Udržte si spokojné telo aj počas letných horúčav

V posledných dňoch prudko udreli vysoké horúčavy. Počas teplých letných dní väčšina z nás vyhľadáva kúpaliská a prírodné nádrže. Pochopiteľne, v týchto dňoch je pre človeka prirodzené, že vyhľadáva vodu, osvieženie a hydratáciu. Na to, aby sme počas horúcich dní udržali telo spokojné, je potrebné hydratovať telo nielen zvonka, ale aj zvnútra.

Aký význam ma pitný režim?
Znie to možno ako klišé, no správny pitný režim, nielen počas letných dní je pre telo a myseľ človeka veľmi dôležitý. Vďaka správnemu dennému prísunu čistej vody sa hydratuje pokožka, zlepšuje sa funkcia mozgu a pamäte, kĺbov a ďalších orgánov, ktoré sú pre život nevyhnutné. Kosti človeka obsahujú 22 % vody, krv dokonca až 92 % a svaly a mozog 75%. Na správne fungovanie tela je preto voda nielen potrebná, ale dokonca nevyhnutná. S pribúdajúcimi rokmi nám voda z tela ubúda, čo je jeden z ďalších dôvodov, prečo by sme mali pitnému režimu venovať pozornosť.

Pocit smädu je už len signálom, že niečo nie je v poriadku. Základom je pravidelný prísun tekutín počas celého dňa.

Nie je tekutina, ako tekutina
Pod slovným spojením pitný režim si stále veľa ľudí predstavuje kávu, čaje, alkohol, či polievku a iné tekuté jedlá. Samozrejme, sme len ľudia, a preto je prirodzené, že si dáme raz alebo dvakrát denne čaj či kávu, alebo pivo. Na týchto tekutinách by sme ale nemali stavať celkový prísun tekutín. Sú iba doplnkom k čistej neperlivej vode, ktorú by sme mali prijímať v najväčšej miere. Tá je pre naše telo najprirodzenejšia z celej ponuky nápojov. Sladené vody a iné sladké nápoje nielenže vo veľkej miere spôsobujú rôzne ochorenia, ale aj spomaľujú vstrebávanie vody. Aj bublinkové minerálne vody by mali byť iba doplnkovým nápojom a nie základom pitného režimu.

Čo spôsobuje nedostatok a naopak dostatočné množstvo vody?
Nedostatočné množstvo vody v tele a zlý pitný režim spoznáte vďaka niekoľkým faktorom. Najčastejšie môže ísť o tmavší moč, suchá vráskavá pokožka, únava, bolesti hlavy a podráždenosť. Medzi ďalšie príznaky patria aj popraskané päty, kruhy pod očami, oslabená imunita, kŕče a bolesti v kĺboch.

Naopak dostatočný prísun vody zabezpečuje zlepšenie pamäti, lepšiu výkonnosť pri športe a iných aktivitách, zdravšie vyzerajúcu pokožku a zmiernenie akné. Pokiaľ je telo dostatočne hydratované zvnútra zlepší sa aj nálada a psychika človeka. Pre ľudí, ktorí chcú schudnúť je voda ideálnou voľbou, pretože optimalizuje metabolizmus, a telo má jej má dostatok na to, aby prebehla látková výmena a detoxikovalo sa.

Koľko vody by sme mali piť a kedy?
Pri pitnom režime je dôležité nielen množstvo vypitej vody, ale aj čas, kedy pijeme. Nárazové pitie vody nie je vôbec vhodné, dôležité je piť vodu vedome pred pocitom smädu v menších dávkach. Ideálne sú 2/3 doobeda a poobede jedna tretina do večera.

Každá strata vody, ak nie je vyrovnaná pitím, znižuje výkonnosť a pocit pohody, preto je nutné venovať jej náhrade dostatočnú pozornosť.