50 odtieňov bielej

50 odtieňov bielej

V histórií sa spolu s dejinami menila aj móda a vkus žien. Výnimkou nie sú ani svadobné šaty. Trendy na veľký deň každej z nás vystriedali mnohé štýly. Skracovanie sukne, zmena účesu, líčenia, či materiálu za posledných sto rokov nadobudli rôzne podoby. Súčasné trendy však môžeme nazvať mixom všetkých štýlov v dejinách svadobných šiat.

Stopy minulosti
Aj keď v dejinách ľudí postihli rôzne vážne osudy ako vojna, revolúcie, či chudoba napriek tomu sa sviatosť manželstva neprestala oslavovať veľkolepo. V rámci možností, financií a hlavne aktuálnych trendov sa každá žena snažila v svoj veľký deň obliecť čo najkrajšie. Dobou sa menil vkus a tiež možnosti materiálov aké trh ponúkal. Ako roky plynuli módu ovplyvňovali aj známe značky, dizajnéri, či populárne osobnosti. Mená ako Malyrin Monroe, Chanel, či Elizabeth Taylor zanechali výraznú stopu aj v módnom priemysle. Klasický štýl týchto osobností sa nesie dejinami odevu až dodnes a odrazil sa aj v svadobných trendoch.

Dejinami sa menil aj vkus
Kým pred sto rokmi bola v svadobnom odeve v móde najmä čipka, decentnosť v strihu a zložitosť, niektoré podobné prvky nájdeme aj u dnešných neviest. Móda na rozdiel od minulosti poľavila najmä v zahaľovaní krku, strihov až po zem, či rukaviciach. Aj keď tieto prvky môžeme vidieť v módnych katalógoch aj dnes naznačujú skôr retro návrat do minulosti, večnú klasiku či eleganciu. Ako roky plynuli skracovala sa aj sukňa, pribúdali nové prvky a menili sa aj účesy, líčenie, či kytice. Veľkou zmenou boli najmä 70. roky, kedy do vlasov pribudli venčeky a do rúk lúčne kvety. 80. roky sú charakteristické výrazným líčením, veľkými účesmi, sukňou či rukávmi. Neskôr bol veľmi populárny tyl a korunky vo vlasoch, pripomínajúci princezné až sa napokon móda vrátila k elegantnej klasike 30. rokov.

Dnes je v móde všetko
Dnes sú módne trendy aj v oblasti svadobných šiat veľmi rôznorodé. V posledných rokoch dominuje najmä čipka, ako jeden zo základných prvkov v histórií svadobných šiat. Rozdiel je v jej význame. Kým v minulosti zakrývala dnes už odhalené časti ako krk, či ruky aktuálne sa využíva ako rafinovaný prvok v oblasti chrbtu, výstrihu, či pri odhalení nôh. Nevesta tak pôsobí žensky, mierne zvodne, no napriek tomu stále elegantne. Populárne sú aj priesvitné, vzdušné a užšie materiály rôznych druhov. Najviac využívané sú satén, šifón, alebo tyl. Základným heslom zostáva prirodzenosť. Na rozdiel od predošlých rokov sa dnes preferujú jednoduché strihy a účesy, či nevýrazný make up. Dnešné nevesty s obľubou využívajú pastelové farby na líčenie a ľahké vzdušné účesy, ktoré vydržia po celý večer. Celkový dojem tak pôsobí romanticky, nežne a zachováva pravidlo: v jednoduchosti je krása. Veľmi populárne sú aj odopínacie sukne, či krátke strihy. V popredí zostáva biela farba, ale nie je nič výnimočné stretnúť sa so smotanovými, ružovými či zriedkavejšie aj výraznými farbami. Dôležité je zachovať celkovú harmóniu, štýl a nepreháňať to s kombináciou viacerých prvkov.

Zdroj: www.zoot.sk; www.asos.com; www.pinterest.com; http://www2.hm.com/sk_sk/index.html
Pripravila AVE