtedy, keď ho potrebujeme, tak ho už nikdy potrebovať nebudeme.“

Viac sa dozviete na http:/www.allianzsp.sk/poistenie-zivotne