Ako doma vetráte v mrazivých dňoch?

Najmä počas zimy v domoch a bytoch vznikajú nepríjemné plesne. Kombinácia studeného vzduchu a vlhkosti, spolu s kúrením v našich obydliach im rozhodne praje.

 

Plesne síce nevyzerajú nebezpečne, no pre zdravie človeka prinášajú negatíva – podporujú vznik alergií a značne oslabujú imunitu. Naviac, ak nevetráte, v dome automaticky zvyšujete koncentráciu oxidu uhličitého. Ten môže spôsobiť bolesti hlavu, problémy s dýchaním, malátnosť a únavu. U detí sa môže prejaviť ospalosťou alebo hyperaktivitou.

Vetranie je potrebné aj pre odvedenie splodín, ktoré sa vo vzduchu nahromadili uvoľňovaním z nábytku, plastov, elektroniky či textilu.

 

Mikroventilácia počas zimy nie je vhodná
Ak zvyknete vetrať „vetračkami“ teda mikroventiláciou, môžete si tak privodiť 15 až 30 % tepelného úniku. Ak takto vetráte počas zimy dlhodobo, narúšate tesnenie okien. Steny v okolí okien sa totiž začnú ochladzovať a môžu začať vlhnúť. Na nich potom spravidla vznikajú plesne.

Dlhodobé vetranie nie je dobré ani pre organizmus človeka. Ak bude chladný vzduch v miestnosti prúdiť dlho, môže sa to prejaviť prechladnutím alebo reumatickými problémami.

Vo všeobecnosti nie je dlhodobé vetranie mikroventiláciou veľmi vhodné, najmä ak bývate pri ceste alebo vo väčšom meste – do domu sa vám tak môže rýchlo dostať smog, plyny a rôzne splodiny.

 

Ako dlho a kedy?
Podľa odborníkov je najlepšie vetrať dva až trikrát denne. Ráno, po príchode z práce a pred spaním. Vetrať by ste mali rýchlo a intenzívne, aby sa ochladil vzduch v miestnosti, ale podlahy a steny ostali súčasne teplé. V praxi to znamená, že otvoríte okná naplno na päť minút (počas zimy). Čím je vonku chladnejšie, tým kratšia doba postačí. Pri mrazoch je ideálne takto vetrať tri minúty.

 

Šikovné triky, ktoré vetranie uľahčia

·         Ak je váš byt či dom zateplený, mali by ste vetrať častejšie.
·         Vetrajte tak, že otvoríte viac okien a vytvoríte prievan. Výmena vzduchu bude rýchlejšia.
·         S kumuláciou vlhkosti vám pomôže aj zapnutý digestor počas varenia, či odsávač po sprche.
·         Nábytok by ste nemali mať pritisnutý tesne ku stene. Vytvorte aspoň centimetrový priestor, aby medzi stenou a nábytkom prúdil vzduch.
·         Udržujte v byte stálu teplotu, okolo 21° C – 24° C. Pri vetraní je vhodné na chvíľu vykurovanie stlmiť.

Zdroj: info.sk