Žijete zdravo? Nezabudnite na zinok!

Žijeme v dobe, ktorá na nás kladie oveľa väčšie fyzické, ale predovšetkým psychické nároky. Či už je to náročná práca, ktorá si často vyžaduje permanentné vzdelávanie a nasadenie, alebo rýchla informačná doba, kedy sme z každej strany zahlcovaní stále novými informáciami.

Našťastie stále viac ľudí dnes chápe potrebu zdravého životného štýlu. Popri športovaní, relaxe, pobyte v zdravom prostredí a vhodnej psychohygiene je to predovšetkým strava. Všetci vieme, že strava by mala byť vyvážená, správne upravená a ak možno mala by byť tvorená čerstvými (najlepšie lokálnymi) potravinami. Veľa ľudí dnes siaha po vegetariánskom spôsobe stravovania. Veľa rozmanitého ovocia a zeleniny dáva nášmu telu dostatok energie a dobrý pocit k tomu. Je tu však malý háčik. Naše telo potrebuje aj látky, ktoré sa v ovocí, zelenine a prípadne v mliečnych výrobkoch nachádza len v minimálnom množstve. Jedným z takýchto prvkov je zinok.

Zinok je esenciálny stopový prvok, ktorý aktivizuje mnohé enzýmy v našom organizme. Nachádza sa predovšetkým v kostiach, svaloch, pokožke, obličkách, očiach. Zinok má veľký vplyv na mnohé funkcie ľudského tela. Najčastejšie si ho spájame s dermatologickými ochoreniami. Áno zinok naozaj pomáha v boji proti akné, vypadávaniu vlasov, štiepeniu nechtov a podobne. Menej známe sú však aj jeho ďalšie pozitívne účinky. Ide predovšetkým o kladný vplyv na plodnosť, imunitu alebo napríklad na dobré fungovanie mozgu.

V akých potravinách sa zinok nachádza? V najväčšom množstve môžeme zinok nájsť v ustriciach, kraboch, homároch. Obsahuje ho aj hovädzie a v menšom množstve bravčové a kuracie mäso, vaječné žĺtka, otruby alebo tekvicové semienka. Keďže potraviny ako ustrice, kraby a homáre nemávame často – a ľudia, ktorí preferujú vegetariánsky spôsob stravovania prakticky vôbec, je treba sa zamyslieť aj nad doplnkovým prísunom zinku.

Jednou z možností je aj Zinkorot® – voľnopredajný liek z obsahom zinku  od nemeckej spoločnosti Worwag pharma. Jeho nespornou výhodou je, že obsahuje aj kyselinu orotovú. Kyselina orotová  je nosič biologického pôvodu, ktorý pomáha efektívnemu vstrebávaniu zinku do nášho organizmu. Potrebný zinok tak môžeme efektívne dopĺňať pri akomkoľvek štýle stravovania.

Zonkorot® je liek na vnútorné použitie s obsahom dihydrátu magnéziumorátu. Pred užitím lieku si pozorne prečítajte príbalovú informáciu a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.