Ak nechcete do svojho tela dostať ropu, na toto pri svojej šálke čaju zabudnite!

Staré čínske príslovie hovorí, že voda je matka čaju a nádoba, v ktorej sa robí, zas otcom. Má to svoju logiku, pretože kvalitu nápoja neovplyvňuje len lúhovaná zmes, teplota vody a spôsob lúhovania, ale aj to, v čom sa celý „zázrak“ premeny suchej zmesi na lahodný čaj udeje.

 

Z prípravy a pitia čaju nemusíte robiť rituál – hoci, samozrejme, môžete a určite to odporúčame – v každom prípade sa pritom oplatí dodržať niekoľko zásad. Správne množstvo čaju, správnu teplotu vody aj čas lúhovania. Tieto tri faktory majú vplyv v prvom rade na finálnu chuť, ale aj na to, či sa z čajovej zmesi uvoľní všetko dobré, voňavé a zdraviu prospešné.

„Samozrejme, každý preferuje iný čaj a aj ten istý druh môže mať niekoľko desiatok variácií, stačí malá zmena v príprave. Je to skvelé, lebo tak má každý šálku podľa svojho gusta a nápoj nenudí a neomrzí,“ hovorí Mariana Veselá z Veselého Čaju, ktorá má s čajom, jeho druhmi a prípravou bohaté skúsenosti. „Celkom určite by sa mal čaj pripravovať a piť z nádob z vhodného materiálu, pretože ten má tiež vplyv na chuť a účinky čaju. Isto nechceme vo svojej šálke ropu, ktorá sa do nej môže dostať z nekvalitného plastového príslušenstva…“

zdroj foto: istockphoto.com

Ropa a čaj nie sú kamaráti
Na mysli máme bisfenol A, ktorý je súčasťou obalov na potraviny, plastových fliaš, nachádza sa vo vnútri konzerv a často, bohužiaľ, aj v plastovom kuchynskom náradí. Uvoľňuje sa najmä vtedy, keď sa plast zahreje.

Ak vás teraz zamrazilo, lebo ste si pred očami premietli, ako si zalievate svoju obľúbenú čajovú zmes cez plastové sitko, zimomriavky sú zrejme namieste. „Malé, úzke a plytké sitko nie je najlepší pomocník na prípravu čaju, ani keď je z nerezu alebo keramiky,“ pokračuje s neradostnou informáciou M. Veselá. Dôvod je však jednoduchý a Mariana ho objasňuje. „Aby sa všetky ingrediencie z čajovej zmesi mohli do vody uvoľniť, potrebujú priestor. Vodu do seba potrebujú nasať a potom v nej v podstate plávať, aby zo seba uvoľnili všetko dobré.“

zdroj foto: istockphoto.com

Predbežný záver? Plastové sitko radšej nepoužívať a na prípravu čaju si vybrať dostatočne veľké sitko z ušľachtilého materiálu. Malé otvory sú žiaduce, aby mala kadiaľ odtiecť tekutina, malé póry v materiáli nežiaduce, pretože sa doň dostane čaj a ovplyvní chuť každého ďalšieho nálevu.

„Na prípravu čaju niekedy postačia aj dve obyčajné šálky. V jednej necháte vylúhovať nasypanú čajovú zmes a hotový čaj potom prelejete do druhej šálky – v ideálnom prípade zohriatej. Ak sú v čaji kúsky ovocia, kvetov alebo byliniek, pokojne ich vypite spolu s nápojom,“ hovorí odborníčka z Veselého Čaju.

zdroj foto: istockphoto.com

Keramika a sklo
Lacné plastové náčinie neznámeho pôvodu sme už z prípravy čaju vylúčili. Čo zostalo? Mnohé. Sklo, porcelán, keramika, glazovaná keramika aj neglazované nádoby zo špeciálnych hlín. „Líšia sa schopnosťou udržať, respektíve uvoľňovať teplo, čo je pri príprave čaju dosť dôležité,“ vysvetľuje M. Veselá. Fajnšmekri si rôzne druhy čajov pripravujú v rôznych nádobách z rôznych materiálov. Človek uponáhľaný si však chce vychutnať svoju šálku čaju bez rituálov –  nech je čo najrýchlejšie hotový, teplý tak akurát a hlavne chutný, povzbudzujúci, uvoľňujúci, liečivý… Podľa okolností a potrieb.

„V tom prípade odporúčam nádobu zo skla s nerezovým sitkom na prípravu väčšieho objemu čaju a keramickú šálku so sitkom na čaj pre jedného,“ hovorí M. Veselá. Prečo? Lebo sklo má relatívne nízku schopnosť udržiavať teplotu, dlhšie ju drží porcelán a najdlhšie keramika.

Povedané inak, kto chce mať čaj rýchlo hotový a čo najrýchlejšie ho vypiť bez rizika, že si popáli jazyk, „ide do skla“. Kto vie, že si bude chlipkať čajík aj polhodinu, udrží si ho v správnej teplote vďaka porcelánu a keramike.

Špeciálne hliny
V krajinách, kde je čaj súčasťou kultúry, ale aj v dobrých čajovniach, pripravujú čaj do nádob zo špeciálnych hlín (napríklad Junshui, Tokoname, Yixing). Nádoby môžu mať rôznu hrúbku stien aj rôzne tvary, ale spoločné majú to, že sú porézne – pórovité. Jednoducho vedia vo svojich štruktúrach zachytávať a uchovávať vône a chute čaju. Preto sa jeden servis, respektíve jedna nádoba zvyčajne používa iba na jeden druh čaju.

„Nádob na prípravu a popíjanie čaju z rôznych materiálov a rôznych tvarov je minimálne toľko, koľko chutí a vôní môžu mať rôzne čaje a čajové zmesi. Netreba sa v nich všetkých vyznať, aby ste si mohli vychutnať svoj čaj. Stačí, že si ho budete pripravovať v nádobe, ktorá dovolí čaju uvoľniť zo seba všetko dobré a zároveň doň neuvoľní nič zlé,“ uzatvára Mariana Veselá.

zdroj foto: istockphoto.com

Čaj s mastnými okami… Poznáte to?
Ak sa vám na vrchu čaju tvorí niečo ako mastná škvrna, neľakajte sa, vaša nádoba na lúhovanie čaju aj šálka boli čisté. Teda, vy viete, či áno… Ak ste ich však umyli dôkladne a napriek tomu má čaj „mastné oká“, znamená to, že ste ho pripravili z takzvanej tvrdej vody. Takej, čo vám stále zanáša rýchlovarnú kanvicu a kávovar. Obsahuje viac minerálnych látok (vrátane uhličitanu vápenatého) ako mäkká voda. Minerály z vody zreagovali s látkami z čajovej zmesi a vzniklo niečo ako mastné oko. Čaj tým nestráca na hodnote, znalci dokonca tvrdia, že je o niečo lepší, ak sa robí z mäkkej vody. Riešením na „zmäknutie“ tvrdej vody je prefiltrovať ju.
https://www.veselycaj.sk/
https://www.veselycaj.sk/cajove-doplnky/

Zdroj: Dominika K.