5 vecí ktorými sa môžeme inšpirovať od krajín Európskej únie

Slovensko je tesne previazané s ostatnými európskymi štátmi. Čím sa však môžeme inšpirovať od ostatných krajín? Opýtali sme sa na to europoslankyne Kataríny Roth Neveďalovej. 

 

Viac zelených opatrení na ochranu prírody

Asi sa zhodneme na tom, že v záujme všetkých je chrániť našu prírodu. V okolitých krajinách zelené opatrenia neraz idú ďalej. Inšpirujme sa všetkým dobrým,čo dokáže posunúť krajinu dopredu. Majme otvorené oči.  Neraz sú to náročné opatrenia. Majú však zmysel. Na druhej strane aj Slovensko dokáže inšpirovať ostatné krajiny. Boli sme ešte len 11-stou krajinou na svete, ktorá zaviedla zálohový systém na plechovky a plastové fľaše. Dnes sa tento systém plánuje zavádzať v Čechách a iných krajinách.

Cestujme a spoznávajme

Aj v minulosti odchádzali Slováci za prácou do zahraničia. Po ich návrate zavádzali novinky a pohľady, ktoré sa niekedy nestretli s okamažitým úspechom.  A to je naša chyba. Cestujme po všetkých kútoch Slovenska či okolitých krajinách. Spoznávajme iné kultúry, tradície, jedlá či ľudí. To všetko nás obohacuj, aby sme sa aj my tu doma mohli cítiť lepšie. Platí to aj opačne.  Ukážme ústretovosť a pohostinnosť  ostatným!

Rozprávajme sa

Viac sa rozprávajme. Slováci sú neraz „zabetónovaní“ vo svojich názoroch a neradi sa púšťajú do diskusie s názorovými oponentmi.  Základom toho, aby sa aj Slovensko pohlo dopredu je komunikácia. Rozpravajme sa o svojich názoroch (netýka sa to len politiky), hľadajme to čo nás spája, objavujme dôvody a snažme sa prísť na spoločné riešenia. Zahraničné krajiny nás v tomto môžu inpirovať. V mnohých iných žijú taktiež rôznorodí ľudia s mnohými odlišnými názormi. Napriek tomu sa dokážu rozprávať a spojiť sa za dobú vec. Inšpirujme sa tým!

Buďme hrdí

Ďalšou vecou, ktorou by sme sa mali inšpirovať od iných európskych krajín je to, aby sme boli hrdí na našu krajinu a na to čo ľudia v nej dokážu. A pritom je na čo byť hrdí. Od prírody, športovcov až po šikovné ruky tých, ktorí vyrábajú produkty európskej kvality a ktoré sa používajú na celom svete. Buďme hrdí na „Made in Slovakia.“

Starajme sa viac o život okolo nás

Neraz sme takí, že to, čo sa nás priamo netýka, tak to nechceme riešiť. Je to však chyba.  Zoberme si príklad od okolitých krajín. Základom úspechu sú komunity, ktorým nie je jedno ako sa žije v ich okolí. Buďme otvorení, starajme o svoje okolie, buďme aktívni a pomáhajme dobrým nápadom sa presadiť. A súčasne nezabudnime to dobré aj pochváliť.

Kto je Katarína Roth Neveďalová?

Je slovenskou europoslankyňou. Od mladosti pôsobila v rôznych mládežníckych organizáciách, vďaka ktorým sa dostala aj do politiky. V čase svojho prvého zvolenia do Europského parlamentu sa stala historicky najmladšiou slovenskou europoslankyňou. Do Európskeho parlamentu sa opäť vrátila koncom roka 2022, kedy prevzala mandát po zosnulom Miroslavovi Čížovi. Zastávala pozíciu stálej spravodajkyne Výboru pre medzinárodný obchod pre Rusko a stálej tieňovej spravodajkyne pre Strednú Áziu.
V aktuálnom období je členkou Výboru pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka.

Zdroj: Katarína M.