Ako si vybrať posteľnú bielizeň na zimu – praktické rady pre zlepšenie spánkovej hygieny

Zima sa spája nielen so snehovými radovánkami, ale aj so spánkovými výzvami. Raz je vám horúco a potíte sa, inokedy sa vám drkotajú zuby, a to ste zabalení v perine od hlavy po päty. Ako si vybrať posteľnú bielizeň, ktorá vám zabezpečí nielen teplú, ale aj zdravú náruč počas dlhých zimných nocí? 

 

Materiál je základný kameň spánkovej pohody

Posteľné obliečky a plachty nemajú slúžiť len na okrasu, majú vás rozmaznávať.
V zime je dôležité zvoliť materiály, ktoré udržiavajú teplo, no necítite sa pod nimi ako v saune.  

Posteľné obliečky

  • Bavlnené obliečky: klasický a pohodlný materiál, ktorý je vhodný na celoročné použitie. 
  • Flanelové obliečky: mäkké, príjemne hrejú = ideálne na zimu.
  • Mikro-flanelové obliečky: podobné ako flanel, ľahko sa udržiavajú a dlho vydržia. 
  • Obliečky z mikrovlákna: dobre hrejú a nie sú náročné na starostlivosť. 
  • Krepové obliečky: vhodné na celoročné použitie. 

Čo sa týka plachiet na posteľ, odporúčame jersey alebo froté plachty. Chlad nebude mať šancu, keďže dobre regulujú telesnú teplotu. 

V zime je dôležité myslieť na teplotu a vlhkosť vo vašej spálni. Práve bavlna efektívne absorbuje vlhkosť, aby ste boli počas noci v suchu, no v príjemnom teple. 

 

Spánková hygiena: kľúč k zdravému spánku

Spánková hygiena je o dodržiavaní niekoľkých zásad, ktoré vám pomôžu pokojne spať. Nejde len o kvalitnú posteľ, matrac a obliečky, ale aj o obmedzenie používania elektroniky, len čo zaľahnete do postele. 

Do postele by ste si mali líhať každý večer v rovnakom čase a rovnako je to aj so vstávaním. Taktiež je vhodné pravidelne cvičiť, pred spaním si dopriať meditáciu a vyhnúť sa káve, energetickým nápojom či cukru. 

V zime má množstvo ľudí problém i s prekurovaním miestnosti. Odporúčame večer poriadne vyvetrať spálňu a kúrenie nenastaviť „na plné pecky”. Vo všeobecnosti sa najlepšie spí pri teplote 19 – 20 stupňov. 

 

Vytvorte si svoj zimný spánkový raj

Výber správnej zimnej posteľnej bielizne je kľúčový pre zabezpečenie ničím nerušeného a pohodlného spánku počas chladného obdobia. Zvážte materiály s dobrými izolačnými vlastnosťami, priedušnosťou a schopnosťou odvádzať vlhkosť. 

Dodržiavaním našich tipov môžete premeniť svoju spálňu na komfortný a lákavý úkryt. Ideálny na zimnú hibernáciu. 😉 

Zdroj: Patrik S.