Ako kúpiť diaľničnú známku v susedných krajinách

Obdobie letných dovoleniek sa pomaly blíži a mnohí z vás plánujú pobyt pri mori alebo na horách. Pri cestách autom do zahraničia nezabúdajte na diaľničné známky a poplatky, ich ceny sa v roku 2023 zvýšili nielen na Slovensku, ale aj v okolitých štátoch.

Nižšie sa dozviete ako na platenie diaľničných poplatkov u našich susedov.

Rakúska diaľničná známka

Rakúsko je obľúbenou destináciou vďaka svojim pôsobivým Alpám, jazerám ale aj krásnym mestám, pre mnohých Slovákov je však Rakúsko len tranzitnou zemou na ceste do Chorvátska. Diaľničná známka je povinná pre všetky typy vozidiel a motocyklov. Kúpiť si môžete tri typy diaľničných známok: 10-dňovú, 2-mesačnú a ročnú, ich ceny pre automobily do 3,5 t sa pohybujú od 9,90 € do 96,40 €. Ako si zakúpiť diaľničnú známku v elektronickej podobe zistíte tu. Stále existuje aj variant známky na okno, ktorú si môžete kúpiť na rakúskych čerpacích staniciach.

Maďarská diaľničná známka

Podobne ako na Slovensku, tak aj u našich južných susedov si môžete kúpiť elektronickú diaľničnú známku. Diaľničná známka je povinná pre všetky typy motocyklov a vozidiel, k dispozícii je 10-dňová, mesačná a ročná známka. Ceny pre osobné automobily do 3,5 tony sa pohybujú od 19,64 € do 175,68 €. Ročnú diaľničnú známku si môžete zakúpiť buď pre celé Maďarsko, alebo za nižšiu cenu len pre určitý región. Maďarsku je povinnosť mať zakúpenú diaľničnú známku do 60 minút, odkedy začnete používať platený úsek. Známky si môžete kúpiť aj na hraničných priechodoch alebo čerpacích staniciach.

Poľská diaľničná známka

Spoplatnené diaľničné úseky v Poľsku sa platia na mýtnych bránach alebo elektronicky podľa toho, do akej kategórie vaše vozidlo spadá a aký diaľničný úsek prejdete. Klasickú známku na okno, alebo elektronickú známku na určité časové obdobie by ste tu hľadali márne. Viac informácií o spoplatnených diaľničných úsekoch v Poľsku a možnosti využitia mobilnej aplikácie e-toll na elektronickú platbu si prečítajte tu v článku.

Česká diaľničná známka

Ak sa chytáte vycestovať ku našim západným susedom, tak si môžete zakúpiť elektronickú diaľničnú známku, ktorá v Česku funguje od roku 2021. K dispozícii je na oficiálnych stránkach edalnice.cz. Pri online registrácii sa vyplňuje konkrétna ŠPZ auta, na ktorú je diaľničná známka zapísaná. Poplatky za diaľničné úseky sú povinné pre všetky autá so štyrmi kolesami s maximálnou hmotnosťou 3,5 tony. Na pripojené vozidlá a motocykle sa povinnosť nevzťahuje. Dostupné sú tri typy známok: 10-dňová známka za 310 KČ (13,20 €) , 30-dňová za 440 KČ (18,55 €) a ročná za 1 500 KČ (63,8 €). Vozidlá nad 3,5 tony platia za spoplatnené úseky formou mýtneho, o ktorom sa viac dozviete na stránkach mytocz.eu.

Zdroj: Marek L.