Zmeny v živote sú nevyhnutné, nebojte sa ich

Zmena je život
Businesswomen

Aj keď vo svojich životopisoch uvádzame, že sme flexibilní, pravda je taká, že zmeny má rád len málokto. Najradšej by sme všetko nechali tak ako je, aj keď to nie je úplne také, aké by sme chceli mať. Odmietanie zmeny je však jedným z najčastejších dôvodov depresií.

Zmeny sú súčasťou nášho života a snaha udržať si veci tak ako sú teraz, ako aj odpor k zmene, je jeden z najčastejších dôvodov prečo trpíme,  prečo zažívame nespokojnosť, úzkosť až depresiu. Toto vám povie každý duchovný učiteľ a napríklad joga je jednou z ciest, ako si cez netradičné polohy, do ktorých sa počas nej dostávame, postupne zvykneme na zmeny. A keďže telo a myseľ sú prepojené,  schopnosť ľahšie prijímať zmeny, schopnosť zvykať si na nové, i keď spočiatku menej príjemné, či náročnejšie „životné polohy“  si  neskôr prenesieme aj do bežného života.

Vravíte si, že vy zmenu nepotrebujete? Napíšte si na papier jednotlivé oblasti vášho života (práca, vzťah, voľný čas, dieťa, rodina, priatelia…) a tieto oblasti si skúste ohodnotiť. Buďte k sebe čo najúprimnejší a každej oblasti svojho života priraďte takú známku, akú si zaslúži, podľa toho, nakoľko vás skutočne napĺňa, robí šťastnou. Keď zistíte, že by to vo vzťahu mohlo byť čo i len o trošku lepšie, že by ste to v pracovnej oblasti mohli posunúť aspoň o stupeň k väčšej spokojnosti, tak to spravte!

Veľa ľudí sa sťažuje na mnoho vecí vo svojom živote, ale okrem frflania neurobia nič preto, aby to napravili, zmenili k lepšiemu. Pritom, to najdôležitejšie už spravili, uvedomili si, že niečo nie je v poriadku, že by niečo malo a mohlo fungovať inak. Základom zmeny je uvedomenie si, že si niečo v našom živote zmenu vyžaduje. Potom si sadnite k danému problému tvárou v tvár bez sebaľútosti, bedákania a s chladnou hlavou si povedzte, ako túto zmenu uskutočniť, ktoré kroky sú potrebné. Ste nešťastné vo vzťahu a okrem zdravotných problémov vám už dlhodobo nič iné neprináša? Zmeňte to. Keď nepomôžu rozhovory, zmeňte partnera. Ja viem, prináša to so sebou strach z osamelosti, ale to je ďalší krok. Pozerať sa na zmeny inak.

Zmeňte postoj k zmenám. Keď nad nimi rozmýšľate, zaoberajte sa hlavne tým, čo nimi získate, nie tým, o čo kvôli nim môžete prísť. Zmeny prijímajte so zvedavosťou, optimizmom, nie so strachom zo straty.

Najväčšou brzdou v našom rozvoji, v našom raste (osobnom aj profesionálnom) je strach z nových vecí, strach zo zmeny.  Prekonajte ho a ak vyhodnotíte, že si isté veci vo vašom živote vyžadujú zmenu, že potrebujete nový vietor do plachiet, keď presne popíšete, prečo sa zmene bránite, uvedomíte si, že zmenou sa život neskončí, len sa zmení. A treba veriť, že  smerom k lepšiemu.

Autor: Eva