Udržateľná móda

To, že má módny priemysel negatívne účinky na životné prostredie sa na nás valí v posledných mesiacoch z každej strany. Veľmi často sa stretávame s lacným oblečením, ktoré je menej kvalitné a produkované naozaj vo veľkých množstvách. Protikladom toho je slow fashion, ekologická udržateľná móda. Tieto pojmy sa čoraz viac objavujú aj u viacerých módnych značiek, ktoré dbajú nielen na to, z čoho je produkt vyrobený, ale aj ako je vyrobený. A viete čo sa ukrýva pod pojmom udržateľná móda?

 

Udržateľnosť, čo to je?

Ekologická teda udržateľná móda, je taká, ktorá je ohľaduplná voči prírode a ktorá berie pri svojej produkcii do úvahy svoj dopad na životné prostredie. Vo všeobecnosti je totiž módny priemysel druhým najväčším znečisťovateľom našej planéty a to práve v dôsledku fast fashion. Pri nakupovaní si preto vždy položte otázku, či danú vec potrebujete. Ak je odpoveď nejasná, pravdepodobne podobný kus oblečenia vo vašej skrini už máte. Preto si do svojho šatníka vyberajte radšej také modely, ktoré ľahko skombinujete aj s iným oblečením z vášho šatníka. Ak je váš šatník už preplnený zbytočnými kúskami, existuje viacero spôsobov, ako ekologicky recyklovať oblečenie. Veľa módnych značiek pracuje aj s programom zberu šatstva, s pomocou ktorého podporujú charitatívne organizácie a chránia životné prostredie. Oblečenie takisto často krát znovu použijú na vytvorenie nového. Preto obnosené oblečenie nevyhadzujte, ale recyklujte. Keď ho nenosíte vy, možno ho využije niekto iný.

 

Materiály budúcnosti

Najčastejším materiálom, ktorý sa spája s pojmom udržateľnosť je organická bavlna. Tá sa od tej klasickej líši najmä bezpečným spôsobom pestovania a spracovania. Musí byť pestovaná bez pesticídov a musí byť spracovávaná v súlade s medzinárodnými normami pre ekologickú výrobu. Celý proces je tak šetrný nielen k životnému prostrediu ale aj k nášmu telu a zdraviu. Ďalším využívaným materiálom je recyklovaný polyester. Recyklovaný polyester má rovnaké vlastnosti ako klasický polyester, čiže je odolný, pružný, veľmi rýchlo schne a nekrčí sa, no na jeho výrobu sa používa o 90% menej vody ako pri výrobe  polyesteru.

Je vyrobený z recyklovaných zdrojov, z PET fliaš, priemyselného polyesterového odpadu a dokonca aj zo starého oblečenia. Ďalšími materiálmi sú lyocell, čo je príjemný materiál podobný viskóze alebo aj merino vlna.

Každý materiál má svoje prednosti, ale pre všetky platí, že majú najmä dlhšiu životnosť a vyššiu kvalitu. A práve preto sú tieto funkčné, udržateľné materiály využívané najmä pri oblečení na voľný čas a šport.

 

Ekologická športová móda

Udržateľnosť je rastúcim trendom u viacerých módnych značiek, preto sa nemôžeme čudovať, že prenikla aj do športovej módy. Mnohé svetové značky vytvorili nové kolekcie na princípe ekologickosti a udržateľných materiálov. Vyrábajú oblečenie a doplnky z recyklovaných a organických materiálov a v dôsledku toho vzniká aj čoraz viac lokálnych značiek. Pri nákupe športového oblečenia je potrebné, aby ste upriamili svoju pozornosť na kvalitu kupovanej veci a aj na udržateľné techniky prania. Keďže máte športové oblečenie priamo na tele je nevyhnutné, aby bola látka priedušná a dobre odvádzala pot. Preferujte preto kúpu športového oblečenia z materiálov ako sú lyocell, bambus, recyklovaný polyester či merino vlna. Uvidíte sami, že sa v kvalitnom športovom oblečení budete cítiť oveľa viac pohodlne, bude vás podporovať v pohybe a zaručí dlhú životnosť, do ktorej sa oplatí investovať. Hoci na našom trhu je mnoho značiek, zo športových patrí, čo sa udržateľnosti týka, k absolútnej špičke švédsky Bjorn Borg. Pre Bjorn Borg však udržateľnosť nieje len o používaní vhodných materiálov, ale takisto o humánnom prístupe k svojim zamestnancom. Udržateľnosť spločnosť tak spája aj s výberom pracovného prostredia, recyklácii spotrebných materiálov a šetreniu výrobnej energie ako aj spotreby energie v samotných predajniach. Táto celoplošná snaha dokonca Bjorn Borg zaradila na prvé pozície vo svetovom rebríčku všetkých spoločností, ktoré sa snažia o efektívnu módnu udržateľnosť.

 

Autor: Nina Murárová
Ilustračná fotografia: pinterest.com
Galéria: Björn Borg