Vazelína, rýchla pomoc na všetko…

Už naše staré mamy poznali triky s vazelínou. Potierali si ňou napríklad suché miesta na pokožke lakťov, kolien a popraskaných piet. Dokonca ju používali aj na olejovanie vŕzgajúcich pántov dverí a ošetrovanie obuvi, kabeliek či opaskov z kože. Vazelína však už nie je len záležitosťou zrelších dám. Čoraz väčšiu obľubu si získava i u mladšej generácie. Dnes, kedy sa tešíme boomu v kozmetickom priemysle a svetom hýbu „blogy o kráse“, boli objavené aj ďalšie využitia vazelíny. 

Desatoro osvedčených tipov na používanie vazelíny:

1.    NA POKOŽKU– aplikujte jemnú vrstvu na suché miesta. Vazelína si poradí so šupinkami na tvári, so suchou pokožkou rúk, lakťov, kolien a zjemňuje zrohovatenú pokožku chodidiel. Údajne vyrovnáva i vrásky očného okolia a tlmí prejavy kruhov pod očami.

2.    NA PERY – vazelína plne nahrádza balzam na popraskané pery. Aplikujte na noc.

3.    NA VLASY – vazelínu môžete použiť ako masku na rozštiepené končeky vlasov. Následne ju dôkladne zmyte.

4.    NA RIASY A OBOČIE – vazelína predstavuje výživu pre riasy. Aplikujte ju pred spaním na odlíčené riasy. Niektoré dámy zvyknú vazelínu používať aj ako ochranný podklad pod špirálu. Ak si ňou potriete obočie, lepšie sa vám bude vytrhávať.

5.    NA ODSTRÁNENIE MEJKAPU– vazelína dokonale nahrádza odličovač.

6.    NA POPÁLENINY – vazelína upokojuje spálené miesta na pokožke (či už spôsobené ohňom alebo slnkom).

7.    AKO PODKLAD POD PARFUM– ak si vazelínou potriete miesta, na ktoré následne nastriekate parfum, jeho vôňa vydrží dlhšie.

8.    V KOMBINÁCII S MORSKOU SOĽOU – získate dokonale zdravý telový peeling a po pridaní medu zas docielite upokojujúce a hojivé účinky.

9.    PRE ZVIERACÍCH MILÁČIKOV– vazelína je ideálna na zvieracie labky (napríklad psíkov), do ktorých sa v zime pri venčení dostáva posypová soľ.

10.   DO DOMÁCNOSTI – na ošetrenie koženej obuvi a odevov z kože, namazanie vŕzgajúcich dverí. Vazelína uľahčí aj otváranie niektorých „zlepených“ predmetov – stačí ňou potrieť napríklad hrdlo fľaštičky.

Autor: Petra L.