5 dôvodov, prečo predávať knihy počas letných prázdnin

Priamy či podomový predaj nie je na Slovensku tradičnou ani rozšírenou záležitosťou. Mnohí sa naň pozerajú skôr s nedôverou. Americká spoločnosť s viac než storočnou históriou však vytvorila zaujímavú letnú stáž v USA pre vysokoškolských študentov z celého sveta, vďaka ktorému získajú cenné skúsenosti z pracovnej praxe neformálnym a dobrodružným spôsobom.

Ako sa dá vďaka podomovému predaju kníh odštartovať úspešná kariéra? Americká firma Southwestern Advantage je vydavateľstvo vzdelávacieho systému so 160-ročnou tradíciou, zároveň ide o druhú najdlhšie fungujúcu firmu v USA.

Svoju činnosť spustila už v roku 1868, a to práve spoluprácou s mladými študentmi: tí predávali biblie, aby si pokryli náklady spojené so štúdiom. V tomto odkaze pokračuje dodnes, no pridala k nemu aj významnú pridanú hodnotu v podobe neformálneho vzdelávania.

Čo to znamená v praxi? Počas letnej stáže, ktorá trvá spravidla 12 až 14 týždňov, študenti dostanú nielen možnosť zarobiť si, ale naučia sa viesť svoj vlastný biznis, získajú skúsenosť s predajom a vďaka množstvu amerických rodín, s ktorými sa v jej priebehu stretnú, si zlepšia komunikačné schopnosti. Taktiež si vybudujú sebavedomie, získajú odvahu a schopnosť pozerať sa na výzvy pozitívne, nehovoriac o ich samostatnom riešení.

Naša letná stáž určite nie je vhodná pre všetkých študentov. Vyberáme šikovných, aktívnych, ambicióznych ľudí,“ hovorí regionálny manažér pre oblasť strednej Európy Erki Kukk a dodáva: „Program predstavuje výzvu a zároveň dobrodružstvo, ktorým študenti získajú nenahraditeľný základ do ďalšieho kariérneho života.“

Na základe rozhovorov so slovenskými absolventmi letného programu prinášame päť dôvodov, prečo by ste mali najbližšie leto stráviť predajom vzdelávacieho systému Southwestern Advantage.

  1. Sprav pre svoju budúcnosť niečo viac

Študentský život hodnotí 23-ročný študent Juraj Novotný ako pohodu. Sebakriticky však dodáva, že vždy mal od rodičov peniaze a o nič sa nemusel starať. Účasť v programe preto preňho znamenala úplne nový pohľad na život. „Zrazu som musel byť nezávislý, robiť sám na seba. Manažéri a mentori v projekte ma na stáž pripravili aj takým spôsobom, že sa ma počas workshopov a role plays pýtali, čo navrhujem spraviť. Vďaka tomu som sa naučil myslieť a rozhodovať sám.“

  1. Nauč sa byť pozitívny

Stále aktívna účastníčka Veronika sebakriticky priznáva, že ju táto práca odnaučila byť ufrflaná: „Vďaka Southwesternu a šikovným manažérom v programe som sa naučila myslieť pozitívne a sústrediť sa v každej situácii na jej kladné stránky. Keď kontrolujeme veci, ktoré vieme ovplyvniť, život je oveľa jednoduchší. Je oslobodzujúce nezaťažovať sa malichernosťami, na ktorých nezáleží.“

  1. Zaži skutočnú Ameriku a spoznaj samého seba

Svoje schopnosti si budeš môcť otestovať priamo v teréne. V priebehu letných mesiacov spoznáš svoje silné aj slabé stránky a dostaneš šancu zlepšiť sa pri každej novej rodine, ktorú stretneš. „Američania sú v porovnaní s Európanmi viac otvorení, priateľskí a komunikatívni. Počas našej práce sú ako naše zrkadlo. Ak som k nim pri dverách milá, slušná, vtipná a rešpektujem ich čas, budú takí istí aj oni,“ vysvetľuje Veronika a dodáva, že najlepším začiatkom je prekonať počiatočnú nervozitu.

„Ľudia v USA vnímajú podomový predaj inak ako Slováci. Je to pre nich normálne, lebo takúto prácu vymysleli a sú na podomový predaj zvyknutí. Uvedomujú si tiež, že je to pohodlné a šetrí im to čas, keďže k nim študent príde priamo domov ukázať vzdelávací systém,” hovorí Veronika.

Nudy sa účastníci programu obávať rozhodne nemusia. “Je to jedno veľké dobrodružstvo! Kde inde by som mala možnosť rozprávať sa s 2000 americkými rodinami v takom krátkom čase? Američania sú milí a ochotní pomôcť a vďaka nemu som sa ísť si vždy za svojím”, hovorí Juraj Novotný, študent Fakulty elektrotechniky a informatiky STU.

  1. Rozšír si obzory

Podľa regionálneho manažéra je mnoho študentov, ktorí po niekoľkých letách v programe zmenia svoje zameranie. „Spoznajú sami seba a to, čo im ide najlepšie. Často sa stáva, že si uvedomia, že môžu svoje schopnosti lepšie využiť v inom obore, než práve študujú. Vyskúšajú si tiež, akí šikovní biznismeni sú a nakoľko ich baví práca s ľuďmi.

Táto forma letnej stáže prináša iný pohľad na budúce možnosti študentov. Vďaka tomu, ako sa človek zlepší v komunikácií, vedení a motivovaní tímu, práci s ľudmi a najmä v schopnosti veriť v samého seba, má potom absolvent vysokej školy oveľa vyššiu hodnotu na trhu práce. Inak povedané, jeho skúsenosti sú pre zamestnávateľov automaticky zaujímavejšie,“ dodáva Veronika.

  1. Work hard, play hard

Peniaze sa hodia vždy – bez ohľadu na to, či ich chceš investovať do svojho biznisu, alebo do seba. “Letnej stáže Southwestern Advantage som sa zúčastnil už viackrát. Za 3 roky sa mi podarilo ušetriť 15 000 dolárov, ktoré som investoval do súkromného investičného fondu a ešte mi aj ostalo na to, aby som vzal rodičov na dovolenku do Turecka,” hovorí Martin Križan a dodáva, že samotní mentori programu dávajú študentom cenné rady, ktoré im pomôžu v dosiahnutí finančnej slobody.

Mám rád Southwestern ľudí. Sú cieľavedomí, pracovití, pozitívni, záleží im na mne a pomáhajú mi prekonať môj strach vyjsť zo zóny komfortu” hovorí Juraj. „Mám pocit, že moji rovesníci nemyslia „vo veľkom“, nemakajú na sebe a nestarajú sa, čo príde. A to je škoda,“ opisuje svoju skúsenosť Martin Križan, ktorý sa letnej stáže zúčastnil už trikrát. Zároveň dodáva, že program ho baví aj kvôli šanci cestovať v Amerike aj Európe, možnosti spoznávať Američanov a vybudovať si kamarátstva po celom svete.

Autor: Michael G.
Foto: Ingimage