6 krokov, ako správne umyť plastové okná

Ako správne umývať okná? Každý má na to svoj vlastný postup, niekedy sa dokonca dedí z generácie na generáciu. Čo je teda najlepšie? Špeciálny vysávač, obyčajná stierka alebo noviny? Vyskúšali sme za vás!

 

Okná by ste mali umývať aspoň 2x za rok, optimálne po zime a po lete. Dávajte pozor, aby ste nepoškodili profily okien ani nepoškrabali sklo. Nepoužívajte abrazívne prostriedky (napr. tekutý piesok), nečistite ich ani organickými rozpúšťadlami, riedidlami, liehom alebo kyselinami. Existujú tiež špeciálne čističe (Deco-clean), ktoré dokážu z PVC profilov odstrániť rôzne nečistoty, napríklad aj pokreslenie fixkou.

 

Odporúčaný postup umývania okien:

  • Začnite s tým, že povysávate hrubé nečistoty a prach z okien bežným domácim vysávačom.
  • Umyte okenné profily (rámy okien i krídla) z vonkajšej a následne z vnútornej strany. Na umytie tých najväčších nečistôt vám postačí bežný saponát a voda.
  • Nezabudnite pravidelne meniť špinavú vodu za čistú.
  • Po umytí rámov pristúpte k čisteniu samotných skiel. Veľkou výhodou je špeciálny vysávač na okná (aku stierka), ktorý zabráni tomu, aby špinavá voda stekala dole a ďalej znečisťovala sklo, profil i parapet. Navyše taká aku stierka okno dokonale umyje a nie je potrebné ho už leštiť. Pokiaľ nemáte doma elektrickú stierku, môžete použiť tú klasickú. Dávajte pozor, aby nemala ostré kovové hrany, ktoré by mohli okno poškriabať. „Neodporúčame používať parné čističe, ktoré produkujú paru s teplotou vyššou než 60 °C. Takto vysoká teplota poškodzuje tesnenie,“ upozorňuje Petr Sýs, technický a produktový manažér spoločnosti Deceuninck.
  • Nezabudnite na vyčistenie odtokových kanálikov. Ich priechodnosť je veľmi dôležitá, aby sa v drážke rámu nehromadila voda. Použite napríklad špáradlo. Z vonkajšej strany je dôležité dať na odtokové kanáliky krytku (okapničku). Tá bráni spätnému prieniku vody do rámu okna pri prudkom daždi a vetre.
  • Okná na záver preleštite handričkou z mikrovlákna (nesmie púšťať chĺpky) s využitím antistatického prípravku, ktorý aspoň na nejaký čas bráni opätovnému usádzaniu prachu.

 

Bodka na záver – kontrola celkového stavu okna
Po umytí okien skontrolujte, či dobre tesnia, či sa ľahko zatvárajú a pod. Na ošetrenie tesnenia je najvhodnejší mastenec. Vyhnite sa mazacím prostriedkom obsahujúcim kyseliny a živice, pretože tie by mohli tesnenie poškodiť. Ak je tesnenie nefunkčné, vymeňte ho čo najskôr. S výberom a dodaním vám pomôže predajca okien. „Na nastavenie okien všeobecne odporúčame pozvať si servisnú firmu, ideálne tú, ktorá okná dodávala. Existuje množstvo typov kovaní a s každým typom sa zaobchádza trochu inak. Pri neodborných pokusoch o nastavenie môže dôjsť k tomu, že sa funkčnosť (tesnosť) okna, naopak, ešte zhorší,“ varuje Petr Sýs. Čo ale zvládnete určite aj sami, je dotiahnuť uvoľnené kľučky. Posuňte plastovú krytku pod kľučkou a krížovým skrutkovačom dotiahnite dve skrutky, ktoré držia kľučku s kovaním. Tento spoj sa používaním „ochodí“ a býva niekedy príliš voľný. Rovnako zvládnete raz ročne premazať všetky kovania, tj. všetky kovové časti, ktoré po otvorení okna vidíte. Kovanie tým ochránite pred vlhkosťou a koróziou a výrazne tak predĺžite oknu jeho životnosť. Medzi vhodné prostriedky patrí mazací olej pre šijacie stroje či vazelína na kovanie (ideálne v spreji). Vhodné nie sú kuchynské oleje ani prostriedky s obsahom kyseliny.

Zdroj foto: Deceuninck
Zdroj: Silvia B.