Vyberáme pergolu – drevenú či hliníkovú?

zdroj: tokar/shutterstock.com

Recept na dizajn a stavbu pergoly je z jednej časti umenie a z jednej časti veda. Umenie, pretože pergola postavená a navrhnutá tak, aby odrážala osobnosť vášho domova, dokáže premeniť terasu na súčasť vášho vnútorného obytného priestoru. A tiež veda, pretože pergola poskytuje tieň – úľavu od páliaceho slnka – ak je postavená a umiestnená správne.

 

Rozhodnúť sa premeniť vašu terasu na pohodlné vonkajšie útočisko je jednoduché. Vybrať správny dizajn a materiál – drevo alebo hliník – je náročnejšie. Výber najvhodnejšej možnosti konkrétne pre váš exteriér závisí od osobných preferencií, ale aj pochopenia výhod a nevýhod oboch materiálov.

 

Hliník vs drevo: ktorá je lepšia voľba?

Na jednej strane, drevo je rustikálne a tradičné. Na druhej strane, hliník nepotrebuje takmer žiadnu údržbu, prichádza v množstve farieb (vrátane vysokokvalitného vzhľadu dreva) a nikdy nehrdzavie, neznehodnotí sa, ani nevybledne.

Je to ťažká voľba. Zhrnuli sme však zopár plusov a mínusov, ktoré vám pomôžu rozlúsknuť dilemu „drevo, alebo hliník“.

Tu je 5 najdôležitejších faktorov, ktoré by ste mali zvážiť pri výbere materiálu pergoly pre vašu terasu.

 

1.   Drevo potrebuje neustálu údržbu

Drevo je klasickou voľbou pre terasy a pergoly. Tradičná, rustikálna povrchová úprava dreva a nákladová efektívnosť dreva nemôžu zostať nepovšimnuté, ale pri stavbe vonkajších priestorov z dreva tu je jedna skutočná nevýhoda. Pripravte sa na frekventovanú údržbu, aby ste konštrukciu udržali pevnú, zdravú a esteticky príjemnú. Tu je niekoľko priebežných požiadaviek na údržbu:

  • počiatočná vrstva vysokokvalitnej, tepelne odolnej farby, aby sa zabránilo poškodeniu suchým teplom
  • čerstvý náter každých päť rokov, aby sa zabezpečila optimálna ochrana dreva
  • vo vlhkých mesiacoch náter konštrukcie pergoly bielidlom, aby sa zabránilo usadzovaniu plesní

Jednotlivé prvky drevenej pergoly sa bez náležitej starostlivosti a údržby časom znehodnotia.

Hladký, neporézny povrch hliníkových pergol odoláva nepriazni počasia, vďaka čomu sú skvelou voľbou pre majiteľov domov, ktorí nechcú mať problémy s pravidelnou údržbou. Na rozdiel od drevených pergol, hliníkové pergoly nevyžadujú každoročné morenie, ani sezónnu údržbu. Majú vodotesný náter odolný voči poveternostným vplyvom a sú vybavené viacročnou zárukou na úplnú ochranu pred hnilobou a hrdzou. V dôsledku toho ich nie je potrebné nanovo natierať, farbiť ani brúsiť, pokiaľ nedôjde k vonkajšiemu poškodeniu. Hliníkové materiály budú potrebovať iba pravidelné umývanie, aby nevyzerali opotrebovane.

V porovnaní s alternatívami dreva si hliník nevyžaduje takmer žiadnu údržbu, takže máte viac času na iné outdoorové projekty, prístavby a grilovanie na terase.

 

2.   Vzhľad dreva kontra vzhľad hliníka

Drevené pergoly sú ideálne do domova, ktorý je vytvorený v klasickom rustikálnom štýle. Prirodzená krása dreva spraví z pergoly ústredný akcent vášho exteriéru. Drevené pergoly môžu byť namorené tak, aby zodpovedali špecifickej farbe iného prírodného dreva vo vašom domove – a je možné zmeniť ich farbu alebo odtieň nanesením iného moridla, alebo natretím.

Možnosti však ponúka aj pergola vyrobená z hliníka. Pôvodný kovový povrch, ak zostane nenatretý, vytvára elegantný, súčasný vzhľad, ktorý je ideálny pre modernejšie domovy. Biele hliníkové pergoly evokujú obrazy tropických rajov a môžu byť ideálnymi spoločníkmi k bazénom. Sú tiež dostupné takmer vo všetkých farbách, ktoré si možno predstaviť. Keď si však vyberiete farbu, jediným spôsobom, ako ju zmeniť, je výmena pergoly.

Väčšina hliníkových pergol sa dodáva v prefabrikovaných zostavách. Aj keď možno budete môcť pridať nejaké vlastné prvky, možnosti základného dizajnu, tvaru a veľkosti sú obmedzené. Drevo je všestrannejšie, pretože ho môžete narezať na ľubovoľnú veľkosť alebo požadovaný dizajn.

zdroj: Karlos Montealban/shutterstock.com

 

3.   Hliníkové pergoly poskytujú komfort možnosti otvárania strechy

Výber hliníka pre váš vonkajší projekt otvára svet príležitostí pre otváranie/diaľkové ovládanie strechy.

Otváracia strecha vám dáva úplnú kontrolu nad množstvom slnečného svetla na terase. Žalúzie sa pri zatvorení prekrývajú, aby poskytli maximálnu ochranu pred dažďom. Strechu môžete ovládať diaľkovým ovládačom alebo aj priamo zo smartfónu/tabletu. K dispozícii je tiež možnosť nastaviť dažďové, svetelné a veterné senzory, aby sa strecha automaticky prispôsobila počasiu. Hliníkové žalúzie sú navrhnuté tak, aby odolali extrémnemu teplu, silnému vetru a korozívnym vlhkým podmienkam takže… žiadna údržba, žiadne poškodenie, žiadny problém. Za toto si hliník zaslúži bod do plusu. Komfort za každého počasia je významným bonusom.

 

4.   Úvahy o hmotnosti

Ďalšou pridanou výhodou hliníkových konštrukcií je, že sú ľahké a odolné, vďaka čomu sú vhodnejšie na inštaláciu na menšie terasy, vonkajšie steny, stropy, alebo iné oblasti, kde je potrebné znížiť hmotnosť na minimum. Hliníkové výsuvné, alebo nástenné pergoly sa zmestia kamkoľvek na váš pozemok, vďaka čomu sú ideálnou voľbou pre menšie domácnosti. Poskytnú požadovaný tieň bez toho, aby prekážali. Trvácne a odolné voči poveternostným vplyvom môžu zostať na svojom mieste po celý rok jednoduchým stiahnutím strechy pomocou ručnej alebo motorickej kľuky.

Drevo sa najlepšie hodí na pozemnú inštaláciu, alebo inštaláciu na vlastné vyhradené pätky. Ťažšie drevené pergoly sú menej náchylné na poškodenie vetrom a drobné poškodenia je možné rýchlo opraviť jednoduchou výmenou narušených dosiek. Silný vietor môže zle ukotvený hliníkový model strhnúť alebo skrútiť, čo si často vyžaduje výmenu celej konštrukcie.

 

5.   Porovnanie nákladov

Drevené pergoly sú vo všeobecnosti lacnejšie, pokiaľ ide o materiály, zatiaľ čo hliníkové pergoly vyžadujú vyššie náklady na materiál, ale nižšie náklady na prácu.

Ak si pergolu staviate sami, drevené verzie zvyčajne stoja celkovo menej, ale je zložitejšie ich zostaviť, zatiaľ čo hliníková súprava bude stáť viac, či už si ju postavíte sami, alebo si montáž prenajmete, avšak v porovnaní s drevenými má menej opakujúcich sa nákladov na údržbu, takže časom sa náklady stanú porovnateľnými.

zdroj: Santiago Cornejo/shutterstock.com

 

Drevo alebo hliník – verdikt

Pri úvahe o tom, z akého materiálu chcete, aby bola vaša pergola vyrobená, je najlepšie rozhodovať vonku, priamo na jej zamýšľanom mieste. Keď stojíte vo svojom aktuálnom vonkajšom priestore možno si predstavujete konkrétnu farbu, alebo modernú/rustikálnu atmosféru. Možno si dokonca živo viete predstaviť vôňu dreva, ktorá sa k vám nesie…

Je dôležité, aby ste si predstavili, že priestor nevyužívate len na zábavu, ale vykonávate aj bežnú údržbu. Snažte sa byť čo najrealistickejší. Aj keď môžete mať skvelú víziu, že každé dva roky strávite víkend brúsením a obnovovaním vašej milovanej drevenej pergoly, ak je váš letný program často hektický a preplnený, možno sa pristihnete, že poľavíte v potrebnej údržbe a to môže výrazne skrátiť životnosť vašej investície. Ak je občasné rýchle tlakové umývanie vášmu srdcu bližšie, urobíte dobre, ak sa rozhodnete pre hliník. A rovnako, ak hľadáte skvelú kvalitu a niečo sofistikovanejšie, hliníkové pergoly sú pre vás ako stvorené.

Obidve možnosti majú svoje výhody aj obmedzenia: hliníkové pergoly sú síce čisté a moderné, vyžadujú si obmedzenú údržbu a v dlhodobom horizonte nie sú ani drahšie, sú však menej prispôsobiteľné. Drevené pergoly môžu byť v dlhodobom horizonte dokonca drahšie, ich inštalácia je náročnejšia a vyžadujú si pravidelnú údržbu; sú to však odolné, prirodzené možnosti, ktoré odolajú skúške času a krásne splynú s vašim exteriérom.

Bez ohľadu na to, pre ktorú možnosť sa rozhodnete, môžete si byť istí, že ide o skvelú dlhodobú investíciu pre váš domov. Nielenže predĺži životnosť vášho vonkajšieho obytného priestoru, ale tiež vás ochráni pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami a dotvára celkový vzhľad vašej terasy.

Zdroje informácií: