ABSOLÚTNY MÓDNY VRCHOL HAUTE COUTURE

Každoročné prehliadky módnych domov, ktoré vždy vyvolajú pomerne veľký rozruch sú pre ľudí pracujúcich vo fashion biznise udalosťou roka. Miláno, Paríž, New York sú mekkami módy, v ktorých sa každoročne predstavujú tí najlepší z najlepších, aby udali trendy na nasledujúce obdobie alebo aby inšpirovali tisícky ľudí na celom svete, pre ktorých je móda vášeň, nevyhnutnosť, radosť. Spomedzi týchto všetkých prehliadok, ale vyniká jedna, ktorá je iná, noblesnejšia, ktorá je vo svete módy absolútnym vrcholom. Je to prehliadka HAUTE COUTURE.

Vyvolení

Haute couture je označenie pre módu tej najvyššej kvality. A to po všetkých stránkach. Toto veľkolepé farebné divadlo plné rozprávkových šiat a príbehov sa koná vždy len v Paríži a to dvakrát do roka. Na rozdiel od klasických (bežných) prehliadok je kolekcia uvádzaná hneď na začiatku sezóny. Za bežných okolností sa nové trendy predstavujú s polročným predstihom.

Na takúto prehliadku musia mať tvorcovia špeciálnu pozvánku. Tú mu schvália a  „zašlú“ zo Chambre syndicale de la haute couture, ktorej predsedá komisia zložená z tých najväčších odborníkov.

Všetky modely, ktoré sú na takejto módnej prehliadke prezentované sú ušité v najvyššej možnej kvalite a samozrejme ručne. Dôraz na kvalitu sa nekladie iba na spôsob vyhotovenia, ale aj na materiál. Niektoré látky sú vyrábané len a len pre túto príležitosť a z každého modelu, ktorý je pre túto módnu prehliadku zhotovený existuje len jeden jediný exemplár. Jeho cena je samozrejme astronomická.

 

Kvetinová nostalgia

Najväčšie očakávania vyžadujú obrovskú mieru zodpovednosti a maximálne nasadenie. Módne domy Chanell a Dior na čele s Karlom Lagerfeldom a Rafom Simonsom sa predviedli opäť vo svojej dokonalosti.

Mimoriadne náročné to bolo práve pre Rafa Simonsona, ktorý je na čele značky Christian Dior pomerné krátko a očakávanie je samozrejme obrovské. Nesklamal. V kolekcii Haute Couture predstavil epopeju kvetov, ich krásy, nežnosti a prchavosti. Dominovali krátke účesy a žiarivými kamienkami posiate pery.

Karl Lagerfeld je žijúca legenda, perfekcionista a workoholik. Jeho najnovšia kolekcia je smutno-krásna. Motívom celého jeho príbehu je bezbranné dievča s uplakanými očami, ktoré sa stratilo v lese. Stratená, ale v krásnych šatách. Prekvapil aj svadobnými šatami, ktoré boli obsiate najjemnejším perím a boli vyhotovené v dvoch exemplároch, ktoré predviedli dve modelky súčasne držiac sa za ruky. Karl Lagerfeld tak chcel podporiť schválenie zákona o legalizovaní manželstva pre homosexuálov vo Francúzsku.

 

Zdroj: chanel-news.chanel.com, fashion.telegraph.co.uk, imabeautygeek.com , ellesfashionboudoir.blogspot.com, kentonmagazine.com, au.lifestyle.yahoo.com, www.ibtimes.co.uk , gofugyourself.com , fashionista.com, www.ifashiontimes.com