Ako hrá víno farbami?

Nalejme si pohár čistého vína. Nie každý z nás je odborníkom na tento lahodný mok, hoci väčšina si ho s radosťou dopraje. Pozor však na jednu vec. Hoci sa hovorí, že vo víne je pravda, môže nás zmiasť. Minimálne názvom.

Ako hrá víno farbami?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prečo je Tramín červený biele víno?Tramín červený

Siahli ste po Tramíne červenom v dobrej viere, že si vychutnáte kvalitné červené víno? Určite nie ste prví ani poslední. Toto pomenovanie môže na prvý pohľad evokovať víno červené, nie je tomu však celkom tak.

Tramín červený patrí medzi najobľúbenejšie biele vína. Vyrába sa z hrozien viniča, ktoré sú tmavočervenej farby a podľa ktorých dostal i svoj názov. Červená však zostala iba v ňom. Samotné víno je zlatožltej až janátorvej farby, čo je prirodzený výsledok spôsobu jeho spracovania. Rmut, čiže šťava, ktorá vznikne pri rozomletí bobúľ, sa v prípade bieleho vína necháva kvasiť bez jadier i bez šupiek. Takže červená farba šupiek tramínu sa do vína neprenesie.

Čo sa histórie týka, Tramín červený patrí medzi najstaršie a najcennejšie odrody. Jeho pôvod sa pripisuje rôznym oblastiam, napríklad i obci Tramino, kde možno hľadať vznik jeho názvu. Za svoju slávu však vďačí najmä Alsasku. Na Slovensku sa toto víno pestuje najmä v Nitrianskej a Malokarpatskej vinohradníckej oblasti. Už sa len pokochať – korenistou chuťou a kvetinovou vôňou.

Ako hrá víno farbami?

 

Rulandské šedéPinot gris alebo Rulandské šedé?

Ďalším vínom, ktoré vo svojom názve hrá farbami, je Rulandské šedé. Aj v tomto prípade si šedú vyslúžilo podľa farby bobúľ viniča. Odroda pochádza pôvodne z Francúzska, z oblasti Burgundska, kde aj bola zaregistrovaná ako Burgundské sivé. Kde a prečo sa z neho stalo Rulandské? S označením „burgundské“ je to podobne ako so „šampanským“ či „portským“. Môžu byť nimi označené len výhradne vína vyrobené v danej oblasti, ide o chránené označenie pôvodu. A tak sa do názvu tejto odrody dostalo meno pána, ktorý ju objavil a rozšíril – Johann Segner Ruland.

Ďalším označením pre Rulandské šedé je francúzske Pinot gris. Vychádza z francúzskej podoby slova borovica, ktorou je „pin“, pretože strapec hrozien tejto odrody pripomína šišku borovice. „Gris“ je zas po francúzsky šedá.
Rulandské šedé poteší vaše chuťové poháriky sladkými tónmi hrušiek, pomarančov či medu. Tie budete cítiť po otvorení fľaše aj vo vôni. Zrejme harmónia chute a vône zaradila toto plné víno do edície Vitis zvanej Poézia.

VITIS

 

 Frankovka modrá kraľuje medzi červenýmiFeankovka modrá

Ani na poli červených vín nechýba také, ktoré dostalo názov po farbe šupiek. Keďže rmut pre červené víno kvasí spolu so bobuľovými šupkami, pôvod „modrej“ treba hľadať práve tu. Pôvod názvu Frankovka zas pramení v nemeckom názve odrody Blaufränkisch.

Frankovka modrá je vôbec najznámejšou modrou odrodou hrozna na Slovenska. Preslávila sa už v 18. storočí, kedy ju prvýkrát ochutnala panovníčka Mária Terézia. Tá frankovke pripísala liečivé účinky a odvtedy bola častým nápojom na cisárskom dvore. Honosnou by sa dala nazvať i farba tohto vína – rubínovo červená budí vznešený dojem, a tak je Frankovka modrá častou voľbou pre slávnostné udalosti. V chuti vína cítiť škoricu, slivky i čokoládu, často sa tak páruje práve k degustáciám čokolád. Na Slovensku sa Frankovke modrej darí najmä v Malokarpatskej vinohradníckej oblasti, v ktorej tie najlepšie odrody nachádza i Chateau Pezinok.

Chceli by ste niektoré z vín darovať alebo hľadáte ideálnu fľašu k večeri? Inšpirujte sa radami someliéra značky Vitis Pezinok, Juraja Kordiaka.    Vína si môžete zakúpiť aj na www.hubertonline.sk

Zdroj: Silvia P.