Ako naložiť s odpadom, ktorý vznikol cez Vianoce?

recyklácia vianočných stromčekov

Vianoce sú za nami a s nimi nielen nostalgia za pohodou a radosťou, ale aj otázky, čo s vianočným stromčekom, rozbitými vianočnými guľami a použitým baliacim papierom.  Odborníci na recykláciu zo spoločnosti Vassal EKO vám poradia, kam patrí odpad po sviatkoch.

Kým vianočné prípravy patria medzi najkrajšie povinnosti roka, upratovanie po Vianociach je často otravné. Popadané ihličie pod stromčekom, rozbité vianočné gule a použitý papier sa váľajú po domácnosti. Aj vy stojíte pred smetným košom a neviete, čo kam hodiť?

„Peknou myšlienkou by bolo darovať vianočný stromček do ZOO pre zvieratá na skŕmenie. No pozor! Aby bol vianočný stromček skutočnou delikatesou a nepremenil sa na hrozbu, nesmeli by na ňom ostať žiadne zvyšky po ozdobách – háčiky alebo sladkosti. Toto dosiahnuť je prakticky nereálne, takže v ZOO končia len stromčeky od predajcov,” konštatuje Martin Andrejčák z Vassal EKO.

Čo teda s živým stromčekom z domácnosti?
Ako hovorí odborník na recykláciu, živý vianočný stromček sa dá celý skompostovať. Postačí, ak ho  detailne odzdobíte a necháte voľne položený pri komunálnom odpade, v prípade rodinných domov pri zbernom hniezde (najbližšie stojisko s triedeným odpadom) a v prípade bytových domov pri kontajnerovom stojisku. Netreba ho rezať ani lámať, no aj v tomto prípade je potrebné ho precízne odzdobiť, aby na ňom nezostali žiadne zvyšky z vianočných ozdôb.

Je len na vás, kedy sa rozhodnete rozlúčiť s Vianocami a vykročiť plnou silou do nového roka. Spoločnosť OLO začína so zberom vianočných stromčekov 8. januára 2018 a končí 31. marca 2018. Odzdobené vianočné stromčeky je potrebné ukladať v prípade rodinných domov ku zberným hniezdam – najbližšiemu stojisku a v prípade bytových domov ku stanovištiam zberných nádob. Existuje aj ďalšia možnosť, priviezť stromček osobne a bezplatne ho odovzdať v zbernom dvore OLO na Starej Ivánskej ceste 2 v Bratislave, ktorý je otvorený každý deň okrem nedele a sviatkov od 8:00 do 18:00 hod.

Miesto živého umelý, kam s ním?
Už roky používate doma umelý vianočný stromček a rozhodli ste sa vašim Vianociam dať nový šat? Viete, že aj umelý stromček sa dá recyklovať? „Umelý vianočný stromček patrí do plastu. Treba dať pozor, aby bol aj umelý stromček riadne odzdobený a nezostal na ňom nejaký drôt alebo kábel, ktorý patrí do elektroodpadu,” hovorí odborník na recykláciu M. AndrejčákVassal EKO.

Tipy na separovanie ďalšieho povianočného odpadu

  • Sklené vianočné gule, ktoré už budúci rok nepoužijete, patria do skla, plastové do žltého kontajnera na plasty.
  • Vianočný baliaci papier patrí do modrého kontajnera a to aj v prípade, že sú na ňom zvyšky lepiacej pásky.
  • Jemný celofán môže skončiť v plastoch.
  • Stará elektornika, za ktorú ste pod vianočným stromčekom dostali náhradu, patrí do elektroodpadu. Ten zbierajú elektro predajne alebo zberný dvor.

Recyklácia ako predsavzatie
Počuli ste o tom, že každá činnosť sa stáva zvykom po 21 dňoch? S príchodom nového roka si mnohí dávajú novoročné predsavzatia. Niekto chce schudnúť, iný sa túži naučiť cudzí jazyk. Vy môžete kráčať s dobou a dať si za úlohu recyklovať. V bežnej domácnosti stačí mať kôš na komunálny odpad, papier a plasty. Ak máte dostatok miesta, môžete zbierať plechovky či bio odpad. V prípade bio odpadu vám v tom môže pomôcť skladný domáci komposter, ktorý premení zvyšky jedál na živnú pôdu pre vaše izbové či balkónové rastlinky. Premeňte svoju novoročnú snahu na zvyk a prispejte svojou mierou k záchrane životného prostredia.

Autor: Andrea Čurná
Foto: Shutterstock

recyklácia vianočných stromčekov