5 krokov k tomu, ako sa vo svojom interiéri cítiť naozaj príjemne

Ohľadom interiéru existuje na internete veľké množstvo rád. Príklady toho, ako farebne všetko zladiť a čo vybrať do danej izby. To je všetko samozrejme fajn, ale implementácia v praxi už môže byť pre vás trochu náročnejšia. V časopisoch a na výstavách sa o to postará talent dekoratéra. Pre tých, ktorí si ale interiérový dizajn vytvárajú bez pomoci profesionálov je tu čas na skutočné rady.

 

  1. Vyberte ľahký nábytok s jednoduchými líniami

Nie všetci majú šťastie na dokonale presvetlené priestory s veľkými sklenenými tabuľami okien. Panelové byty sú na tom v tomto smere asi najhoršie. Minimálny priestor sa dá ale využiť efektívne aj tu.

Pomôžu vám v tom jednoduché línie nábytku, ktoré opakujú geometriu daných častí izby. Ľahký nábytok nezaťažuje situáciu a robí miestnosť samú o sebe svetlejšou a priestrannejšou. Jednoduché priame čiary predmetov sú dôležité, pretože opakujú geometriu miestnosti a vytvárajú efekt ťahania paralelne s inými doplnkami.

Umožní vám to do priestoru umiestniť všetko, čo potrebujete a šetriť zároveň iné miesto. Myslite na to aj pri výbere sedačky v tvare U. Nič neokázalé a veľké. Minimalizmus vás oslobodí. Tak to vyskúšajte.

 

  1. Využite silu zrkadiel a to, čo sa v nich odráža

Zrkadlo môže vizuálne rozšíriť priestor miestnosti. Všetko však závisí od toho, čo sa v ňom odráža, na čo pri zariaďovaní interiéru zabúdame. Dobrý a niekedy najlepší efekt dosiahnete v momente, ak umiestnite zrkadlo oproti oknu alebo svetlej stene. Tmavé farby nábytku a iných plôch tento účel naopak nesplnia.

 

  1. Podčiarknite zvislé čiary

Často zabúdame, že dobrý pocit v miestnosti závisí nielen od jej veľkosti, ale aj od výšky stropov. Ak chcete zvýšiť tie v obývacej izbe, musíte zdôrazniť vertikálne čiary. To sa dá dosiahnuť pomocou vysokých podlahových svietidiel, dlhých záclon, podlhovastých obdĺžnikových zrkadiel a iných doplnkov s týmto charakterom.

 

  1. Pokúste sa vybrať multifunkčný nábytok

Malé veľkosti nábytku môžu byť kompenzované jeho funkčnosťou. Skladacie stoličky a stôl s peknými stolovými nohami, ktorý súčasne zohráva úlohu konferenčného stolíka a úložného priestoru, alebo konferenčný stolík, ktorý sa ľahko premení na jedáleň a iné transformovateľné objekty, môže urobiť vašu obývaciu izbu čo najkomfortnejšou a skutočne funkčnou.

 

  1. Aspoň štyri úrovne osvetlenia

Osvetlenie zohráva významnú úlohu vo vizuálnom vnímaní interiéru malej obývačky. Odporúča sa preto používať najmenej štyri úrovne osvetlenia:

  • prirodzené svetlo z okien
  • stropné svietidlá
  • podlahové svietidlá alebo svietniky
  • stolové lampy

Okrem toho môžete svetlom vyzdvihnúť umelecké objekty a otvorené regály, čím splníte viac funkcií naraz. Tak čo, ktoré z týchto rád ste už skutočne vyskúšali aj v praxi? Môžete začať a potom sa tešiť oveľa z lepšieho pocitu.