Symbolika farieb

Každý z nás má nejakú tú svoju, minimálne jednu obľúbenú farbu. Rôzne farbené tóny v nás vyvolávajú pozitívne pocity, a práve preto siahame vždy a väčšinou po tej istej farbe, či aspoň odtieni.

Už len keď ideme okolo nejakého obchodu a v ňom vidíme krásne šaty a to práve v tej našej obľúbenej farbe, hneď doň vkročíme a chceme ho aspoň vidieť.

Každá farba v sebe ukrýva nejakú symboliku. Vieme, že symbolika farieb je niekedy odlišná aj v rôznych kútoch sveta. U nás je symbolom smútku čierna, Japonci majú, naopak, bielu. Zamysleli ste sa ale niekedy nad tým, prečo napríklad sú chirurgické plášte zelené? Prečo sa odjakživa k chlapcom pripisuje modrá a dievčatám ružova farba? To všetko má už oddávna svoju symboliku.

Chirurgické plášte sú v zelenej farbe preto, že červená krv na zelenom plášti zhnedne, a preto nepôsobí tak strašidelne, ako napríklad na bielom. Tvrdí sa aj to, že zelená farba pôsobí na ľudí upokojujúco, a aj to môže byť ďalším aspektom a dôvodom zvolenia tejto farby v nemocniciach.

Vždy počujeme, že keď niekto očakáva príchod potomka, všetci chcú vedieť, či to bude chlapec či dievčatko. Dôvod je jasný, chcú vedieť, akú farbu oblečenia kúpiť. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo sa dievčatám pripisuje ružová a chlapcom modrá? Základ je opäť u našich predkov. Ženy, ktoré sa starali o zber plodov a ovocia, museli byť citlivejšie na odtiene červenej, pretože táto farba symbolizovala zrelé a čerstvé plody. Mužov zase charakterizovala modrá, farba oblohy, ktorá signalizovala dobré počasie, a tým dobré vyhliadky na lov, prípadne aj zdroj čistej vody.

Ak by sme sa opäť vrátili k nemocničnému prostrediu, aj lieky majú niekedy svoje charakteristické farby, aby sme ich mohli rozoznať. Ale môžu byť symbolom aj niečoho iného. Napríklad taká modrá a zelená farba sa spája s upokojujúcimi účinkami, a preto sú využívané predovšetkým pri liekoch s upokojujúcim účinkom (sedatíva či hypnotiká…). Naopak, červená, oranžová či žltá farba piluliek má povzbudzujúce účinky a tieto farby nájdeme napríklad v antidepresívach.

Miriama L.