Vplýva stres na imunitu?

Mnohé situácie nám spôsobujú stres. Samozrejme, istá dávka stresu je normálna, aby bolo telo schopné pohotovo reagovať na zmeny. Ak je však stresových situácií viac než dosť, má to negatívny vplyv na náš organizmus a imunitu. Naše telo totiž pracuje na základe neuro-endokrinno-imunitného systému, ktorý má chrániť pred vonkajšími vplyvmi, ale rovnako aj pred zmenami v našom tele.

 

Stres oslabuje imunitu
Aj keď je stres z času na čas dobrý, nemal by trvať príliš dlho, pretože to môže skĺznuť až do chronickosti. Jeho príznaky sú nespavosť, podráždenosť, ale napríklad aj utiahnutosť. Často zažívame stres v práci a myslíme si, že vďaka tomu podávame lepší výkon. Opak je však pravda. Výsledky našej práce bývajú kolísavé, ale čo je horšie a podstatnejšie, trpí tým naše zdravie.

Za nadmernú produkciu hormónu kortizol je zodpovedný stres. Nazývame ho preto aj stresový hormón a jeho hlavnou funkciou je zvýšenie pohotovosti počas vypätých situácií a taktiež sa podieľa na obranných reakciách. Ak sme v strese, jeho hladina stúpne, zatiaľ čo sa znižuje hladina iných hormónov. Takto je náš organizmus v nerovnováhe a imunitný systém nedokáže rýchlo reagovať na vplyvy vonkajšieho prostredia.

Čo je dobré proti stresu?
Základom toho, ako sa vyhnúť stresu, je naučiť sa oddychovať. Odmenou pre vás bude správne fungovanie imunitného systému. Aj keď si myslíte, že rady ako dostatok spánku, odpočinok, zdravá strava, dodržiavanie pitného režimu, šport a podobne sú márne, mýlite sa. Všetky tieto tipy sú kľúčom k tomu, aby sa človek zbavil stresu, cítil sa dobre vo svojom tele a aby si posilnil imunitu. „Základným stavebným prvkom imunity sú bunky nazvané makrofágy, ktoré pohlcujú cudzorodé objekty a rozpoznávajú a ničia poškodené bunky. Ich počet však kolíše v závislosti od stavu organizmu, teda záleží od toho, či sme vyčerpaní, oslabení inou chorobou, ale aj od toho, či sme v noci spali alebo nie,“ objasňuje situáciu Ing. Adrián Doboly, odborník na imunitu zo spoločnosti Natures.

Ako zlepšiť imunitu?
Ak je váš organizmus často vystavovaný napríklad stresu v práci a vaša imunita trpí, skúste dodržiavať tzv. „5S“, ktoré sú základom na lepšie fungovanie imunity. A ktoré to sú? Je to spánok (6 – 7 hodín denne), strava (zdravá – predovšetkým čerstvé ovocie a zelenina), smiech, spokojný život (so svojimi blízkymi) a šport. Niekto sa zdravo stravuje, niekomu zas viac vyhovuje športovať, každý by si mal nájsť aspoň niečo z vyššie spomínaných „5S“, aby bol jeho život o čosi lepší a predovšetkým zdravší.

Beta glukán ako pomocník
Ako veľmi prospešný sa v boji s chorobami a v podpore imunity (ktorá môže byť oslabená dôsledkom stresu) javí polysacharid z hlivy ustricovej, nazývaný beta glukán. „Beta glukán vysokej čistoty je netoxický, nevyvoláva závislosť alebo alergické reakcie, nie je možné sa ním predávkovať. V mnohých prípadoch sa dokázalo, že spolupracuje s ďalšími liečivami, pomáha zlepšovať ich účinok a redukovať nežiaduce reakcie. Beta glukán je vhodné podávať aj v čase, keď sa užívajú antibiotiká, ktoré neraz pôsobia aj proti prospešným mikroorganizmom v tele. Najčastejšie sú postihnuté črevné baktérie, čo môže viesť k hnačkám a ďalšiemu oslabovaniu imunity. Beta glukán v tomto prípade pôsobí tak, že podporí imunitný systém, aby úspešnejšie likvidoval mikroorganizmy spôsobujúce ochorenie, a zároveň podporne pôsobí na takzvané dobré baktérie (laktobacily). Vplyv beta glukánu na tieto probiotické baktérie bol vedecky dokázaný aj pri našich výskumoch,ozrejmuje Ing. Adrián Doboly, odborník na imunitu zo spoločnosti Natures.

Zdroj: Katarína P.
Foto: Miloš Potužák, Office yoga