V Bratislave zaznejú Zlaté hlasy

Kto by si nepamätal zlatú éru československej populárnej hudby a hlasy, ktoré dodnes majú zvuk a cveng? Aj keď nastupuje neustále mladá spevácka generácia, mená ako Yvetta Simonová, Yvone Přenosilová, Petra Černocká či Josef Zima a Josef Laufer sú a budú pojmami ešte veľmi dlho. A to už majú na svojom chrbáte pekných pár krížikov. Nič im to však neubralo na šarme, hlase a záujme poslucháčov. Preto by bolo priam hriechom nepozvať skutočné hudobné legendy so skutočnými hlasmi, ktoré preverili desaťročia, pozvať do Bratislavy.

Už 16. mája 2015 zaznejú v plnej sile a paráde Zlaté hlasy priamo v Aegon Aréne v Bratislave na jednom pódiu za sprievodu rovnako zvučného Big Bandu pod vedením jedinečného saxofonistu a dirigenta Félixa Slováčka.

Yvetta Simonová, ktorá bola neoddeliteľnou súčasťou dua Simonová-Chladil a naspievali spolu množstvo nezabudnuteľných duetov – spomeňme – O nás dvou, Sentimentální, Deti z Pirea, My dva a čas, Kulatý svět a mnoho ďalších, oslávila v novembri minulého roka neuveriteľné 86. narodeniny. Je stále krásna a stále jej to spieva, aj keď jej spevácky partner Milan Chladil zomrel už v júni 1984. Odvtedy si nenašla žiadneho speváckeho partnera, ale spievať neprestala a veríme, že v Bratislave sa predvedie v skvelej forme. A možno nachystá prekvapenie a s jedným z kolegov a ponúkne duet O nás dvou. Energiu si dokáže dodať sama, ale niektoré veci už nestíha, napríklad nedobehne električku vo vysokých opätkoch a jej pravnučky počúvajú úplne inú muziku ako sú jej pesničky. Ale denne precvičuje hlasivky, ráno si pol hodinku zacvičí a nemá rada, keď sa píše o jej chorobách, pretože chce, aby ju ľudia milovali stále vo forme, sviežu, vtipnú, šarmantnú a zdravú…

Yvonne Přenosilová je od Yvetty Simonovej mladšia o necelých dvadsať rokov. Jej neopakovateľné hity Mně se líbí Bob, Zimní království, Tak prázdná, Boty proti lásce a desiatky ďalších jej priniesli ocenenie v ankete Zlatý slávik v roku 1964 ôsme miesto a o rok neskôr piate. Popri speváckej kariére sa presadila aj ako moderátorka a nemilosť si získala ako emigrantka. Napriek tomu je v súčasnosti považovaná za priekopníčku rythm and blues a rock and rollu. Vystupovala s legendárnymi kapelami ako Olympic či Apollo spoločne s Karlom Gottom, s Karlom Hálom či Pavlínou Flipovskou. Svoju účasť na bratislavskom májovom koncerte okomentovala so smiechom: „Je to pre mňa nóvum, pretože ostatní tu stále vystupovali, ja som predsa mala 26 rokov pauzu, keď som žila v emigrácii v Nemecku. Naviac ešte spievať s Big Bandom Félixa Slováčka je to veľká zodpovednosť. Hlasivky netrénujem, ja to mám pod mottom alebo preži alebo skap, bud niečo zo mňa vylezie alebo nevylezie. Zatiaľ vždy vyliezlo.“ Všetkých pozýva srdečne na koncert a praje si jedné, aby boli diváci a poslucháči na ňu vľúdni ako v 60-tych rokoch.

Petra Černocká sa sa narodila v roku 1949 a do sŕdc, uší a duší poslucháčov a televíznych divákov zapísala ako čarodejnica Saxana z filmu Dívka na koštěti. Piesne Hádej mámo, kdo to byl, Koukej, se mnou si píseň broukej a mnohé ďalšie dodnes prezentuje na pódiách Česka i Slovenska spoločne so svojím manželom Jiřím Pracným, korý ju sprevádza. Na májovom bratislavskom koncerte ju baví, že je žánrovo pestrý, každý má inú muziku. „Josef Laufer dá určite nejaký rock and roll, Josef Zíma dychovky, ja trochu od country, takže baví ma pestrosť, vekovo zase môže byť v návštevíkoch koncertu kus nostalgie, i keď ja som najmladšia a priznám sa, že sa staviam do ešte mladšej než som“ – zhodnotila so smiechom babička štvrročnej vnučky Petra Černocká a jedným dychom dodáva: – „Desí ma trochu Big Band, pretože spievam s manželom za sprievodu gitary, ale samozrejme sme dohodli aj takéto vystúpnie a Saxana a Koukej se mnou si píseň broukej zase uhrá orchester, ktorý tam je potrebný.“

Josef Zima ostane večným princom Radovanom z rzprávky o Pyšnej princeznej, hoci má 83 rokov. Herec, spevák a moderátor je nekorunovaným kráľom českej dychovky, jeho programy Sejdeme se na Vlachovce patria ku klenotom televízneho vysielania. Presadil sa však aj v oblasti populárnej hudby. Majiteľ troch Zlatých a jednej Platinovej platne má na svojom konte okolo 200 piesní, stále je aktívnym muzikantom a príležitoste vystupuje. S Yvettou Simonovou chystajú po českých mestách Evergreen tourné a v Bratislave možno zaspievajú aj niektorý z duetov, kde nahradí Milana Chladila. Čo si myslí o zostave a bratislavskom koncerte? „Priznám sa, je to prekvapenie. Som rád, že sa to uskutoční, s Félixom som nikdy napríklad neúčinkoval, bude to po prvýraz a somplný očakávania. Verím, že slovenské publikum nás prijme s radosčťou, s akou sa my vyberieme za ním.“

Josef Laufer moderátor, spevák, herec, tlmočník, režisér, textár a hlavne šoumen sa narodil vo Francúzsku českému otcovi a španielskej maminke a je súputníkom a rovesníkom Karla Gotta. Detstvo prežil v Anglicku, no v roku 1947 prišiel do Československa, kde žije dodnes. V minulom roku oslávil 75. narodeniny, ale jeho pohyb na javisku je neustále spojený so šarmom, priam elektrickým nábojom, živelnosťou a cigarou. Snáď jedný spevák široko ďaleko, korému ju na javisku tolerovali aj hasiči. Jazykové znalosti – hovorí anglicky, nemecky i španielsky – mu umožnili spievať v týchto jazykoch po celom svete a umožnili mu i prácu tlmočníka a moderátora v rôznych krajinách.

Félix Slováček oslávil okrúhlu sedemdesiatku pred dvoma rokmi. Jeho saxofón a klarinet poznajú všetky generácie, celé roky bol ozdobou koncertov Karla Gotta a jeho sprievodcom. Virtuózny hráč má na svojom konte množstvo vlastných albumov, stovky sólových i skupinových vystúpení a ako multiinštrumentalista sa zviditeľnil v mnohých krajinách sveta. Teraz prichádza na Slovensko so svojím Big Bandom, aby sprevádzal Zlaté hlasy.

Čo dodať? Snáď len, že zažiť všetky tieto osobnosti na jednom pódiu bude skutočným sviatkom pre hudobných fajnšmektov. Mix ich tvorby, hitov a nezabudnuteľných melódií si môžete vychutnať už 16. Mája 2015 v bratislavskej AEGON Aréne.