Acai, goji či chia semiačka: Pomáhajú, aj liečia!

Acai, goji či chia semiačka

Na cestách po svete môžete natrafiť na rozličné potraviny, ktoré majú vysokú koncentráciu  dôležitých vitamínov, minerálov či antioxidantov. Okrem toho obsahujú výnimočné množstvo bielkovín, enzýmov a vlákniny. Viete, po ktorých siahnuť?

Silu chia semien poznali už Aztékovia
Chia semiačka sa zaraďujú k najzdravším plodinám vôbec. Rastlina Salvia hispanica, z ktorej sa získava táto superpotravina, pochádza z ďalekej Južnej Ameriky. Vedeli o nej už Aztékovia či Mayovia, poznali ju ako zázračnú plodinu plnú energie. Chia semienka sú nielen chutné, no najmä zdraviu prospešné. Obsahujú totiž fantastické množstvo vlákniny a potrebné rastlinné bielkoviny, sú tiež plné zdravých tukov, stačí spomenúť omega – 3  mastné kyseliny. Vhodné sú aj pre ľudí, ktorí preferujú bezlepkovú diétu, pre jej nízky obsah sacharidov sa jednoznačne hodia aj do populárneho nízkosacharidového stravovania.

Ovocie acai si zamilujete
Liečivú silu exotického ovocia acai, ktoré rastie na palmách v Amazonskom pralese, odhalili najskôr obyvatelia priľahlej Brazílie. Svojím vzhľadom môže pripomínať nám dobre známe čučoriedky, na rozdiel o nich však plody obsahujú vyššie množstvo vzácnych živín. Najvýznamnejší podiel majú práve antioxidanty, bobule sú tiež významným zdrojom nenasýtených mastných kyselín omega 3,6 a 9. Acai by ste mali vyhľadať aj vďaka vyššej koncentrácií vápnika, draslíka a betakaroténu. Ovocie má svoje opodstatnenie i pri zdravotných problémoch, obsahuje totiž látky, ktoré bojujú proti tzv. LDL – „zlému“ cholesterolu.

Goji bojuje proti starobe a zdvíha apetít na sex
Goji alebo kustovnica čínska je jednou z najznámejších superpotravín na Slovenku. Vedeli ste však, že táto pôvodne ázijská plodina, je od pradávna v čínskej medicíne využívaná na podporu imunity a že výborne bojuje proti stresu a únave? Okrem toho obsahuje veľké množstvo vitamínov, nehovoriac o množstve bielkovín a širokom rozpätí prospešných minerálov a antioxidantov. Jedinečnosť tejto superpotraviny leží v prirodzenom podporovaní  produkovania rastového hormónu v ľudskom tele, nie nadarmo ju označujú ako „plodinu dlhovekosti.“  Ak stále váhate, či má goji miesto vo vašej kuchyni, prezradíme vám, že sušené bobule sú v oblasti Číny považované za prírodné afrodiziakum, podporujúc sexuálny apetít.

Autor: CK Victory Travel
Foto: Visualhunt, Pixabay