Slováci žijú v MAMA hoteli

Viete si predstaviť tridsiatnika žijúceho v detskej izbe v byte svojich rodičov? Síce,  vôbec to neznie sexi, ale presne tak vyzerá realita bývania mladých Slovákov. Od rodičov sa nám veľmi nechce a máme na to dôvody, ktoré sa dedia z generácie na generáciu.

Pre našincov je typická rodinná súdržnosť, spolupatričnosť, viacgeneračné bývanie a spolužitie aj väčšieho počtu osôb na menšom priestranstve. Vyplýva to z exkluzívneho prieskumu Poštovej banky. Bývanie osamote, tzv. jednotkové bývanie pre nás nie je prirodzené. Také vidíme vo filmoch zo západu, v ktorých ľudia po dosiahnutí veku dospelosti balia kufre a odchádzajú žiť sami medzi štyri steny, pretože práve tým manifestujú, že sa postavili na vlastné nohy.

Až polovica Slovákov od 18 do 30 rokov žije stále s rodičmi! Pritom každý druhý z nich už pracuje. Desiatu do práce mu však stále balí mama. V celosvetovom rebríčku, ktorý zostavila OECD nám v tomto smere patrí štvrté miesto. Podľa ich údajov viac ako 70 % mladých v spomínanej vekovej kategórii u nás využíva MAMA hotel. Najtypickejšie je to pre Talianov, Slovincov a Grékov, ale zaostávame za nimi len o pár percent. Na opačnom konci rebríčka sú Kanaďania, pre nich je spolužitie s rodičmi po sfúknutí osemnástich sviečok na torte skôr výnimočné. U nás sa do tejto kategórie „rarita“ radia skôr podnájmy. Žije v nich len 11% mladých, aj to hlavne vo väčších mestách, pričom ide pravdepodobne o študentov alebo o ľudí, ktorí do daného mesta prišli zo vzdialenejších končín krajiny kvôli práci.

Život osamote či s priateľmi v podnájme nás teda neláka, ale zato túžbu po vlastnej nehnuteľnosti máme v krvi. Pramení z našej histórie. Po páde režimu prešli nájomné byty do osobného vlastníctva a hlavne vďaka tomu sme sa stali „národom vlastníkov nehnuteľností“. Vo vlastnom u nás žije 81 % domácnosti. Len pre porovnanie, vo Švajčiarku je to len 5 %. Dnes sa síce k nehnuteľnostiam dostávame ťažšie ako pred pár rokmi, byty a domy sú drahšie a menej dostupné, ale aj my chceme bývať v niečom, čo nám patrí. A tu sa prejavuje silná rodinná súdržnosť, ktorá u nás zohráva stále silnú rolu. Práve rodina pomohla dvom z piatich Slovákov k nadobudnutiu vlastnej strechy nad hlavou. Išlo hlavne o dar alebo predmet dedičstva. A tí, ktorí také šťastie nemali sa radšej zadlžia akoby mali žiť v prenajatom byte. Najčastejšie si požičiavame úvery na bývanie alebo stavebné úvery z banky a treťou najčastejšou formou financovania bývania je pôžička od blízkych. Až 14 % Slovákov si splnilo sen o bývaní práve vďaka finančnej pomoci od rodiny.

Autor:  Alžbeta
Foto: Ingimage

Slováci žijú v MAMA hoteli