Zopár tipov, ako príjemne začať deň.

Dobrá nálada a kvalitný spánok sú ako siamské dvojčatá. Skôr ako sa uložíte, okrem prípravy potrebných vecí, si doprajte malý večerný rituál.

Aký budete mať deň, závisí aj od toho, aké máte ráno.  Ponúkame vám niekoľko tipov, aby ste sa cítili pohodovo a plná energie od rána až do večera.

Večerná príprava
Spomínam si, ako ma hnevalo, keď ma rodičia v detstve nútili pripraviť si večer všetky veci, ktoré budem na druhý deň potrebovať. Mama mi nachystala na stoličku veci, ktoré som si ráno obliekla. Dnes som im za to vďačná. Zvyk z detstva mi veľmi pomáha. Odporúčam vám preto vždy večer si pripraviť všetko potrebné na nasledujúci deň. Ranný zhon uľahčí aj predstava, čo si obliecť. Príprava nezaberie veľa času. Predídete zmätkom, nebudete strácať drahocenné minúty a najmä budete zaspávať s pocitom, že všetko je na svojom mieste. Tento pocit určite oceníte.

Pripravte sa na spánok
Dobrá nálada a kvalitný spánok sú ako siamské dvojčatá. Skôr ako sa uložíte, okrem prípravy potrebných vecí, si doprajte  malý večerný rituál. Vytvorte si v spálni príjemné prostredie, dobre vyvetrajte. Na vankúš si môžete naniesť uvoľňujúci levanduľový sprej, môžete si vypiť čaj na dobrý spánok, či pohár teplého mlieka s medom, prečítať si pár stránok obľúbenej knihy, prípadne urobiť niekoľko relaxačných cvikov. Nezaškodí ani rekapitulácia pozitív dňa a najmä naprogramovanie mysle na príjemný začiatok nového dňa. Predstavte si, čo príjemné vás zajtra čaká, na čo sa ráno môžete tešiť, napríklad na chrumkavé rožky, rozvoniavajúcu kávičku…

Príjemné prebudenie
Určite zlikvidujte klasický budík a nechajte sa budiť tónmi svojej obľúbenej pesničky. Ak zostanete po doznení budíka v posteli, ľahko sa môže stať, že zaspíte. A máte ešte jeden nezanedbateľný dôvod. Predídete vnútornému konfliktu – mozog vie, že treba vstať, telo by si ešte pohovelo pod perinou. Výsledok je potom zmätok medzi tým, čo musíte a čo by ste chceli. No a pohodový začiatok dňa by bol fuč. Vstaňte v dostatočnom predstihu, aj pol hodiny skôr, ako je nevyhnutné. Budete mať na seba viac času. Pokojne sa vychystáte a o to predsa ide.

Hýbte sa príjemne!
Najlepšie ešte pod perinou sa povystierajte, otvorte okno a trochu sa rozhýbte. Stačí niekoľkokrát napnúť a uvoľniť svaly na rukách. Ak pridáte desať hlbokých nádychov a výdychov, zaženiete ospalosť a energie budete mať na rozdávanie. Dýchajte zhlboka a pri výdychu sa snažte dostať z pľúc všetok vzduch von. Najlepšie urobíte, keď si ľahnete na chrbát. Tak  pocítite, ako nádych prestupuje celým telom.

Dodržujte ranný rituál!
Rituály sú veľmi účinné. Mali by byť súčasťou aj ranného režimu. Neuveriteľne šetria čas a spríjemňujú začiatok dňa. Netreba pri nich veľa rozmýšľať. Občas nezaškodí osviežiť ich niečím novým, napríklad si pustiť po dychovom cvičení svoju obľúbenú hudbu, medzi sprchou a rannou kávičkou si zatancovať. Tanec prispeje k pohode a dobrej nálade. Môžete sa ním unášať aj pri takej prozaickej činnosti, akou je čistenie zubov.

Láskavé pohladenie
K svojej pokožke buďte láskavá. Spôsob, akým sa jej dotýkate pri nanášaní ošetrujúcich prípravkov, je skvelou možnosťou, ako komunikovať so svojimi vnútornými pocitmi a náladami. Telo prijíma telesné podnety a uvoľňuje hormóny šťastia nielen vtedy, keď sa vás dotýkajú iní ľudia, ale najmä vtedy, keď mojkáte svoju pokožku vy. Každý dotyk sa mení na príjemný pocit a to je dokonalý spôsob, ako sa ráno uvoľniť.

Farby majú svoju moc
Ako spúšťač dobrej nálady môžu ráno účinkovať aj niektoré farby. Červená a oranžová dodávajú energiu, ružová upokojuje. Na to myslite pri výbere oblečenia. Ak si dáte na seba niektorú z týchto farieb, stačí šál, šatka, koráliky, pri pohľade do zrkadla zmizne z vašej tváre každá chmára.

Usmievajte sa!
A nezabudnite sa usmiať. Úsmev spúšťa v tele rovnaké fyziologické procesy, ako keď sa cítite šťastná.  Vyplavujú sa hormóny šťastia, znižuje sa úroveň stresu, svalové napätie poľavuje, dýchanie a tep srdca sa spomaľujú. Smiať by ste sa mali ústami aj očami. K dobrej nálade prispejú aj grimasy, ktoré na seba robíte pred zrkadlom.  Nielenže vás rozveselia, ale uvoľnia aj stuhnuté tvárové svaly.

Nezabudnite raňajkovať!
Raňajky sú veľmi dôležitou príležitosťou, ako si dopriať poriadnu dávku energie. Metabolizmus pracuje ráno na najvyššie obrátky a spaľuje kalórie jedna radosť. Vyhýbať sa nemusíte ani sladkým raňajkám. Sladké jedlá ráno pomáhajú predchádzať náhlym záchvatom hladu a popoludňajším čokoládovým hodom. Pokojne si dajte chlieb s džemom, nutellou či croissant. Svojmu telíčku urobíte dobre, keď si hneď po prebudení dáte veľký pohár vody. Funguje ako sprcha, ktorá  odplaví z tela starosti, negatívne pocity. Myseľ zostane priezračne čistá a svieža. Pri každom dúšku si predstavujte, ako voda preteká celým telom a dôkladne čistí všetky orgány. Skutočne to funguje. Dávka vitamínov v podobe čistej ovocnej šťavy tiež nezaškodí.

Majte krásny deň!