Ako prebieha umelé oplodnenie krok za krokom?

Zdroj foto: Marko Aliaksandr / Shutterstock.com

Počet párov, ktorí v poslednej dobe vyhľadávajú reprodukčné centrá v Česku, stále narastá. Vďaka asistovanej reprodukcii príde na svet v priemere približne päť percent narodených detí. Moderné metódy liečby dnes rýchlosť a úspešnosť asistovanej reprodukcie neustále zvyšujú. Skúsení odborníci vás prevedú postupne od vstupnej konzultácie až po transfer embrya. Čo vás teda čaká?

 

Výber reprodukčného centra

Prvým krokom je výber reprodukčného centra. Center asistovanej reprodukcie je v Českej republike niekoľko, ale odporúčame vyberať aj s ohľadom na vzdialenosť. Na kliniku budete dochádzať častejšie, či už na konzultácie alebo vyšetrenia. Zamerajte sa na úspešnosť, skúsenosti a recenzie. Jedným z úspešných reprodukčných centier je Repromeda, ktorú nájdete v Brne a v Ostrave.

Vstupné konzultácie

Po objednaní vás bude čakať vstupná konzultácia, kde s lekárom prejdete osobnú aj rodinnú anamnézu. Lekár prejde všetky vyšetrenia, ktoré máte za sebou a navrhne ďalší postup. Na úvodnej schôdzi dostanete aj priestor pre vaše otázky. Dozviete sa ceny a možnosti spoluúčasti zdravotnej poisťovne. Celkovo strávite na schôdzke približne 45 až 60 minút.

Vyšetrenie ženy a muža

Ďalším krokom je vyšetrenie páru. U mužov sa vykonáva spermiogram, ktorý je zásadný pre návrh ďalšieho postupu. U žien sa vykonáva ultrazvukové vyšetrenie malej panvy a gynekologické vyšetrenie. Tieto vyšetrenia ženy poznajú z bežnej prehliadky u gynekológa. Ďalej sa vyšetruje hormonálny profil, ktorý odhalí možné poruchy s menštruačným cyklom alebo s ovuláciou.

Priebeh umelého oplodnenia

Po vstupnej prehliadke a vyšetrení je lekárom odporúčaná vhodná liečba. Najčastejšie to je IVF liečba alebo umelé oplodnenie. V praxi sa jedná o mimotelové oplodnenie vajíčok partnerovými spermiami.

1.   Hormonálna stimulácia ženy

Hormonálna stimulácia spôsobí, že vo vaječníkoch dozreje vyšší počet vajíčok. Nutnosťou je aplikácia stimulačných liekov. Stimulácia trvá 10 až 12 dní. Počas tejto doby musíte chodiť na pravidelné kontroly.

2.   Odber vajíčok a spermií

Následne prichádza na rad odber vajíčok a spermií. Vajíčka sa odoberajú pomocou punkčnej ihly, ktorá minimalizuje riziko komplikácií. Odber spermií prebieha masturbáciou do sterilnej nádoby.

3.   Oplodnenie vajíčok a kultivácia embryí

Ďalší krok sa robí v embryologickom laboratóriu, kde prebieha umelé oplodnenie. Embryológ zhodnotí kvalitu vajíčok a oplodní ich spermiou. Vhodnosť spermie sa posudzuje na základe laboratórnych vyšetrení, potrieb pacientov a parametrov zistených zo spermiogramu. Po oplodnení prichádza na rad kultivácia embryí. Kvalitné embryá je možné ďalej zmraziť pre budúce použitie. Používajú sa aj v prípade neúspešného transferu, vďaka čomu nemusí pár vykonávať nové odbery.

4.   Embryotransfer – prenos embrya

Posledným krokom je samotný prenos embrya do maternice ženy. Ide o jeden z najdôležitejších krokov v IVF liečbe. Tento ambulantný zákrok je krátky a bezbolestný. Embrya sa prenáša piaty až šiesty deň od oplodnenia vajíčok. Existujú dve varianty – čerstvý transfer alebo transfer zmrazených vajíčok (KET). V Repromede sa vykonáva variant dva z dôvodu vyššej úspešnosti. Spravidla sa prenáša iba jedno embryo. Prenos viacerých embryí nezvyšuje pravdepodobnosť otehotnenia. Pred zákrokom niektorí špecialisti odporúčajú akupunktúru, ktorá uvoľní oblasť malej panvice pre ľahšie zavedenie embrya. Viac tipov by vám mal dať váš lekár.

5.   Tehotenský test

Tehotenský test si ženy robia spravidla po 14 dňoch. Počas týchto dní by mala žena skôr relaxovať a odpočívať. Odporúča sa vynechať telesnú záťaž a obmedziť pohlavný styk. Ak je test pozitívny, vykonávajú sa ďalšie testy a kontroly. V prípade negatívneho testu odporúča lekár ďalší postup.

Zdroj: Marek L.