Výber športovej bielizne: Na čo by ste sa mali zamerať?

Pohodlná športová spodná bielizeň je pre kvalitný tréning nevyhnutná.

Podprsenka s kosticami či čipkované nohavičky nie sú rozhodne nič vhodného pre šport. Dokonca to nie je ideálna kombinácia  ani na doma pod domáce oblečenie. Našťastie, výrobcovia dnes ponúkajú veľké množstvo športovej spodnej bielizne z pohodlných a hlavne funkčných, vzdušných materiálov, ktoré ocení nielen zanietený športovec.

 

Čo znamená pojem „funkčná“ bielizeň?
Funkčná bieližeň znamená, že sa jedná o oblečenie zo špeciálnych materiálov, ktoré odvádzajú od tela vlhkosť. Počas fyzickej záťaže sa okrem samotnej energie na prácu svalov vyprodukuje aj teplo.  Aby sa organizmus príliš neprehrial, musí sa cez pokožku ochladzovať, preto sa počas cvičenia a fyzickej záťaže viacej potíme. Pre dobré fungovanie termoregulácie organizmu sa preto musíme snažiť udržiavať povrch pokožky suchý so stálym prístupom vzduchu a odvodom potu.  Funkčná podprsenka a nohavičky sa teda od bežnej bielizne líšia ani nie tak kvalitou vlákna, ako skôr spôsobom tkania, jeho povrchovou úpravou, vyhovujúcim strihom a množstvom pridaných doplnkových materiálov. Funkčná bielizeň je totiž v podstate nefunkčná, pokiaľ nie je v priamom kontakte s pokožkou. Kľúčovým faktorom pri výbere športovej bielizne je samozrejme aj pohodlie. Preto je dôležité, aby dobre sedelo, nerezalo na kritických miestach, napr. pod pazuchami, okolo hrdla a aby malo ploché švy, prípadne aby bolo aj antibakteriálne upravené.

 

Dôležité materiály
Športová spodná bielizeň je špecifická nielen svojím strihom, ktorý nás neobmedzuje v pohybe, ale predovšetkým použitými materiálmi, ktoré mu prepožičiavajú výnimočné vlastnosti. Jedným z najpoužívanejších materiálov v športovom priemysle je polyamid. Tento materiál sa stal obľúbeným práve kvôli jeho excelentným vlastnostiam. Medzi tie najhlavnejšie patrí jeho vysoká odolnosť voči fyzickému poškodeniu, skvelá elasticita, ale najmä jeho minimálna údržba – polyamidové vlákna sa veľmi ľahko perú aj sušia a zároveň nestrácajú na kvalite. Ďalšími využívanými materiálmi sú elastan a tencel. Ako už názov napovedá, elastan dodáva pružnosť všetkému, čoho sa dotkne. Oblečenie vďaka elastanu drží dlhšie svoj tvar, priľne k telu a športovci ho ocenia najmä preto, že im poskytne voľnosť pohybu. Tencel je lyocellové vlákno rastlinného pôvodu, keďže sa extrahuje zo surového materiálu eukalyptového dreva. Výroba vlákna je sama o sebe veľmi „ecofriendly“ (priateľská a šetrná k enviromentálnemu prostrediu). Tencel textílie sú omnoho viac absorpčné ako bavlnené textílie, sú mäkšie ako hodváb a tým zabraňujú podráždeniu pokožky. Pri výbere športovej bielizne si preto vždy skontrolujte zloženie a materiály na priloženom štítku. Okrem toho, že vám to uľahčí výber, budete mať aj istotu, že ste investovali do kvalitného produktu, ktorý vám vydrží a v ktorom sa budete cítiť pohodlne za každých okolností.

 

Športové podprsenky a nohavičky Björn Borg
Túto svetoznámu švédsku športovú značku založil fenomenálny tenista BJÖRN BORG. Značka je známa najmä svojou nesmierne kvalitnou kolekciou športovej spodnej bielizne. Športové podprsenky a nohavičky rôznych strihov patria medzi nesmierne obľúbené. Ich výhodou je nielen funkčný materiál, ale aj fakt, že dokonale držia tvar, čo je pri športe doslova nevyhnutné.Obľúbené sú najmä farebné nohavičky a podprsenky, na svoje si však prídete aj keď preferujete skôr klasické farby. Výhodou sú tiež už spomínané príjemné materiály, ktoré vám zabezpečia pohodlie nielen pri športe, ale aj počas bežných dní.

Autor: Nina Murárová
Ilustračná fotografia: Björn Borg
Galéria: Björn Borg