Ak o ne dbáte, vlasy sa odmenia

Zrejme ste už svojim vlasom dali, čo im dovolenka vzala, a urobili ste všetky opatrenia, aby získali lesk, boli jemné, pružné, a pritom dobre držali účes. Nemali by ste však nadobudnúť pocit, že to stačí. Každé ročné obdobie má svoje za a proti a jesenná sychravosť či nepríjemný vietor dokážu poriadne rozstrapatiť a poškodiť to, čo je vašou najväčšou ozdobou.

V chladných dňoch sa vlasová pokožka presuší, mazová žľaza totiž nedokáže produkovať toľko tuku, aby pokožka zostala pružná. Vlasové vlákno tým trpí, a keďže vonkajšie faktory sa nemenia, práve naopak, chlad je čoraz väčší, vlasy vôbec nevyzerajú zdravo. Nelesknú sa, pri rozčesávaní sa chlpia a miestami sú také krehké, že sa trhajú… Ak sú teda vaše vlasy hrubé, bez lesku, majú nerovnomerný povrch a pokožka hlavy je suchá, volajú o pomoc. Odborne povedané, vlasovému vláknu chýba dostatočné množstvo medzibunkových väzieb a keratínových reťazcov.

Ako pomôcť korune
V takomto prípade neváhajte. Zo všetkého najskôr si kúpte špeciálne vlasové produkty, ktoré vlasy zregenerujú do hĺbky, vyživia ich a uhladia. Ideálne je vybrať si výrobky z ucelenej kolekcie (napríklad šampón, balzam a kondicionér, ktorých zložky a účinné látky sa navzájom dopĺňajú). Pred každým umývaním si vlasy prečešte, najlepšie kefou z prírodných diviačích štetín. K vlasom je šetrná a netrhá ich. Vlasy umývajte len vo vlažnej vode, horúca by ich ešte viac vysušila. Aspoň raz za týždeň doprajte vlasom po umytí regeneračnú masku. Aby intenzívne pôsobila, vlasy najprv osušte uterákom. Maska do nich lepšie vnikne a výsledok uvidíte na vlastné oči. Keď masku nanesiete, zabaľte si vlasy do nahriateho uteráka a nechajte ju pôsobiť niekoľko minút. Opláchnite vlasy len vlažnou vodou, a tak ako po každom umytí, použite kondicionér. Uzavrie vlasové vlákno a dodá mu lesk. Odporúča sa tiež používať aj ďalšie prípravky bez oplachovania, ktoré ochránia vlasy pred vonkajším vplyvom, dodajú im objem a pružnosť. Koruna hlavy predsa za to stojí.

Zdroj: Marta Zvolenská
Foto: Shutterstock

 

vlasy