Ako na opätky?

Snáď neexistuje nič, v čom by centimetre hrali väčšiu rolu. Aspoň v móde nie… Áno, práve u milovaných i nenávidených opätkov platí, čím vyššie, tým lepšie.

Viem si predstaviť, čo pri pomyslení na ne napadne väčšinu z vás. Sú nepraktické, ľahko uviaznu v každej malej medzierke, nedá sa v nich behať a môžu sa ešte aj zlomiť.

Priznávam, nie je to ľahké a pokiaľ ide o vyššie zmienené negatíva, s opačným pohlavím plne súcitím. Som si totiž vedomý, že tráviť život na niekoľkocentimetrových ihlách, by som nikdy nedokázal!

 

Oproti všetkým nevýhodám však stojí niečo, čo stále presviedča milióny žien, aby si topánky na opätkoch naďalej kupovali a nosili. Čím to je? Ničím iným, ako krásou a eleganciou ihličkových topánok. Zamyslite sa. Ak ide o elegantné topánky, ich súčasťou je nevyhnutný opätok. A ak sa chce žena cítiť krásna a sexy, siahne vždy po čo najvyšších opätkoch. A ktorý druh obuvi na ženách najradšej vidí silnejšie pohlavie? Správne, sú to podpätky. Dostatok dôvodov, aby tak skoro nevymreli. Práve naopak!

 

Ani s ich zdanlivými nevýhodami to nemusí byť také strašné. Existuje niekoľko rád, ktoré pri výbere a nosení topánok, s týmto malým vysokým zázrakom, určite oceníte. Ktoré to sú?

 

Rada číslo jeden – nikdy nenoste topánky s MALÝM opätkom. Z akýchsi príčin totiž vyzerajú ešte horšie, ako keby žiaden nemali. Pokiaľ ide o stanovenú minimálnu výšku, rôzni módni experti udávajú rôzne čísla, no stávka na istotu je 7 centimetrov. Minimálne. Nikdy nie menej. Aj tu víťazí estetická stránka. Taký Christian Louboutin vie, prečo jeho topánky túto spodnú hranicu nikdy nepodlezú.

 

Rada číslo dva. Pokiaľ ide o bežné nosenie, už nejaký čas je trendom oblá špička. Pôsobí elegantne a navyše opticky skracuje chodidlo. Naopak, špicatým hrotom si môžete zavariť na poriadne módne faux pas. Jedinou výnimkou je skutočne klasický a konzervatívne ladený outfit, ako napríklad elegantný sukňový kostým. Na „obyčajnej“ spoločenskej príležitosti, samozrejme, najlepšie vyniknú nesmrteľné lodičky.

 

Považujem za dôležité spomenúť aj neprehliadnuteľný výkrik posledných sezón – platformu. Topánky na platforme sú dnes veľmi trendy a cool, a nemožno poprieť, že (na rozdiel od podpätkov) aj nízka platforma vám pri chôdzi dodá poriadnu dávku sebavedomia.

 

Môžeme vravieť, čo chceme, a preklínať opätky pre ich nepohodlnosť a ktovie čo ešte, no jednu vec im uprieť nemôžeme. Aj keby celý svet začal odrazu chodiť v odporných trekkingových topánkach, vždy tu bude ich protiklad, v podobe krásnych, vyvýšených topánok. Topánok, ktoré viac ako ktorékoľvek iné zvýraznia nohy, postavu a osobnosť nositeľky. A k tomu všetkému sú aj večným symbolom ženskosti.