Ako na čistenie najcitlivejších povrchov v domácnosti?

Teflónové panvice, sklokeramické varné dosky, exkluzívne mramorové krytiny či moderný drevený nábytok… Táto skupina nemá na prvý pohľad nič spoločné, avšak to len dovtedy, kým nedôjde na čistenie. Všetky spomenuté materiály si totiž vyžadujú osobitnú starostlivosť, keďže nesprávnou údržbou ich možno ľahko a nenávratne poškodiť. Ako na to? Poradíme vám…

 

Pri teflóne si vystačíte s hubkou a saponátom
Teflónová panvica sa dnes nájde azda v každej domácnosti. Teflón pritom patrí k najviac háklivým materiálom na poškriabanie. Ak na čistenie odolnej špiny použijete drôtenku, panvicu zničíte. Rovnako môžete dopadnúť s rôznymi suchými alebo tekutými čistiacimi pieskami. A pritom stačí, keď riad z teflónu po použití namočíte a umyjete hubkou s bežným saponátom. Skvele poslúži napríklad hubka PUR Active, ktorá vďaka aktívnemu povrchu vyčistí špinu bez toho, aby materiál poškriabala. Táto hubka si pritom poradí nielen s teflónom, ale aj s inými jemnými povrchmi ako napríklad sklokeramika.

TIP: V prípade odolných nečistôt skúste na panvici rozohriať hrubozrnnú soľ. Špina by mala povoliť, a tak nebude treba panvicu drhnúť.

 

Sklokeramika si vyžaduje priebežnú údržbu
V prípade sklokeramiky platí jedno zásadné pravidlo – pravidelné čistenie. Ak vaša kuchyňa disponuje sklokeramickou varnou doskou, najlepšie urobíte, ak sa k jej vyčisteniu odhodláte po každom varení. Určite sa to vyplatí. Krátkodobé škvrny vyčistíte prakticky okamžite, zatiaľ čo zaschnutá špina môže dať zabrať. Základnou výbavou je opäť navlhčená hubka s kvapkou saponátu, prípade mikrohandrička Actifibre, ktorá si s čistením sklokeramiky poradí aj bez chémie. Vďaka zloženiu z mikrovlákna stačí mikroandričku navlhčiť a očistený povrch zostane bez šmúh či škrabancov a jemný na dotyk.

TIP: Zaschnutú špinu na sklokeramike pomôže odstrániť obyčajná citrónová šťava. V priebehu niekoľkých minút odolné nečistoty rozloží a potom už dosku stačí iba pretrieť.

 

Ocot či víno musia z mramoru okamžite preč!
Ak ste si zaobstarali exkluzívnu mramorovú podlahovú krytinu či kuchynskú dosku, mali by ste vedieť, že si tento materiál vyžaduje špecifické zaobchádzanie. Mramor je vápenec a ako taký je veľmi náchylný na poleptanie a všelijaké znečistenia. Ideálne je mramorové materiály hneď na začiatku ošetriť ochrannou politúrou, ktorá vytvorí tenkú, avšak mimoriadne účinnú ochrannú vrstvu. Prach a bežné škvrny zvládnete s navlhčenou handričkou. Ak mramor polejete kyslou tekutinou ako ocot, ale aj víno, pivo či mlieko, takisto postačí mokrá handrička, ale musíte konať ihneď! Takto predídete tomu, aby sa kyselina do mramoru zažrala a vytvorila v ňom škvrny.

TIP: V prípade silnejšej špiny možno mramor vyčistiť aj jemnou kefkou, na ktorú nanesiete trochu tekutého piesku na riad, ten však musí byť bez obsahu fosfátov.

 

Drevo si obyčajne pýta špeciálne prostriedky
Na údržbu dreva treba vždy používať špeciálne prostriedky určené na drevo, inak môže váš po generácie dedený mahagónový stôl utrpieť nezvratné škody. Obyčajne stačí naniesť malé množstvo čistidla či leštidla na handričku alebo na hubku a jemnými, krúživými pohybmi daný povrch pretrieť. Na tvrdé typy dreva – ako napríklad mahagón alebo dub – treba používať olej. Ten nanesiete na handričku, ktorá nepúšťa chĺpky a povrch vyleštíte, necháte zaschnúť a potom už len nasucho vytriete. Na hĺbkovú ochranu dreva si môžete vyrobiť vlastný, domáci prostriedok. Stačí zmiešať 1 šálku filtrovanej vody s 3 polievkovými lyžicami octu. Namočte utierku, vyžmýkajte a očistené drevo krúživými pohybmi poriadne pretrite. Pri drevenom nábytku si takto poradíte aj s prípadnou zatuchlinou.

TIP: Mastné olejové škvrny na dreve odstránite pomocou jedlej sódy. Nasypte asi 0,5-centimetrovú vrstvu sódy na škvrnu a nechajte pôsobiť – ideálne niekoľko hodín alebo počas noci. Potom prášok odsajte vysávačom. Mastná škvrna by mala zmiznúť.

Zdroj: Jozef K.