Zariaďujete sa? Ako zladiť farbu dverí a podlahy?

Zdroj obrázka: Vadym Andrushchenko/Shutterstock.com

Vzájomné kombinácie materiálov, farieb a doplnkov v interiéri majú svoj zmysel. Vytvára sa nimi pohodlie, ktoré prospieva nielen vášmu telu, ale aj zraku. Mať okolo seba všetko pekne zladené predsa znamená, že sa budete cítiť príjemne.

 

Otázkou však je, ako zladiť napríklad takú farbu dverí a podlahy?

Prečo je vzájomná súhra dôležitá?

Pýtate sa, prečo je pre dekoráciu a zariadenie interiéru veľmi dôležitá kompatibilita interiérových dverí a podlahy? Ak zabezpečíte súlad modernej vinylovej podlahy a dverí, bude pre vás jednoduchšie určiť farbu ostatných predmetov. Zároveň si správnou kombináciou vytvoríte priestor, v ktorom žiadny chaos a disharmónia nespôsobia nepríjemné pocity.

Svetlé odtiene opticky zväčšujú priestor

Ak sa pýtate na farbu, vo všeobecnosti sú užitočnejšie svetlé dvere a podlahy. Má to viacero dôvodov. Svetlá farba:

  • Ukazuje, že priestor je priestrannejší a širší.
  • Robí nábytok atraktívnejším.
  • Čistí sa ľahšie ako tmavá podlaha.
  • Nevykazuje opotrebovanie.

Čisto biele odtiene sú však vhodnejšie a praktickejšie skôr pre dvere ako podlahy. Nielen kvôli údržbe preto investujte v prípade podláh do tmavšej farby. Ale pozor. Príliš intenzívne odtiene však môžu priestor opticky zmenšiť.

Záleží od veľkosti priestoru, okien a stavu stien

Ak si vyberáte do svojho domu alebo bytu nové zariadenie od podlahy. Rozhodujúce slovo bude mať aj veľkosť priestoru, rozloženie a rozmery okien a farba stien. V niektorých prípadoch vám môžu poslúžiť moderné zasúvacie dvere, ktoré sa neotvárajú do priestoru, takže krídlo dverí nebráni voľnému využitiu miesta. Inde to zas naopak nepôjde bez klasiky.

Aj to, aká farba stien sa plánuje a koľko okien má daná izba, má vplyv na výber novej podlahy a dverí. Všetko si teda dobre premyslite a začnite pekne od podlahy, na ktorej sa potom bude všetko krásne vynímať.