Ako sa ochrániť pre slnkom na horách

Slnko počas lyžovania vyčarí na pleti krásny bronzový odtieň. Keď sa však nechránite dostatočne, môže sa toto slnenie na nej nepekne podpísať.

 

Pozor na zubaté slniečko. Dodáva novú energiu, ale je to i najvplyvnejší faktor spôsobujúci starnutie pleti. Aby bol pre vás pobyt na slnku čo najbezpečnejší, dodržujte niekoľko pravidiel a na pomoc si prizvite tých správnych bodygardov s dostatočne vysokými ochrannými faktormi. Výhovorky neplatia, ušetríte za protivráskové krémy a estetické zákroky. S vyšším faktorom síce bronzový nádych kože získate pomalšie, zato vám oveľa dlhšie vydrží. I neskôr, v prvých jarných týždňoch sa človek môže nebezpečne spáliť a mal by pri dlhšom pobyte vonku používať ochranné opaľovacie krémy. Ako sa najlepšie chrániť pred škodlivými slnečnými lúčmi na svahu počas lyžovačky, ktorú si užívame toto obdobie možno poslednýkrát?

Cez poludnie nie
Vyhýbajte sa lyžovaniu v čase medzi 11. a 15. hodinou popoludní, keď je slnko najagresívnejšie. Odborníci však upozorňujú, že pravidlo nie je presné, pretože intenzita UV žiarenia sa mení v závislosti od ročného obdobia i miesta pobytu. Nezabúdajte preto na vysoký faktor a balzam na pery!

Natierajte sa pravidelne
Opaľovacou kozmetikou nikdy nešetrite. Používajte výživné krémy s UV faktormi, ktoré zabránia poškodeniu pokožky. Všeobecne sa odporúča prípravky aplikovať 20 až 30 minút pred príchodom na kopec a nechať ich vstrebať. Moderné prípravky však spravidla  pôsobia ihneď.

Kontrolujte filtre
Prečo? Pretože ide o dvojaký rozdielny druh žiarenia, UVB lúče prenikajú do vrchnej vrstvy pokožky a môžu spôsobiť jej spálenie a poškodenie DNA, zatiaľ čo UVA lúče, ktoré prechádzajú do hlbších vrstiev pokožky, majú na svedomí predčasné starnutie a rakovinu kože. Preto ak má byť ochrana pokožky pred slnkom efektívna, mala by blokovať obe zložky žiarenia.

Nezabudnite na píling
V zime sa pílingu radšej vyhnite. Mechanický píling totiž zbavuje kožu ochranných bariér – teda ochrannej vrstvičky na povrchu – koža sa môže stať zraniteľnejšia, najmä, ak sa ošúpala nadmerným slnením. Skúste počas kúpeľa najskôr len kožu na tele jemne premasírovať žinkou a častejšie než inokedy použiť výživné krémy, telové mlieka či oleje, ktoré napomáhajú zamedziť nadmerným stratám vody z kože, regenerujú ju a chránia ju pred vplyvmi vonkajšieho prostredia.

Vyživujte
V dôsledku nižších teplôt sa tiež znižuje produkcia mazových žliaz, čo má vplyv na stav pokožky a tá sa oveľa viac dehydratuje a vysušuje. Mnohé len sucho konštatujeme, že sme po zime doslova ako „sušienky“ či „vyschnuté slivky“. Pokožka celého tela prahne po vlhkosti a pružnosti. Aby si koža na celom tele zachovala svoju hebkosť, jemnosť a vláčnosť, potrebuje intenzívnu starostlivosť – ideálne sú telové mlieka a krémy a ošetrujúce oleje s bohatým obsahom olejov a výživných látok. Doprajte si aj kúpeľ alebo zábal.

Zabudnite na starinu
Viete, aká je záručná lehota a trvanlivosť opaľovacej kozmetiky? Na obale nájdete malý symbol, podľa ktorého spoznáte, ako dlho výrobok vydrží po otvorení „čerstvý”. Symbol znázorňuje malú otvorenú dózu a počet mesiacov (napr. 12M) – dvanásť znamená počet mesiacov, M mesiace. Keď raz výrobok otvoríte, spotrebujte ho do lehoty uvedenej na obale, inak by už nemusel „fungovať“.

Autor: -aka-
Foto: gettyimages.com