Ako sa postarať o seniora v lete?

Ilustračná foto Agape

Letá sú z roka na rok horúcejšie a je naozaj náročné sa tomu prispôsobiť. Povinné turistické prázdniny počas lockdownu vystriedala voľnosť a možnosť lietať k moru. No nie každý môže odcestovať…naši domáci miláčikovia majú k dispozícii zvierací hotel, no čo so seniorom, ktorý nemôže cestovať tiež? Aké sú možnosti pre vašich milovaných blízkych?

 

Letné teploty vs. senior

K prehriatiu organizmu môže dôjsť aj po niekoľkých po sebe nasledujúcich dňoch, keď sme na slnku strávili iba pár hodín. Stačí, aby nočná teplota neklesla pod 25 °C. Úpal, teda prehriatie organizmu, je nebezpečný stav spôsobený pobytom na slnku pre každého človeka, no pre starších ľudí je toto obdobie o čosi náročnejšie.

Prvými tichými signálmi hypertermie sú opuchnuté členky a chodidlá, nechutenstvo a pocit vyčerpania.

Bolesti hlavy, zimnica, triaška, horúčka, závraty či vracanie prichádzajú s niekoľkohodinovým až niekoľkodňovým odstupom.

Tento stav je vážnou záťažou pre organizmus a pokiaľ je oslabený vekom či ďalšími diagnózami, môže ísť skutočne o život. Okrem vyššie spomínaných príznakov môže dôjsť aj k zmätočnému správaniu, k letargii a vylúčiť sa nedá ani upadnutie do bezvedomia.

 

Lepšie ako dovolenka?

„Možností, ako zabezpečiť pre seniora starostlivosť počas dovolenky, je viacero a všetko závisí od finančných možností danej rodiny. Kým na Slovensku rodina opatrujúca svojho príbuzného zostane často radšej doma, v západných krajinách je služba krátkodobého opatrovania v nadštandardných zariadeniach pre seniorov, ako sme my, počas dovolenky štandardom. V poslednom období však zaznamenávame aj my zvýšené požiadavky klientov o takúto službu či už počas dovolenky alebo v čase potreby zvýšenej starostlivosti po náročných zdravotných zákrokoch, kedy je pacient prepustený do domáceho ošetrenia,“ vysvetľuje spoluzakladateľka Agapé Senior Park Adriana Škriniarová.

Hovorí, že výhodou takejto služby v ich zariadení je nadštandardné ubytovanie s vlastným sociálnym zázemím a elektricky polohovateľnou posteľou, vlastnou terasou, ale aj dostupnosť opatrovateľského a ošetrovateľského personálu, ktorý zabezpečuje napríklad správnu aplikáciu indikovanej liečby. „Samozrejmosťou je starostlivosť o stravu aj v prípade odporúčanej diéty s ohľadom na zdravotný stav či priamu dostupnosť rehabilitácie a balneoterapie. Netýka sa to pritom len seniorov, ale aj pacientov vo všetkých stupňoch odkázanosti, pričom pre klientov s Alzheimrovou alebo Parkinsonovou chorobou máme vytvorený samostatný pavilón,“ dodáva Adriana Škriniarová s tým, že aj človek, ktorý opatruje svojich najbližších, z času na čas potrebuje oddych a dovolenku alebo aj jeho samého zaskočia zdravotné komplikácie.

 

Sám doma a bezmocný?

Niekedy sa však starší ľudia nechcú presúvať, keďže doma majú lepší komfort, no nechať ich samých v týchto teplotách je rizikové. Ako im zabezpečiť potrebnú starostlivosť, ktorá nebude pre nich obmedzujúca? Odpoveďou je SOS gombík! „Táto služba začala fungovať od septembra 2020 najprv v rámci Trnavského samosprávneho kraja v spolupráci s Asociáciou samaritánov Slovenska. Postupne sa však rozširuje ďalej a samotný Trnavský samostatný kraj vyzýva opätovné kraje ku tejto sociálnej službe, ktorá už nie raz doslova zachránila život seniora, ktorý ostal doma sám“, upozorňuje na dôležitosť funkcie SOS gombíku koordinátorka projektu Lucia Vadovičová. Ide o tiesňové volanie, ktoré je určené pre ľudí s rôznymi zdravotnými znevýhodneniami, či pre samostatne žijúcich seniorov alebo čakateľov na umiestnenie v sociálnom zariadení. Služba domáceho tiesňového volania 24/7 umožňuje klientom zavolať pomoc, kde vyškolený personál dispečingu následne situáciu vyhodnotí a skoordinuje ďalší postup. Medzi alternatívy riešenia patrí konzultácia s lekárom alebo privolanie okamžitej pomoci,“ priblížil Jozef Viskupič, predseda Trnavského samosprávneho kraja (TTSK). Organizácia pri získavaní klientov spolupracuje s mestskými či obecnými úradmi, ale SOS gombík môže získať človek aj individuálne na základe mailovej, poštovej komunikácie či telefonicky.

 

Štatistiky záchrany nepustia…

Ku polovici roka 2022 TTSK poskytol službu SOS gombík 235 klientom. “Z našej strany bolo od začiatku projektu až ku dňu 30.mája vyše 1693-krát volaní o pomoc, 189-krát bola privolaná kontaktná osoba a až 42-kráz bola privolaná aj záchranná zložka, ktorá poskytla klientom pomoc v núdzi, doplnila Vadovičová. Význam tohto projektu pritom podčiarkuje každý jeden zachránený život, ktorého čísla hovoria sami za seba.

 

Netreba zabúdať!

Už to bolo povedané a napísané nespočetne veľakrát – seniori málokedy pociťujú smäd, preto by mali dbať na pitný režim. Nedostatok tekutín bol a je jednou z najčastejších príčin ich zhoršeného zdravotného stavu počas letných horúčav.

„Seniori rovnako ako deti nemusia pociťovať smäd, lebo v ich mozgových štruktúrach nastali vekom zmeny, ktoré spôsobujú, že telo nedostáva signály o nedostatku vody. Preto je dôležité, aby si seniori, ktorí žijú sami, v pravidelných intervaloch chlipli niekoľko dúškov vody,“ upozorňuje A. Škriniarová.

Okrem vody sa v praxi osvedčili aj chladené čaje či ovocné a bylinkové limonády. Netreba však zabúdať, že leto je aj časom pohody. Bolo by nesmierne na škodu, keby seniori leto prežili iba v zatemnenom interiéri. Slnko je pre nich rovnako blahodarné ako stretnutia s inými ľuďmi a pohyb. Stačí si na tieto aktivity vybrať vhodný čas – dopoludnie, popoludnie, večer, podvečer. Počas najhorúcejších hodín sa odporúča ostať v bezpečí chladnejšieho interiéru. A to platí v týchto horúčavách pre všetkých! Takže na zdravie hlavne!