A depresia vás nepoloží…

Depresia je psychické ochorenie, ktorým trpí čoraz viac ľudí, no najmä žien. Priznajme si to otvorene, páni toho predsa len až toľko nemajú. Väčšina z nich má na starosti len svoju prácu. Česť výnimkám! Ženy však musia stihnúť prácu, výchovu detí a starostlivosť o celú domácnosť, od prania, cez varenie, žehlenie, či upratovanie a očakáva sa od nich ešte aj bezchybný výkon v posteli a vždy usmiata tvár. No povedzte – nie je toho na jedny krehké ženské plecia trochu priveľa?

Odpoveď je jasná – áno. Mnohé ženy to však roky skrývajú, hrajú sa na hrdinky, ako všetko zvládajú, až sa to na ne jedného dňa celé zosype a žena sa začne ponárať do depresii. Ako jej nepodľahnúť, resp. dostať sa z nej bez ujmy?

Kvantá starostí nás oberajú o radosť zo života a o schopnosť vedieť si ho užívať a tešiť sa z neho. Nenechajte sa preto zlomiť a nenápadne uväzniť medzi každodenné povinnosti. Ukážte všetkým naokolo, že viete viac, ako len zosynchronizovať profesiu upratovačky, práčky, kuchárky, matky, či milenky do jednej.

Ako nepodľahnúť depresii? Celkom jednoducho. Stanovte si čas len pre seba a svoje záujmy. Začnite chodiť napríklad každý pondelok na zumbu a hlavne sa netrápte, že netrávite ten čas s rodinou. Budete im vzácnejšia. A nielen im, ale aj sebe. Neskôr pridajte ďalšie hobby (napr. sobotné kino). Postupom času tak naberiete na sebavedomí, pretože sa prostredníctvom koníčkov skvele odreagujete od každodenného návalu povinností. A depresia už nebude mať šancu ukoristiť si aj vás.

Čo robiť, ak už depresiou trpíte? Vyskúšajte podobný trik. Vymaňte sa spod balvanu všetkých možných úloh a prác a venujte sa pravidelne a často len sebe. Dôležité je však nevyčítať si to, pretože depresie sa tým ešte viac prehĺbia. Pomôcť vám samozrejme môže a aj by mal, váš partner. Ak to nedokážete sama, poproste jeho, nech vás jeden deň v týždni niekam zoberie, kde si oddýchnete, odreagujete sa a nasajete pozitívnu energiu, stratené sily a chuť žiť.

No a ak depresie nezvládate, treba navštíviť lekára, nezanedbajte to! Lekár je odborník, ktorý vám určite pomôže a zorientuje!