Ako byť šetrný k svojej peňaženke aj k prírode? Zamerajte sa na vodu z kohútika!

Vedeli ste, že prírode trvá približne 450 rokov, kým rozloží jednu plastovú fľašu? Stále sa však nájdu takí, ktorí nakupujú balenú vodu výhradne v plastoch a míňajú tak ročne nemalú sumu. Chceli by ste pomôcť prírode aj svojej peňaženke? Vsaďte na vodu, ktorá vám tečie priamo z vášho vodovodného kohútika!

 

Uvádza sa, že práve nižšia spotreba balených vôd môže pomôcť domácnostiam v Európe usporiť viac než 600 miliónov eur ročne. Zatiaľ čo liter vody z kohútika stojí zhruba 0,0013 eur, za liter balenej vody zaplatíte v priemere 0,70 eur. Podčiarknuté, sčítané, rozdiel v cene užívania balenej vody a vody z kohútika je viac než 500-násobný.

Do roku 2050 bude v mori viac plastov než rýb

Pravidelným nákupom balených vôd nielenže zbytočne míňate, ale aj významne zaťažujete životné prostredie. Podľa posledných prieskumov vedci odhalili, že dopad balenej vody na ekosystémy je 1 400-krát vyšší než pri vode z kohútika. Rovnako sa však s každou ďalšou minútou spotrebuje na planéte viac než milión plastových fliaš. 

Menej plastov, viac vody z vodovodu

Ak by sme sa teda vzdali pitia balených vôd, môžeme významne pomôcť nielen našim peňaženkám, ale aj životnému prostrediu. Hoci je na Slovensku voda z kohútika veľmi kvalitná, podľa posledného prieskumu spoločnosti BRITA prekáža 66 % opýtaných predovšetkým tvrdosť vody. Týmto problémom trpí najviac Bratislava a okresy Trenčianskeho a Trnavského kraja. Nejde však len o samotnú kvalitu pitnej vody.
Tvrdá voda spôsobuje vodný kameň, ktorý svojimi nánosmi dokáže zničiť elektrospotrebiče – najčastejšie kanvice alebo kávovary. Ak ste si teda zaobstarali nový spotrebič s vidinou, že vám vydrží pár rôčkov, zamerajte sa na to, akú vodu do neho používate. Práve tento faktor môže zohrávať významnú rolu v životnosti spotrebičov.

 

Ekologicky znamená šetrne

Riešenie, ako s tvrdou vodou zatočiť, je pritom pomerne jednoduché. Investujte do filtrácie. To potvrdzuje aj 44 % ľudí, ktorí tento spôsob považujú za možnosť, ako dosiahnuť ešte lepšiu kvalitu a chuť vody. Naviac bez nutnosti kupovať každý rok veľké množstvo plastových fliaš. Vodné filtre BRITA dokážu odstrániť z pitnej vody olovo a iné ťažké kovy, chlór či chlorín, ale aj herbicídy a pesticídy, ak sú vo vode prítomné.

Popri obmedzovaniu plastov zašla spoločnosť BRITA v ceste za udržateľnosťou a zodpovedným prístupom k životnému prostrediu ešte ďalej. Aktívne sa angažuje v recyklácii vodných filtrov, ktorých od roku 2010 nazbierala viac než 600-tisíc. Teraz sa spája na Slovensku s obchodnými reťazcami a predajcami, kde nájdete BRITA stojany s recyklačnými boxami, kam môžete tieto použité vodné filtre bezpečne odložiť. Spoločnosti zapojené do programu nájdete na https://www.brita.sk/vyhladavac-predajni

 

A čo sa stane s filtrom po jeho vrátení? Vodné filtre zbierame v sklade a po naplnení prepravných boxov ich vozíme niekoľkokrát za rok do recyklačného oddelenia spoločnosti BRITA v Nemecku. Tam dochádza k ich rozdrveniu, vďaka čomu sa oddelí filtračný materiál od plastových častí. Následne je takmer každá časť využitá znovu, či už na tvorbu plastickej hmoty, alebo na použitie do nových filtrácií,” vysvetľuje Olga Gronychová zo spoločnosti Potten & Pannen – Staněk, ktorá je autorizovaným distribútorom spotrebného tovaru BRITA na Slovensku a Českej republike.

Svoj obchod s vodnými filtrami BRITA nájdete na www.brita.sk

 Zdroj: Stanislava M.