Zariadenie spálne, v ktorej hlavnú úlohu zohráva multifunkčný nábytok

Zdroj obrázka: Photographee.eu / Shutterstock.com

Premýšľate, ako zariadiť spálňu tak, aby ste efektívne využili celý priestor? Módnym trendom vládne vzdušnosť a multifunkčný nábytok. Ako ale tento efekt docieliť v praxi?

 

Niekoľko tipov, ktoré zaručene využijete, sme pre vás pripravili v nasledujúcom článku.

Vneste do spálne vzdušnosť

Viete, v akom prostredí sa najlepšie zrelaxujete? Odpoveďou je vzdušne zariadený priestor. Ak by ste do spálne vybrali priveľa nábytku, miestnosť by na vás pôsobila stiesneným dojmom. Nevýhodou by boli aj užšie prechody medzi jednotlivými kúskami nábytku.

To všetko pôsobí negatívne na náladu a sťažuje dôležité uvoľnenie počas odpočinku. Prvou vecou, na ktorú by ste mali preto pri zariaďovaní myslieť, je, ako vybrať nábytok do spálne tak, aby ste izbu priveľmi nepreplnili.

 

Vstavané skrine a šatníky

Ak potrebujete pri plnení tohto cieľa šetriť podlahovou plochou spálne, v tom prípade je najlepším riešením kvalitná vstavaná skriňa alebo šatník. Vstavaná skriňa alebo šatník vám umožní využiť každý centimeter výšky miestnosti. Minimalizujete tak prázdny, nevyužitý priestor pod stropom.

Vstavané skrine a šatníky šetria miestom hneď dvakrát. Pri ich používaní oceníte aj posuvné dvere, ktoré po otvorení nezasahujú do miestnosti. Vybrať si môžete tiež posuvné dvere so zrkadlom. Veľká zrkadlová plocha prispeje k optickému zväčšeniu spálne.

 

Multifunkčným nábytkom môže byť aj posteľ

Multifunkčný nábytok splní viacero funkcií. Vybrať môžete posteľ s úložným priestorom, ktorou získate ďalšie miesto na odkladanie. Manželská posteľ je dominantou spálne, zvoľte preto kúsok, ktorý odráža váš osobitý vkus.

Estetická stránka spálne vplýva priaznivo na vašu duševnú pohodu. Pri výbere postele myslite tiež na pohodlie počas spánku. Zamerajte sa preto na správny výber tvrdosti matraca, rozmery a materiály, z ktorých je vyrobený.

 

A čo nočné stolíky?

Spali ste už v miestnosti, v ktorej ste museli všetky drobnosti, ako sú mobil, hodinky či šperky odkladať na zem? Takéto riešenie je veľmi nepohodlné. Nehovoriac o tom, že sa v noci alebo ráno občas potrebujete pozrieť na hodinky.

Nočné stolíky sú preto nevyhnutnou súčasťou každej spálne. Prinášajú komfort počas prípravy na spánok. Ak naň položíte aj nočnú lampu, navodíte v spálni večer atmosféru relaxu, ktorá vám pomôže naladiť sa na čas oddychu. Vďaka tomu budete večer rýchlejšie zaspávať.

Zdroj obrázka: STEFI PANCHESCO / Shutterstock.com

Úložné priestory, ktoré nezaberú veľa miesta

Ak by ste chceli mať v spálni dostatok miesta aj na uloženie kníh či dekorácií, využiť môžete ďalšie úložné priestory. Vyberať môžete z bohatej ponuky nástenných regálov a políc aj knižníc. Chýba vám tiež možnosť prehľadného usporiadania vecí? Vybrať si môžete úložné boxy a menšie skrinky.

 

Doplnky do spálne, ktoré jej dodajú útulnosť

Aby ste si vždy dobre odpočinuli, v spálni je dôležité vytvoriť útulné prostredie. Každý, kto si pred spaním rád číta, ocení pohodlné kreslo a poličky na knihy. V kútiku na čítanie nezabudnite na kvalitné osvetlenie. Poriadok v spálni vám pomôže udržiavať nemý sluha na oblečenie. Vyberte tiež dekorácie. Na stenu môžete zavesiť obraz, krásne sa na nej bude vynímať tiež zväčšená fotografia.

Dôležitým doplnkom je bytový textil. Bytový textil dotvára nielen vzhľad spálne, vnáša do nej pocit domova a pohodlia. Na okná vyberte závesy a záclony z ľahkých materiálov. Vhodnými doplnkami sú aj dekoračné vankúše, prehoz na posteľ alebo deka. Na podlahu patrí kusový koberec. Do spálne sa najviac hodia koberce s dlhým vlasom. Ak si ich položíte vedľa postele, spríjemnia vám navyše každodenné vstávanie.

Stačí to len vyskúšať a pokojný a ničím nerušený spánok si môžete užívať.

Zdroj obrázka 1: Photographee.eu / Shutterstock.com
Zdroj obrázka 2: STEFI PANCHESCO / Shutterstock.com