Aj v októbri môže záhrada hýriť farbami

Postarajú sa o to hlávky okrasnej kapusty, ktoré sa začnú nádherne vyfarbovať práve pod vplyvom chladného a sychravého počasia. Keď už všetky ostatné kvety dokvitli a vaša záhradka takmer osirela, spestrite ju touto kvitnúcou zeleninou. Ak ste to náhodou nevedeli, dá dvojaký úžitok: okrem krásy ju môžete aj servírovať!

 

S pestovaním si už tento rok nerobte starosti. Urobili to za vás v záhradníctvach, kde teraz ponúkajú rozmanité farebné, tvarové aj veľkostné kombinácie okrasnej kapusty. Pevnú zdravú sadenicu vysaďte do záhonu s úrodnou, humusovitou pôdou, na miesto s dostatkom svetla, v tieni sa jej darí menej. S polievaním opatrne, postačí obmedzená zálievka. Aby sa jej výrazne vyfarbili listy, ktoré vlastne vytvárajú ružicu podobnú kvetu veľkej ruže alebo pivónie, potrebuje denné teploty pod 10 stupňov. Vydrží nízke teploty až do mínus 10 stupňov, vtedy sa dokonca najkrajšie sfarbuje. Kapusty dorastajú do výšky približne 50 centimetrov a s ružicou v priemere až 80 centimetrov, ak však nemajú dostatok priestoru na rozvoj koreňov, zostanú nižšie a celkovo menšie.

Vhodná aj do interiéru
Ak si chcete jesenné chvíle spríjemniť okrasnou kapustou v interiéri, musíte jej vyhradiť chladnejšie miesto ďaleko od zdroja tepla a s dostatkom priameho svetla. Najvhodnejšia je svetlá chodba. Znesie aj 20 stupňov, no treba rátať s tým, že nie dlhý čas. Po niekoľkých týždňoch začne chradnúť. Substrát  musí zostať stále vlhký, nesmie vyschnúť.

Ako spoznáte zdravú sadenicu?

  • Musí mať dostatočne vyvinutú stredovú ružicu.
  • Listy nesmú byť poškodené, všimnite si najmä spodné, ak zahnívajú alebo sú fľakaté, sadenicu nekupujte.
  • Koreňový systém v črepníku nesmie byť prehustený, lebo takáto kapusta bude pomaly rásť.

Na budúci rok si dopestujte vlastné okrasné kapusty
Okrasná kapusta (Brassica oleracea) je príbuzná kelu, kapusty a karfiolu. Ide o dvojročnú rastlinu. Kúpte si kvalitné semienka a vysejte ich skoro na jar do zdravého úrodného substrátu  premiešaného s pieskom. Vyklíčené rastlinky už po mesiaci až šiestich týždňoch môžete presadiť na vyhradené miesto priamo do záhonu. Ak výsev zrealizujte v júni alebo až v júli, počítajte s tým, že zimné hlávky budú menšie.

Získa si vás farebnosťou

  • Stred kapusty sa vyfarbuje na červeno, ružovo alebo cyklámenovo, smerom k okrajom farba stráca intenzitu. Novinkou sú dvojfarebné odrody.
  • Efektne pôsobia kapustné ružice s bielym stredom.
  • Často sú okraje listov skučeravené, niektoré sú zasa jemne vrúbkované alebo hladké.
  • Zaujímavá je aj vôňa okrasnej kapusty: pripomína karfiol a reďkovku.
  • Túto okrasnú hlúbovinu môžete aj zjesť, treba však rátať s tým, že jej listy sú húževnatejšie a tvrdšie.

Obľúbená do kytíc
Aj trendových floristov očarila  okrasná kapusta, v jesenných slávnostných kyticiach ju kombinujú s drobnokvetými chryzantémami, rôznymi trávami či vetvičkami vždyzelených kríkov, no vynikne aj samostatne. Do kytíc sa používajú okrasné kapusty s menšími hlávkami,  vysokého vzrastu a s dlhším hlúbikom. Zaujímavé jesenné aranžmány sa dajú dosiahnuť aj priamym umiestnením do špeciálnej modelovacej hmoty.

Okrasná kapusta vynikne však aj v nádobe na väčšom balkóne, keď sú už muškáty a iné balkónové rastliny bezpečne zazimované. Krásne pôsobí v kombinácii s vresom, ktorý tiež výborne znáša jesenné mrazíky, prípadne so vždyzeleným brečtanom. Nezabudnite, že kapusta potrebuje v nádobe dostatočne hrubú drenážnu vrstvu.

Autor: -aka-