Zlatí majstri z Freestyle Karate Academy

Zlatí majstri z Freestyle Karate Academy

Mnohonásobný majster sveta v bojových umeniach Roman Volak odovzdáva svoje bohaté skúsenosti deťom vo Freestyle Karate Academy už niekoľko rokov.  Za ten čas vychoval už niekoľko majstrov sveta v juniorských kategóriách. Jeho prvými zverencami bola Nikita Hammer (12r.) a David Gavalec (15r.), ktorí sa zúčastňujú na Majstrovstvách sveta od roku 2011 a majú vo svojej zbieke už niekoľko titulov Majstrov sveta i Majstrov Európy. Vzorom im je predovšetkým ich tréner Roman Volak. Nikita i David majú však už aj svojich nasledovníkov.

Na tohtoročných Majstrovstvách sveta UNIFIED WORLD CHAMPIONSHIPS 2016, ktoré sa konali v Talianskej Carrare v dňoch 25.10. – 30.10.2016, súťažilo už 12 detí spolu s trénerom Romanom. Na Majstrovstvách sveta sa zúčastňuje približne 5 000 pretekárov, 115 krajín z 5 kontinentov a to všetko na 40 000 m2! Reprezentanti FKA – Nikita Hammer, David Gavalec, Patrik Seman, Jakub Šášov, Anna Vakulová, Sofia a Júlia Mattonové, Ema Buzinkay, Riško Bojo, Patrik a Dominika Frantovci i najmladšia súťažiaca Sofia Michaláková sa tu v tvrdej konkurencii nestratili a úspešne reprezentantovali Slovensko. Urobili radosť nielen rodičom ale predovšetkým trénerovi Romanovi a domov priniesli úžasných 52 medailí, z toho 30 zlatých.

Titul Majster sveta je však i zaväzujúci do budúcnosti a deti budú musieť trénovať stále viac a viac aby obhájili svoje víťazstvá a mohli tak úspešne reprezentovať Slovenskú republiku i ďalšie roky. Ale je to úžasná motivácia, ktorá ukazuje, že drina v telocvični a zápal pre šport prinášajú skvelé výsledky.

Na Slovensku sa freestyle karate venuje iba Roman Volak. Freestyle je hlavne divácky veľmi zaujímavý, pretože prináša šou spojenú so športom. Vychádza z tradičného karate, odkiaľ preberá bojové prvky a vnáša do neho rýchlosť. Pridaná je tiež hudba a akrobatické prvky. Veľmocou v tejto disciplíne je hlavne USA. Najznámejšími celosvetovo uznávanými freestylistami sú napríklad bývalý vesmírny strážca Mike Chat, alebo herec Taylor Launtner známy vlkolak z filmu Twilight Sága.