Zdravie

Viete prečo sú doplnky výživy pre nás nevyhnutné?

Aktívni športovci sú špeciálna kategória užívateľov doplnkov výživy. V rámci toho čo robia, musia nevyhnutne regenerovať telo a dopĺňať do organizmu látky, ktoré tam nie je možné dopraviť stravou. No pre každého, kto podáva výkony a svojou aktivitou vybočuje z bežného života, teda pre ľudí žijúcich v neustálom napätí a pracovnom strese – sú výživové doplnky nevyhnutné. Len nimi je človek schopný nahradiť a doplniť to, čo organizmus vo vypätých situáciách stráca.

 

V každej fáze potrebuje telo niečo iné. Počas prípravy na výkon najmä antioxidanty, ktoré chránia bunky pred napadnutím vonkajšími faktormi. Také, čo podporujú zdravý „chod“ metabolizmu, aby efektívne zužitkoval prijímanú potravu a vzal si z nej maximum energie. Rovnako sú dôležité po výkone, pri regenerácii organizmu. Najmä iontové nápoje, hydratácia ako taká, keďže telo je vyčerpané. Športovec by mal pri výbere doplnkov výživy prihliadať jedine na kvalitu. Mal by vedieť, čo je vhodné aby dosiahol plánované výkony. Mal by vedieť z čoho a ako sa vyrábajú doplnky výživy, ktoré sa chystá užívať a mal by sa poradiť s odborníkom. Dôležité pri výbere produktov sú vstrebateľnosť, obsah výživových látok a efektívnosť ich využitia.

Fytonutrienty
Fytonutrienty sú aktívne zložky v rastlinách. Naše babičky vedeli, aká rastlinka akú bolesť lieči, ale nevedeli nič o jednotlivých zložkách v samotnej rastline. Súčasná veda skúma na čo jednotlivé zložky v rastlinách pôsobia. Zaoberajú sa tým rôzne výskumné centrá, pretože prírodné je pre človeka najdôležitejšie. Aj keď sme sa istý čas tvárili, že sa bez prírodného zaobídeme. Základ, aby sme boli zdraví a výkonní, je vyvážená strava. Ak sa chceme zdravo stravovať, musíme denne prijať až 91 nutričných látok – vitamíny, minerály, amínokyseliny a iné. To nikto nedokáže len zdravou stravou. Ani pokiaľ ide o množstvo, ani o zloženie. Preto je potrebné dopĺňať stravu výživovými doplnkami, tie dodajú zvyšok.

Výživa a deti
Deti sú špeiciálna kategória pri užívaní výživových doplnkov. Akekoľvek doplnky výživy sa im odporúča podávať až po dosiahnutí veku tri roky. Ale vždy to treba konzultovať s odborným lekárom. Faktom je, že aj deti potrebujú kompletný obsah živín – na podporu pamäte, odolnosti voči infekciám a podobne.

Ako upevniť zdravie
Žijeme vo svete úžasne rýchlom a stresujeme ekológiu. To negatívne vplýva na zdravie každého a všetci sa to snažia nejako riešiť. Ale nemali by sme podliehať rôznym marketingových ťahom, naopak, mali by sme uvažovať nad získanými informáciami. Overiť si ich pravdivosť u tých, ktorí majú viac skúseností a vedomostí a až po dôkladnom zvážení sa rozhodnúť, akými doplnkami výživy doplníme látky, ktoré telu chýbajú.

Autor: Marta Z.
Foto:
Ingimage

Click to comment

Odpovedať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

To Top