Ako naučiť deti narábať s peniazmi

Vie vaše dieťa, koľko mesačne miniete na nájom či za káblovú televíziu? Možno si poviete, že je zbytočné zaťažovať svojich potomkov takýmito „dospelými“ záležitosťami. Odborníci sa však zhodujú v tom, že čím skôr sa naučí dieťa rozpoznať hodnotu peňazí, ako i to, ako s nimi dobre narábať, tým lepšie.

„S vreckovým by ste mohli u detí začať už na základnej škole. Rovnako je to dobrá príležitosť ich postupne oboznámiť so základnými znalosťami ohľadom financií,“ hovorí výkonná riaditeľka spoločnosti Capital & Financial Protection Stanislava Struhárová.

Odborníčka zároveň ponúka niekoľko tipov, ako naučiť deti narábať s peniazmi i získať základný prehľad vo svete financií.

– vysvetlite dieťaťu, aký je rozdiel medzi príjmami a výdavkami a prečo by mali byť príjmy vyššie ako výdavky. Môžete tiež uviesť príklady, ako sa dajú niektoré výdavky efektívne znížiť, prípadne kedy je vhodné sa uskromniť.

– vyčleňte dieťaťu týždenné vreckové. Povedzte mu, čo by si z neho malo zaobstarať (napríklad v lete to môže byť zmrzlina či vstup do kina alebo na kúpalisko. Dieťa by si nemalo z vreckového platiť stravu ani školské potreby). Poproste potomka, aby si o svojich príjmoch a výdavkoch viedol záznamy a ak bude chcieť, na konci týždňa si ich môžete spolu prejsť. Apelujte tiež na to, aby si z vreckového dieťa šetrilo, napríklad na darčeky na Vianoce.

– pamätáte si ešte, keď vás rodičia posielali s lístkom do obchodu? Neraz povedali, že čo vám z peňazí, ktoré vám dali na nákup zostane, to si môžete nechať. Myslím, že išlo o výborný spôsob, ako deti naučiť nielen hospodáriť (ak sa mi podarí kúpiť napríklad lacnejší chlieb, zostane mi viac), ale neraz aj získali prehľad o cenách základných potravín. Aj Margaret Thatcherová sa pýšila tým, že vždy tieto veci ovládala. Nie je na škodu, ak má dieťa prehľad o tom, koľko stojí liter mlieka či peceň chleba.

– u starších detí môžete vyskúšať aj malú „slovnú“ úlohu. Povedzte mu, aby si predstavilo, že má mesačný príjem v čistom asi 800 eur (sumu môžete meniť). Nech skúsi dať na papier všetky výdavky, ktoré v ten mesiac musí zaplatiť (napríklad nájom, hypotéku, SIPO a pod.). Nielen vám, ale i tínedžerovi to poodhalí viac o tom, ako narábať s rodinným rozpočtom.

U dospievajúcich detí tiež môžete skúsiť rozobrať aj tieto otázky:

– Vieš aký je rozdiel medzi kreditnou a debetnou kartou?

– Vieš, na čo sa dá použiť hypotekárny úver?

– Akými spôsobmi môžeš zvyčajne platiť v obchode? (hotovosť, karta, prípadne stravné poukážky)

– Kam si môžeš uložiť peniaze? (do pančuchy, na bežný účet, termínovaný vklad….)

– Čo znamená, keď sa povie, že mám preplatok za elektrinu?