Zdravé raňajky behom pár minút? Vyskúšajte naše rýchle a zdravé recepty

Zdroj foto: irina2511 / Shutterstock.com

Často sa zvykne o raňajkách hovoriť ako o najdôležitejšom jedle dňa. Čo však z nich, ak sú zbytočne kaloricky nabité, no pritom bez potrebnej výživovej hodnoty? V takom prípade aj napriek veľkej porcii prijatého jedla budete čoskoro pociťovať hlad. Je preto len na vás, aby ste z nich urobili správny štartovný bod, od ktorého sa odrazíte do úspešného dňa s maximom energie a elánom. Stačí zvoliť zdravé raňajky a možno aj jeden z tipov, ktoré vám ponúkame.

 

Zdravé palacinky

Prvým tipom na rýchly a zdravý recept na raňajky sú palacinky, prípadne nadýchané lievance. Možno si teraz začnete ťukať na čelo, pretože pred očami máte obraz klasických palaciniek s džemom, cukrom a šľahačkou. My však hovoríme o zdravých fit palacinkách, ktoré lahodne chutia, dokonale zasýtia a sú dobre stráviteľné.

Na takéto jedlo stačí použiť vopred pripravený mix na palacinky, ktorý je založený na prírodných surovinách. Prirodzene teda obsahuje viac proteínu a vlákniny, čo zaistí dlhší pocit sýtosti. Je rovnako dôležité povedať, že takéto palacinky mnohokrát neobsahujú lepok, mlieko ani rafinovaný cukor. Dobrá informácia pre tých, ktorí sa bránia cukru, rovnako aj pre ľudí s rôznymi intoleranciami.

Samotný postup prípravy receptu je veľmi jednoduchý a rýchly – stačí pripraviť mix na palacinky podľa pokynov na obale (zmiešať ho napríklad s rastlinným nápojom a vajíčkom), prípadne pridať zdravý krém z maku a mandlí či z orieškov.

Domáca granola na raňajky

Ďalším tipom je granola, ktorá je ideálnou alternatívou za klasické cereálie a vločky. Na rozdiel od cereálií či kaší, aké bežne kúpite v obchode, rovnako neobsahuje lepok ani cukor. Dá sa perfektne kombinovať či už s ovocím, alebo aj s rôznymi semienkami a orechmi. Príprava granoly na raňajky je veľmi jednoduchá, stačí si zaobstarať potrebné suroviny a zmiešať ich, prípadne môžete vyskúšať aj recept na pečenú granolu v rúre.

Granolu môžete konzumovať napríklad s bielym jogurtom, ktorý si už dnes tiež viete zabezpečiť vo verzii bez laktózy. Opäť sú to raňajky, ktoré sú chutné, výživné a zároveň ľahko stráviteľné pre náš organizmus.

 

Orechové krémy – dajú sa dať na všetko

Medzi priaznivcami zdravej výživy je veľmi populárne orieškové maslo alebo inak povedané aj orechový krém. Orechové krémy a maslá predstavujú vítanú súčasť našich raňajok. Dajú sa použiť na dochutenie spomínaných mixov na palacinky či lievance, ale aj do granoly a zdravej ovsenej kaše.

Zdroj foto: SrideeStudio / Shutterstock.com

Ich benefitom je, že popri chuti dodávajú aj patričnú energetickú hodnotu. A nedá sa poprieť ani fakt, že tí najväčší nadšenci orieškových krémov ich vyjedajú aj lyžičkou priamo z pohára. Samozrejme všetko s mierou. Na druhej strane, po náročnom dni v práci nie je nič zlé na tom, ak si doprajete trochu rozptýlenia a dodatočnej energie pri zdravom orechovom masle či kréme.

Zdroj: Alžbeta B.