Ak chcete mať šťastné dieťa, zaobstarajte mu zvieracieho kamaráta

Ako svoje dieťa naučíte zodpovednosti a starostlivosti o druhých? Napríklad tak, že mu zadovážite domáceho miláčika. Zvieratko je často prvým „najlepším kamarátom“ dieťaťa a podľa odborníkov pomáha dieťa rozvíjať sociálne, emocionálne, kognitívne aj fyzicky. Dieťa, ktoré si zvyká starať sa o zviera a chovať sa  k nemu láskavo a trpezlivo, sa zároveň učí, ako zaobchádzať s ľuďmi rovnako.

Prítomnosť zvierat je v živote každého dieťaťa dôležitá. Nestačia mu však tie, ktoré občas vidí v ZOO.  Je preukázané, že domáce zvieratá, s ktorými deti vyrastajú, im pomáhajú rozvíjať spoločenské zručnosti. Vďaka nim netrpia pocitmi osamelosti, stúpne im sebavedomie, vedia sa rýchlejšie zaradiť do kolektívu a komunikovať s ľuďmi.

Na čo si dať pozor?
Skôr, ako sa rozhodnete zaobstarať svojej ratolesti domáceho miláčika, zvážte svoje bytové podmienky. Ak máte malý byt a dieťa túži po psíkovi, zamerajte sa na plemená menšieho vzrastu, prípadne mačku. Zhodnotiť treba aj schopnosti dieťaťa. Ak máte pocit, že vysnívané zviera je nad jeho sily, vyberte nejaké menej náročné.

Starostlivosť o nového „člena rodiny“ pokojne zverte dieťaťu. Spočiatku je potrebné mu pri plnení povinností pomáhať, časom by však malo takmer všetko zvládnuť samé. Spoločná činnosť a záujmy upevnia aj rodinné vzťahy. Dieťa sa tiež naučí zodpovednosti, empatii, disciplíne, no najmä získa nenahraditeľného priateľa. Práve preto sa odporúča zadovážiť domáce zvieratko hlavne jedináčikom.

Pre bezproblémové spolunažívanie so zvieratkom by mali platiť určité pravidlá:

  • Veľmi malé deti (do 3 až 4 rokov) ešte nemajú pod kontrolou svoje impulzy agresivity a hnevu, preto by pri interakcii s domácimi miláčikmi mali byť neustále pod dozorom.
  • Malé deti (do 10 rokov) sa nemôžu samy starať o veľké zviera (ako mačka alebo pes).
  • Rodičia musia dohliadať na starostlivosť o domáce zviera, aj keď sa domnievajú, že dieťa je dosť staré na to, aby sa o domáceho miláčika mohlo starať.
  • Ak sú deti v starostlivosti o domáceho miláčika nedbanlivé, musia rodičia prevziať túto zodpovednosť na seba.
  • Pripomínať deťom, že zvieratá, rovnako ako ľudia, potrebujú jedlo, vodu a pohyb, je nutné jemne, nie nadávkami a výčitkami.
  • Ak dieťa domáceho miláčika zanedbáva aj naďalej, bude pravdepodobne nájsť pre zvieratko nový domov.
  • Rodičia slúžia ako vzor. Deti sa učia zodpovednému prístupu k domácim zvieratám pozorovaním správania svojich rodičov.

Animovaný seriál o nerozlučnom priateľstve medzi deťmi a zvieratami
Jedinečné puto medzi deťmi a zvieratami oslavuje aj animovaný seriál Enchantimals – Príbehy z Everwilde. Predstavuje príbehy pre najmenších o skupine kamarátok – napoly dievčat a napoly zvierat, ktoré žijú vo fantastickom svete, kde za každým rohom čaká zábava a dobrodružstvo. Starostlivosť o zvieratko je pre ne všetkým. Druhá, 26-dielna séria štartuje na televíznej stanici Minimax vo štvrtok 21. novembra o 7:15 hod.


V seriáli vystupuje celý rad sympatických postáv. Bystrá, zvedavá a rýchla Felicity a jej líštička Flick stále objavujú niečo nové. Plachá a tichá Danessa je veterinárkou celej skupiny. Najradšej sa naháňa po lese so svojou srnkou Sprint. Slečna skunk menom Sage má myseľ rovnako rýchlu ako nohy a vyniká v riešení akýchkoľvek problémov. Ak si spolu s jej miláčikom Caperom práve nevymýšľajú novú pesničku, určite plánujú nejaké šibalstvo. Zajačica Bree a jej zvieracia dvojníčka Twist sú studnicami kreativity a skvelých nápadov. Pávica Patter je patrične hrdá na svoje nádherné perie a spolu s jej malou kamarátkou Flap si radi zaspievajú.

Seriál tak zrozumiteľnou formou ukazuje malým divákom, ako využiť svoje schopnosti a súcit na udržanie rovnováhy, mieru a harmónie medzi všetkým živými tvormi.

Druhú sériu, plnú nových vzrušujúce dobrodružstiev malých Enchantimals, môžete spolu s deťmi sledovať každý deň od 21. novembra. Televízna stanica Minimax vysiela vždy dve časti za sebou v troch vysielacích časoch o 7:15, 14:15 a 20:35 hod.

Zdroj: Michaela I.
Foto: AMC, Shutterstock