Ako predchádzať zimnej zápche

Všetci to dobre poznáme, Vianoce – sviatky pokoja a hojnosti sú už tradične spojené s množstvom úžasných chutí a vôní. Z každej strany na nás číhajú rôzne návnady v podobe medovníkov, oblátok, trubičiek, orieškov… Preto sa neraz stáva, že v januári musíme siahať po voľnejšom oblečení, možno aj vyhrabať nohavice spred pár sezón. Konzumácia množstva ťažkých jedál v spojitosti s nulovou fyzickou aktivitou môže mať za následok spomalené trávenie. Práve preto sa očista po Vianociach priam žiada a je aj predmetom mnohých predsavzatí do nového roka.

Čo to vlastne očista je?

„Pojmom očista – detoxikácia označujeme očistenie organizmu zvnútra odstraňovaním toxických látok, ktorými sme v dnešnej dobe priam zavalení. Do tela sa nám dostávajú prostredníctvom potravy (nadmerná konzumácia vyprážaných a fritovaných jedál; používanie lacných rafinovaných kukuričných, palmových olejov; konzumácia nadmerného množstva mäsa, ktoré obsahuje zvyšky hormónov a antibiotík; nadmierne sladkých a múčnych jedál; potravín s obsahom konzervačných a emulgačných látok;… ) a cez ovzdušie, či už vdychovaním alebo priamo cez kožu,“uvádza MUDr. Igor Bukovský z Ambulancie klinickej výživy(www.akv.sk) .Človek síce má k dispozícii vlastný systém, ktorý ho týchto látok pomáha zbavovať (súhra činnosti čriev, pečene, obličiek, lymfatických ciev a uzlín), ale žiaľ, len do určitej miery. Dlhodobé zaťaženie organizmu toxickými látkami môže viesť k zníženiu imunity a výskytu množstva ochorení a zdravotných komplikácií (vyplavovanie vápnika z kostí, premnoženie kvasiniek,..) „Intoxikácia“ organizmu sa najčastejšie prejavuje celkovou únavou, bolesťami hlavy a spustením rôznych typov alergií.

Očista je ako prevencia rôznych ochorení a tiež ako pomocná liečba známa už po stáročia. Najčastejšie je spájaná s náboženstvami, ktoré ju odporúčajú v podobe pôstu v rôznych obdobiach roka.

Ako na to?

Očista organizmu by mala byť v priebehu roka vykonávaná pravidelne. Za najvhodnejší čas na očistu sa považuje obdobie jesene a jari. Je tiež potrebné uviesť, že aj očista môže mať viaceré podoby. Za najprísnejší spôsob očistnej kúry je považovaný pôst, pri ktorom je príjem tuhej stravy úplne obmedzený. Pri pôste je prijímaná len voda, bylinné čaje a ovocné šťavy. Pôst by nemal bez konzultácie s lekárom trvať dlhšie ako tri dni a opätovný prechod na tuhú stravu by mal prebiehať postupne, aby sme svojmu telu neublížili.

Pre pôst by ste sa mali rozhodnúť vtedy, ak si tiež viete naňho vyčleniť čas – napríklad realizovať ho cez víkend, nie počas pracovného stresu. Držanie pôstu sa neodporúča ľuďom, ktorí trpia cukrovkou, zápalom srdcového svalu, psychózami a depresiami.

Za miernejšiu formu očisty považujeme detoxikáciu, pri ktorej zo stravy vylúčime aspoň tie zložky, ktoré náš organizmus zaťažujú. Miera množstva vylúčených potravín je samozrejme na nás, aby sme však zabezpečili, aby toxické látky z tela začali odchádzať, mali by sme zo stravy vylúčiť: alkohol, kofeín, nikotín, tuky, rafinovaný cukor, červené mäso, vnútornosti a tiež potraviny, ktoré vyvolávajú alergiu (napr. mlieko). Naopak telu je potrebné zabezpečiť dostatočný pitný režim a tiež potraviny bohaté na vlákninu (zelenina, ovocie, obiloviny, strukoviny,…). Dopomôcť k odplavovaniu škodlivých látok z tela nám môžu aj rebarbora, morské riasy či cesnak. V prvej fáze očisty by sme sa mali zamerať hlavne na prečistenie čriev. Vhodná je napríklad aj prírodná liečivá voda Šaratica, ktorou si doplníme minerálne látky v tele. Zvýšený obsah síranov v nej pôsobí laxatívne, a tak dôjde takpovediac k uvoľneniu „odpadového kanála“ J. Neskôr môžeme pristúpiť aj k očiste ostatných orgánov v tele, hlavne pečene a obličiek.