Aj mama na materskej si môže dobre zarobiť

Počuli ste už o tom, že ženám na materskej sa znižuje IQ? Znie to ako urážka, ale je to tak. Keď žena po pôrode prepne z módu všestranne zameranej ženy do módu matky na plný úväzok, vypne bežne používaný slovník a nahradí ho len a len detskou terminológiou a kontakt s ľuďmi obmedzí na kontakt so ženami s rovnakou „diagnózou“, IQ vädne.

Ženy, ktoré sú dva, tri, štyri a viac rokov na materskej si často povzdychnú, že ich život sa premenil na každodennú rutinu spojenú len s dieťaťom, že sa cítia byť neužitočné a málo prínosné aj pre rodinný rozpočet. Tie, ktoré iba fňukajú, ale nemienia s tým nič spraviť, tie sa nebudeme snažiť vytrhnúť ich z  pohodlnosti kríženej s lenivosťou, ale vy, aktívne mamy, vedomé si toho, že vaša pracovná kapacita nie je naplnená a vaše schopnosti nie sú dostatočne využité, čítajte ďalej. Poradíme vám, ako si môžete spestriť svoju materskú dovolenku, prísť na iné myšlienky, dopriať si aktívny relax a popri tom ešte aj čo-to zarobiť.

Práca je, len sa treba rozhliadnuť a otvoriť sa prichádzajúcim možnostiam. Po druhé – sama so sebou si sadnite a odpovedzte si na otázku „čo by ste chceli robiť, na čo máte nadanie, čo by vám robilo radosť?“ a vôbec sa neľakajte  ak sa odpoveď na túto otázku nebude zhodovať s vašim vyštudovaným pracovným zameraním. Hovoríme tomu aj homeworking a dnes sa  mu venujú nie len unudené slobodné dievky, ale aj aktívne mamy.

Robiť môžete hocičo! Viete dobre písať? Umiestnite na trh svoju ponuku – píšem životopisy, upravím vám váš motivačný list, prepíšem záverečnú prácu…. Baví vás pečenie? Pochváľte sa fotkami svojich výtvorov a zaveste k nim aj číslo, na ktoré vám môžu zavolať záujemcovia o narodeninovú tortu. Prišli ste na to, že práve deti sú tým pravým, čo vás napĺňa, príjemne zamestnáva, v čom ste sa našli? Tak o jedno dieťa viac, ktoré vám prinesú postrážiť na pár hodín iste hravo zvládnete. Aj na materskej môžete vyrábať šperky, venčiť psy, externe prispievať do časopisu, na on-line portály, robiť telefonické alebo on-line prieskumy a podobne.

Po odchode na materskú nepretrhnite kontakty s kolegami. Občas im napíšte, zavolajte, stretnite sa. Zostaňte v centre diania, nevypadnite úplne z pracovnej terminológie a problematiky. Je veľa zamestnaní, ktoré umožňujú vykonávať niektoré činnosti aj z domu. Práve takto, keď sa od firmy po narodení dieťaťa úplne neodstrihnete sa o týchto príležitostiach dozviete ako prvé a okrem naplnenia poslania ženy budete cítiť aj pracovné naplnenie.

Autor: Alžbeta
Foto: Ingimage

žena na materskej