V týchto horúčavách môžeme ľahko ochorieť z klimatizácie

Leto sa prihlásilo o slovo trochu skôr. Horúčavy nás tento rok poriadne zaskočili, keď sa teplota zo dňa na deň vyšplhala poriadne vysoko. Aj pre vás je jedným zo spôsobov, ako sa schladiť, zapnutie klimatizácie? Predtým ako tak urobíte, poriadne porozmýšľajte!

Podľa prieskumov totiž ľudia pracujúci v klimatizovanom prostredí trpia chorobami respiračného traktu až 2,5-krát častejšie v porovnaní s tými, ktorí majú kanceláriu v prirodzene vetraných priestoroch. Je toto číslo nutné zlo alebo iba nevieme klimatizáciu správne používať?

Málokto z nás dnes už dbá na základné pravidlo, že klimatizácia nepatrí do priestorov, v ktorých sa zdržujú ľudia s oslabenou imunitou, s chronickými ťažkosťami, deti a senzitívne osoby. Klimatizácia celkom mení vzduch, ktorý prichádza zvonka, v teplote, vo vlhkosti i v ionizácii bez toho, aby sme si to uvedomovali. Naše telo to však cíti dostatočne. Ak je vám pri zapnutej klíme zima, je to prvé zlé znamenie, že toto moderné zariadenie nedokážete správne používať. Naše telo je totiž adaptované na teploty jednotlivých ročných období a tak sa môže stať, že aj vás postihne syndróm náhleho prechladnutia. Navyše, pri prechode zvonka, kde je teplota často o 10°stupňov C vyššia, zažíva naše telo doslova šok. Z tohto náhleho ochladenia hrozí nielen reuma a zaseknutá chrbtica či bolesti svalov a kĺbov, ale aj zápaly hrdla, dýchacích ciest či zubov. K tomu stačí, ak vám každý deň bude niekoľko hodín na zátylok fúkať chladný vzduch a chronické problémy na seba nenechajú dlho čakať!

Nižšia maximum o 6°C!
Klimatizácii a jej negatívnym vplyvom na náš organizmus sa asi celkom nevyhneme, no dokážeme ich výrazne eliminovať. Vo všeobecnosti platí, že teplota vnútorných priestorov by nemala byť nižšia o viac ako 6 ?C oproti vonkajšej teplote. Ideálnou teplotou pre prácu posediačky bez pohybovej aktivity je, podľa odborníkov, rozpätie od 23 do 27 ?C. Klimatizačnú jednotku je ideálne využívať bez toho, aby na nás prúdil studený vzduch, mala by byť teda umiestnená v dostatočnej výške a využívaná maximálne štyri hodiny denne. Ak vystupujete z auta alebo odchádzate z kancelárie, vždy teplotu jemne zvýšte na čo najnižší teplotný rozdiel alebo počkajte pár minút na chodbe, ktorá je vychladená menej. Dobrou pomôckou je i pitie nechladeného nápoja pred odchodom z práce. Na dopĺňanie tekutín myslite počas celého dňa, moderný „chladiaci prístroj“ totiž vysušuje sliznice rovnako ako horúčavy. Ignorovať netreba ani častejší výskyt angíny, opuchov slizníc, chrípky, zápalov okostnice či očných spojoviek a obličkové koliky, artritídu alebo chronické zápaly čelových dutín, močového mechúra a uzlín, ktoré vznikajú ako bežný následok pôsobenia nesprávne nastavenej či zvolenej klímy.

Musia nielen chladiť, ale aj čistiť vzduch!
Zásadným pravidlom, ktoré sa málokedy dodržiava, je aj vetranie oknom aspoň dvakrát denne. Nie všetky klimatizácie totiž majú zabudované filtre a tak iba ochladzujú stále dookola ten istý vzduch, ktorý sa stáva zásobárňou prachu, plesní a mikroorganizmov. Aj preto alergici na prach a plesne často reagujú vyrážkami alebo ekzémami bez toho, aby poznali príčinu. V Európe bežne existujú pravidlá, ktoré určujú, ako často je vhodné kontrolovať, čistiť a dezinfikovať takéto zariadenia. Na Slovensku je problém i v tom, že neexistujú hygienické predpisy zamerané špeciálne na klimatizované priestory ani požiadavky na mikroklimatické podmienky. Úlohou filtrov je okrem zabezpečovania cirkulácie vzduchu aj zachytávanie vírusov, plesní a baktérií, znižovanie prašnosti a množstva peľu v priestore. Ak nie je vykonaná pravidelná údržba celej klimatizačnej jednotky, môžu mikroorganizmy zapríčiniť kontamináciu ovzdušia a spôsobiť, že je vo vnútornom ovzduší niekoľkonásobne vyššia koncentrácia negatívnych zložiek. Aj to je dôvod, prečo v lete u mnohých ľudí prepuknú častejšie astmatické záchvaty a bolesti hrudníka. Ak je však klíma normálne nastavená a filtre fungujú tak, ako to radí výrobca, je klimatizovaný vzduch ideálnym východiskom, ako sa vyhnúť alergénom v ovzduší, ktoré sa do miestností dostávajú oknom. Pre alergikov sú vhodné také klimatizácie, ktoré majú zabudované ionizátory. Tie totiž fungujú ako čistička vzduchu. Nebojte sa preto dať najavo svoju nespokojnosť. Ak máte pocit, že je kvalita vnútorného ovzdušia vo vašom zamestnaní nízka, môžete podať podnet na príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva, ktoré v rámci výkonu štátneho zdravotného dozoru prešetruje sťažnosti zamestnancov meraním faktorov tepelno-vlhkostnej mikroklímy alebo zaviaže prevádzkovateľa zariadenia, aby mu predložil merania vykonané akreditovaným pracoviskom. To, či klimatizačné zariadenie spĺňa hygienické požiadavky, garantuje správca budovy alebo prevádzkovateľ zariadenia. Možno aj fakt, že neboli všetky podmienky, ktoré tieto zariadenia vyžadujú splnené, trpíte častými bolesťami a točením hlavy, únavou, studeným potom, malátnosťou či syndrómom suchých očí, ktoré pália a svrbia. Prúdenie vzduchu z klimatizácie tak či onak vysušuje sliznicu oka a preto je niekedy nevyhnutná pravidelná aplikácia očných kvapiek. Treba sa však poradiť s odborným lekárom o tom, do akej miery je to únosné.

MYSLÍM, TEDA NEKLIMATIZUJEM?!
Reakcie vášho organizmu na klimatizáciu v mnohom závisia aj od jeho celkovej imunity. V prípade akýchkoľvek zdravotných problémov ju však radšej nepoužívajte vôbec, alebo iba na krátkodobé ochladzovanie. V aute je napríklad ideálna doba na klimatizáciu maximálne 15 minút z každej hodiny. Deťom sa imunitný systém ešte iba vyvíja a tak pre nich nesprávne alebo časté fungovanie v klimatizovanom prostredí môže automaticky znamenať chorobu. Najviac ochorení bolo zistených pri používaní prístrojov na princípe vody. Ak sa naučíte klímu využívať obmedzene, budete dokonca šetriť aj našu planétu. Klimatizačné jednotky totiž na svoje fungovanie potrebujú vysoké množstvo energie kvôli čomu sa podieľajú na globálnom otepľovaní.