3 živiny, ktorých potrebné množstvo bez pomoci nezískate

Imunitný systém sa skladá z orgánov, buniek, tkanív a bielkovín. Tie spoločne vykonávajú telesné procesy, ktoré bojujú proti patogénom, ktorými sú vírusy, baktérie a cudzie telesá. Keď imunitný systém príde do kontaktu s patogénom, spustí sa imunitná odpoveď. Jedlo, ktoré konzumujete hrá dôležitú úlohu pri udržiavaní dobrej imunity.  Konzumovanie len jedného typu jedla nebude stačiť na boj proti vírusom alebo iným infekciám. Napriek tomu, že strava je bohatá na rôzne minerály a vitamíny, ktoré každý deň potrebujete konzumovať, existujú také, ktoré v strave nenájdeme v takom množstvo, ktoré telo potrebuje každý deň.

 

Vitamín B12

Vitamín B12 je základná živina, ktorá sa takmer výlučne nachádza v potravinách živočíšneho pôvodu, ako sú ryby, mäso, mliečne výrobky a vajcia. Tiež známy ako kobalamín, je to vo vode rozpustná živina, ktorá sa podieľa na vývoji červených krviniek a udržiavaní nervov a normálnej funkcie mozgu.

Príznaky a riziká spojené s nedostatkom vitamínu B12 zahŕňajú:

 • slabosť, únava
 • zhoršená funkcia mozgu
 • neurologické poruchy

Na získanie dostatočného množstva vitamínu B12 musia ľudia užívať doplnky stravy alebo konzumovať jedlo, ktoré bolo obohatené o túto živinu vo väčších množstvách. V prípade rastlinnej stravy tieto potraviny by mali byť obohatené o kvasnicové extrakty, sójové výrobky či iné formy náhrady mäsa. Okrem toho niekoľko rastlinných potravín prirodzene obsahuje stopové množstvá bioaktívneho vitamínu B12, napríklad morská riasa nori (druh morskej riasy), tempeh (fermentovaný sójový produkt) alebo huby shitake.

Taurín

Taurín je organická zlúčenina, ktorá sa nachádza v tele hlavne v svaloch, mozgu a srdci. Hrá dôležitú úlohu pri regulácii krvného tlaku, metabolizme tukov, imunitnom systéme a nervovom systéme. Taurín tiež pomáha zlepšovať funkcie srdcových svalov a zamedzuje tvorbe oxidačného stresu v bunkách.

Príznaky a riziká spojené s nedostatkom Taurínu zahŕňajú:

 • zvýšená únava, problémy so spánkom
 • zlé trávenie
 • zhoršený zrak
 • oslabenie imunitného systému a problém s reprodukciou

Taurín sa nachádza najmä v mäse, rybách a mliečnych výrobkoch. Ďalším zdrojom taurínu sú energetické nápoje a doplnky stravy s jeho obsahom. Existujú aj umelé formy taurínu, ktoré sa pridávajú do potravinových výrobkov ako nahrádka za jeho prirodzený zdroj. Ak chcete získať dostatočné množstvo taurínu, odporúča sa konzumovať potraviny, ktoré sú naň bohaté alebo užívať doplnky stravy, ktoré ho obsahujú. Pred užívaním doplnkov stravy sa však vždy poraďte s lekárom.

Vitamín D3

Vitamín D je základná živina s mnohými dôležitými funkciami. Nazývaný tiež slnečný vitamín je nutnosť počas zmien obdobia, chrípkových a vírusových sezón. Hlavnou úlohou vitamínu D3 je zabezpečiť správnu absorpciu vápnika a fosforu v črevách a ich ukladanie v kostiach a zuboch, čím pomáha udržiavať silné a zdravé kosti a chrupavky. Okrem toho má vitamín D3 aj ďalšie dôležité úlohy v organizme vrátane podpory imunitného systému, znižovania zápalov v tele, regulácie krvného tlaku a kontroly bunkovej proliferácie (množenia sa buniek).

Príznaky a riziká spojené s nedostatkom vitamínu D3 zahŕňajú:

 • zhoršenie zdravia kostí a zubov
 • oslabenie imunitného systému
 • riziko vzniku infekcií a zápalových ochorení
 • svalové kŕče, slabosť

Vitamín D3 sa môže vyrábať v tele priamo prostredníctvom slnečného žiarenia. UV-B žiarenie slnečného svetla spôsobuje v koži tvorbu vitamínu D3, ktorý sa následne vstrebáva do krvného obehu. Dĺžka slnečného žiarenia potrebnej na vytvorenie dostatočného množstva vitamínu D3 sa líši v závislosti od mnohých faktorov, ako sú časť roka, geografická poloha, koncentrácia ozónu v atmosfére a kožný typ. Preto sa odporúča, aby sa na výrobu vitamínu D3 získaného zo slnečného žiarenia strávilo 10 až 30 minút na slnku denne, v závislosti od geografického umiestnenia a ročného obdobia. Najlepším zdrojom vitamínu D3 sú tučné ryby a vaječné žĺtky. Medzi ďalšie zdroje patria doplnky stravy, olej z tresčej pečene alebo obohatené potraviny ako mlieko alebo obilniny. Niekedy je ale veľmi ťažké získať dostatočné množstvo tohto vitamínu zo stravy.

Jedným z riešení je výživový doplnok od značky Maxi Vita Vitamín D3. Obsahuje aktívne látky, ktoré prispievajú k normálnej funkcii imunitného systému, optimálnej činnosti svalov, kostí a zubov. Vitamín D3 totiž reguluje vstrebávanie iných vitamínov a tak udržiava ich optimálnu hranicu v ľudskom organizme. Je vhodný nielen pre deti v období rastu, ale aj pre športovcov, seniorov, ženy v období menopauzy a všetkých, ktorí trpia jeho nedostatkom.
Viac informácií nájdete na www.vitar.sk