Ako schudnúť po päťdesiatke?

„To je vekom,“ povie si nejedna z nás pri pohľade do zrkadla a takto ospravedlňuje kilá navyše. Áno, je pravda, že keď ženy prekročia určitú vekovú hranicu, kilá akoby sa na ne lepili. Nemusíte sa však s tým zmieriť. Máme pre vás zopár tipov ako neželané tukové vankúšiky okolo pása zhodiť.

 

Predovšetkým sa vzdajte sna, že z večera do rána, respektíve, za pár týždňov budete mať figúru ako osemnástka. Stanovte si cieľ – dvanásť mesiacov, počas ktorých budete postupne zhadzovať kilá dole. Takýto plán vás nevystresuje a nebudete chodiť namosúrená a hlavne, neobjaví sa neželaný jojo efekt. Dôležité je tiež povedať si, že chudnete kvôli sebe, že je to vaše osobné rozhodnutie. A toto želanie pretavte do  životného štýlu, too znamená nájsť si čas na zdravý pohyb a zdravo sa stravovať.

 

Strava
Pozrime sa najprv na stravu. Dobrá správa je, že sa nemusíte uchyľovať k drastickým diétam. Stačí koláče a zákusky jednoducho vyškrtnúť z jedálnička. Zbavíte sa tak neuveriteľného množstva kalórií. Pričom ide o cukry, o ktorých je známe, že sú to prázdne kalórie. Skvelá rada pri chudnutí je, zbaviť sa aj nočného vyjedania chladničky. Pomôže aj  neklásť si večer na tanier mega porcie jedla. Držte sa tiež heslá, že posledné večerné jedlo by ste mali zjesť maximálne do osemnástej. Nerezignuje však na desiatu a olovrant, ochránia vás pred tzv. vlčím hladom, keď zjete všetko, čo vám príde pod ruky. Samozrejme, na desiate a olovranty si nedávajte sladkosti, ale napríklad jablko, banány. A čo keby ste si na raňajky miesto už zabehaného chleba so salámou a inými mastnými údeninami dali ovsené vločky s mliekom? K zníženiu váhy to určite prispeje.

 

Bez tekutín to nejde
Nezabúdajte na pitný režim, stále je dôležitý. Nemusíte siahať len po minerálkach, tekutiny si môžete doplniť aj vlažnými čajmi, či obyčajnou vodou z vodovodu. Pitný režim pri chudnutí je rovnako dôležitý ako správna strava. Pravidelné dopĺňanie tekutín podporuje metabolizmus, čiže látkovú premenu živín, čo je dôležité pre tráviacu sústavu aj pre objemové zaplnenie žalúdka. Pitie tekutín zrýchli metabolizmus až o dvadsať percent. Tekutiny sú tiež dôležité na vylučovanie toxických látok z tela, ktoré môžu zhoršovať metabolizmus.

 

Urobte si fitko v prírode
A teraz sa pozrime na pohyb. Takže pohyb si robte vo vlastnej réžii. Nie každý má doma v malom byte priestor na to, aby simuloval cvičenie ako vo fitness centrách. No to vôbec nevadí, rozhýbať sa môžete aj takzvaným prirodzeným spôsobom. Naplánujte si vychádzky do prírody a snažte sa, aby ste počet krokov, ktoré denne prejdete, pomaly zvyšovali. Zo začiatku začnite malou trasou a postupne ju „naťahujte“. Dobrým typom na chudnutie je chodiť po schodoch. Aj tu si stanovte na začiatku malé ciele. Ak máte naozaj vysokú nadváhu, najprv stačí že vyjdete na prvé poschodie. Postupne pridávajte ďalšie schody tak, ako vám to vyhovuje a ako to dovoľuje váš srdcový tep.

Zdroj: -aka-